Ana Sayfa Donanım NVIDIA RTX 4060, 4070 ve 4080’i Bu Yıl Göremeyebiliriz

NVIDIA RTX 4060, 4070 ve 4080’i Bu Yıl Göremeyebiliriz

0
NVIDIA RTX 4060, 4070 ve 4080’i Bu Yıl Göremeyebiliriz

NVIDIA çabucak her yıl yeni ekran kartları ve grafik işlemcilerle karşımıza çıkıyor. Firmanın bu yılın sonlarında da RTX 40XX serisi grafik kartlarıyla karşımıza çıkması bekleniyordu. Geçmişte de firma, yeni anakartlar ve işlemciler tanıtıldıktan sonra o teknolojilerden en üst düzeyde faydalanacak grafik kartlarıyla karşımızda oluyordu.

Bu yıl ise evvel NVIDIA’nın yeni kartlarının çıkışının biraz daha geç olacağı tezleri kulislerde dolanmaya başlamıştı. Lovelace olarak sınıflandırılan yeni grafik kartlarının üretimini yapan TSMC’ye üretimi durdurması istikametinde haberler gittiğinde ise adeta dedikodu kazanları kaynamaya başlamıştı.

Bu yıl sadece RTX 4090’ı görebiliriz

Nvidia Rtx 4060, 4070 Ve 4080'I Bu Yıl Göremeyebiliriz - Yerli Portal

Yeni argümanlara nazaran ise NVIDIA bu yıl sadece RTX 4090′ı satışa sunacak. Daha alt modellerin piyasaya çıkışı için bir sonraki yılın başlarını beklemek gerekecek. Yani bu yıl yalnızca tek bir yeni grafik kartı göreceğiz ve o da muhtemelen hayli değerli bir model olacak.

Bu gecikmenin nedeni olarak ise NVIDIA’nın birlikte çalıştığı firmalarda bulunan devasa RTX 30XX serisi ekran kartı stoğu gösteriliyor. Grafik kartlara olan talebin ekonomik şartlar nedeniyle az olmasının yanı sıra, Bitcoin gibi çeşitli tekniklerle madenlenen kriptolardaki düşüş ile birlikte ikinci el pazarına çok sayıda yeni kart sunulması da stokların elde kalmasına neden oldu.

Öte yandan bu atılımın ne kadar NVIDA’nın istediği sonuçları doğuracağı ise bir öteki değerli nokta. Çünkü ticari ortaklarıyla ortasını âlâ tutmaya çalışan firma, bir anda AMD’nin yeni nesil RDNA 3 grafik kartlarına bomboş bir pazar sunabilir. Bilhassa de daha geniş bir yelpazeye hitap eden orta düzey RDNA 3 grafik kartları, RTX 4090 üzere niş bir amiral gemisine kıyasla çok daha fazla tercih edilebilir. Bu durumda da NVIDIA, durumu en azından dengelemek ismine kartların çıkışını biraz ertelese de gelecek yıla bırakmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz