Ana Sayfa Sektörel NVIDIA ve AMD’nin Çin’e Grafik İşlemci Satışı Yasaklandı

NVIDIA ve AMD’nin Çin’e Grafik İşlemci Satışı Yasaklandı

0
NVIDIA ve AMD’nin Çin’e Grafik İşlemci Satışı Yasaklandı

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri ortasındaki teknoloji savaşı sürmeye devam ederken, Amerika Birleşik Devletleri tarafından büyük bir karara imza atıldı. NVIDIA tarafından Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunulan evraka nazaran şirketin bazı grafik işlemcilerini Çin’e ve Rusya’ya göndermesi yasaklandı. Tıpkı karar, AMD için de geçerliydi.

AMD, bahis hakkında resmi bir açıklama paylaşmazken ayrıntılar, dal kaynakları tarafından paylaşıldı. Hem NVIDIA hem de AMD’nin Çin’e ve Rusya’ya artık ihraç edemeyecekleri eser modelleri de açıklandı. Bu modeller, bilhassa yapay zekânın geliştirilmesinde, derin tahsil teknolojisinde ve yüksek süreç gücü gerektiren işlerde kullanılan ekran kartı modelleri idi.

NVIDIA ve AMD’nin Çin’e ve Rusya’ya ihraç etmesi yasaklanan grafik işlemcileri:

Nvidia Ve Amd'Nin Çin'E Grafik İşlemci Satışı Yasaklandı - Yerli Portal

  • NVIDIA A100
  • NVIDIA H100
  • AMD MI100
  • AMD MI200

Peki bu modellerin ihraç edilmesi neden yasaklandı?

NVIDIA’nın sunduğu SEC evrakına nazaran ABD hükûmeti eserlerin Çin ve Rusya’da askeri maksatlı son kullanım potansiyeli nedeniyle bu karara imza attı. Hükûmet, şirketlerin eser ihraç etmesinin büsbütün önüne geçmedi. NVIDIA ve AMD, üstteki modelleri Çin’e ve Rusya’ya ihraç etmeden evvel ABD hükûmetinden özel bir lisans almak zorunda olacak.

SEC dokümanına nazaran hükûmet, bu kararı NVIDIA ve AMD’ye 26 Ağustos tarihinde gönderdi ve karar, gönderildiği tarihten itibaren geçerli oldu. Kararın kamuoyu tarafından öğrenilmesi ise NVIDIA’nın paylaştığı SEC dokümanıyla gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz