Ana Sayfa Yaşam Obsidyen Taşının Farklı Özellikleri

Obsidyen Taşının Farklı Özellikleri

0
Obsidyen Taşının Farklı Özellikleri

Volkanik dağları bilirsiniz. Bu dağların içinde eriyik halde bulunan lavlar farklı tesirler sonucu açığa çıkar. İnanılmaz sıcak olan bu lav dışarı çıktığı bölgenin hava şartlarına nazaran bazen epeyce süratli bir biçimde soğur. Bu soğuma süratli yaşandığı için kimi kimyasal tepkiler gerçekleşmez. Sonuç olarak ortaya göz kamaştırıcı renklere sahip olan ve son derece sağlam yapılı obsidyen adını verdiğimiz bir cam çıkar.

Obsidyen ile dünyanın her yerinde, hatta ülkemizde bile karşılaşmak mümkün. Elbette bunların hepsi tıpkı kalitede ya da yoğunlukta olmuyor lakin tekrar de her yerde volkanik oluşumlar olduğu için obsidyen taşı ile de karşılaşmak mümkündür. Eşsiz yapısı nedeniyle tarih boyunca insanların gözdesi olmuş olan obsidyen taşını gelin biraz daha yakından tanıyalım ve öne çıkan değişik özelliklerinden kimilerini görelim.

Birbirinden farklı obsidyen taşı özellikleri:

Obsidyen taşı diyoruz fakat bu bir taş değildir
Tarih boyunca yapılan ticari mutabakatların en değerli metalarından bir tanesiydi
Obsidyen kullanılarak yapılan bıçaklarla cerrah hassasiyetinde bölümler yapmak mümkündür
Obsidyen denilince aklımıza siyah bir taş geliyor fakat tabiatta pek çok farklı çeşidi vardır
Pek çok farklı boyuta ve biçime sahip obsidyen ile karşılaşmak mümkün

Obsidyen taşı diyoruz fakat bu bir taş değildir:

Obsidyen Taşının Farklı Özellikleri - Yerli Portal

Halk ortasında taş olarak söylendiği için obsidyenin bir taş olduğunu düşünmek yanlış olacaktır zira tarifinde belirttiğimiz üzere kendisi magmatik kayaçların eriyip soğuması sonucu oluşmuş olan bir camdır. Taş ile ortasındaki temel fark, obsidyenin içinde kristal bir yapı olmamasıdır. Zati lavın süratli soğuması sırasında meydana gelmeyen kimyasal tepki da tam olarak budur.

Obsidyen âlâ ki bir taş değil zira bir taş olsaydı ne bugün ne de tarih boyunca sevdiğimiz özelliklerinden hiçbirini kullanamazdık. Obsidyen için bir mineral demek de yanlışsız değildir çünkü kişisel yapısı bilinen mineral safsızlıklarından son derece farklıdır. Bu yapısı da kelam konusu kimyasal tepkisinin yaşanmaması nedeniyle oluşmuştur. Yeniden de kayaçların iç yapısı hakkında bir uzman değilseniz obsidyeni elinize aldığınız vakit onu bir taştan ayırt etmeniz hayli sıkıntı olabilir.

Tarih boyunca yapılan ticari mutabakatların en kıymetli metalarından bir tanesiydi:

Obsidyen Taşının Farklı Özellikleri - Yerli Portal

Uzun yıllar evvel, ticaretin takas üzerine kurulduğu devirde elinizdeki mal ne kadar değerliyse o kadar çok eser alabilirdiniz. İşte bu devirde obsidyen, bugünkü altın kadar değerliydi. Çünkü obsidyen basitçe yontulabildiği için alet imalinde en çok aranan gereçlerden bir tanesiydi. Tıpkı vakitte şahane bir görünüme sahip olduğu için de hem zıynet eşyalarında hem de başka şahsî eşyalarda kullanılarak eserin bedelini arttıran bir süs malzemesiydi.

Obsidyen, dünyanın pek çok noktasında olsa bile her yerde görülen bir yapı değildir. Fakat alışverişler sırasında sık sık kullanıldığı için bugün nerede bir hafriyat yapılsa obsidyen materyal ile karşılaşmak mümkün. Kuzey Amerika yerlilerinde, Maya uygarlığında ve Aztek uygarlığında obsidyen camının hem ağır olarak kullanıldığı hem de son derece değerli olduğu biliniyor. Bilhassa ok başı üretiminde kullanılarak gerçek manada ölümcül silahlar yapılmıştır.

Obsidyen kullanılarak yapılan bıçaklarla cerrah hassasiyetinde bölümler yapmak mümkündür:

Obsidyen Taşının Farklı Özellikleri - Yerli Portal

Mutlaka duymuşsunuzdur; bir hafriyatta bulunan insan iskeleti üzerinde cerrahi operasyonlar yapıldığına dair izler bulunur. Binlerce yıl evvel bu nasıl mümkün olabilir diye soruyorsanız cevabı obsidyende bâtın. Zira obsidyen ile monomoleküler kenar yapmak mümkündür. İşlenen obsidyenin kenarları vakit içinde havanın da yardımıyla matlaşacaktır. Hakikat bir sürece ise onu bugün çelik kullanılarak yapılan bıçaklar kadar ince hale getirebilir.

Biraz daha açıklamakta fayda var. Çelik, uzun ve kuvvetli süreçler sonucunda bugün bildiğimiz manadaki sertliğe kavuşuyor. Lakin obsidyen, doğal yapısı gereği bu sertliğe uygun bir gereçtir. Hatta bugün bile nadir de olsa birtakım tıbbı aygıtlarda obsidyen kullanılmaktadır. Ama onu bu kadar kullanışlı getiren doğal yapısının birebir vakitte pek çok dezavantajı da olduğu için çeliğin yerini alacak bir gereç değildir. Yeniden de binlerce yıl evvel cerrah hassasiyetiyle ameliyat edilmiş biri bulunduğunu duyarsanız inanabilirsiniz.

Obsidyen denilince aklımıza siyah bir taş geliyor lakin tabiatta pek çok farklı çeşidi vardır:

Obsidyen Taşının Farklı Özellikleri - Yerli Portal

Lavların eriyip süratle soğuması sonucu oluşan obsidyen denilince hepimizin aklına siyah taşlar gelecektir. Gerçek, obsidyen genel olarak farklı yoğunlukta ve boyutlarda siyah ve son derece parlak bir görünüme sahiptir. Fakat kar tanesi, altın, gümüş, maun, ateş ve daha kaç isme sahip pek çok farklı obsidyen çeşidi vardır. Bunların hepsinin ana sınıflandırması obsidyendir lakin renkleri, özellikleri ve biçimleri değişiklik gösterecektir.

Maalesef obsidyen hakkında bu bilgiyi edindiğiniz için ileride dolandırılma ihtimaliniz bir oldukça yüksek. Zira pek çok satıcı sıradan camları ya da taşları obsidyen olarak satıyor. Piyasada düzmecesi ile en çok karşılaşılan cinsler yeşil obsidyen ve kırmızı yani ateş obsidyendir. Her ikisi de büyüleyici bir görünüme sahip olan bu cinsleri bırakın birkaç yüz liraya satın almayı, tabiatta bulmak bile son derece sıkıntı. Ufak bir tüyo, obsidyen denilen materyalde fazla şeffaflık varsa o doğal bir gereç değildir.

Pek çok farklı boyuta ve biçime sahip obsidyen ile karşılaşmak mümkün:

Obsidyen Taşının Farklı Özellikleri - Yerli Portal

Volkan patlıyor, ortaya lav saçılıyor, bir anda soğuyor ve ortaya obsidyen çıkıyor. Okurken bile kaos ortamını hissettiğimiz bu oluşum sürecinde elbette kusursuz bir boyuta ya da biçime sahip obsidyenler oluşmasını bekleyemezsiniz. Yine de bulunduğu bölgeye bağlı olarak büsbütün paramparça ya da kırıntı halde değildirler. Akik ve jasper nodüllerine benzeri yapıdadırlar. Yani yuvarlaktırlar lakin dışa yanlışsız pürüzleri, çıkıntıları ve kabartıları vardır.

Hawaii bölgesinde bulunan obsidyenlerden kimileri uzun liflere, kimileri ise ucunda damla gibisi yuvarlaklara sahiptir. Eski periyotta bu tıp taşlar bulunduğu vakit adanın volkan tanrıçasını anmak için Pele’nin Gözyaşları olarak isimlendirilmişlerdir. Kuzey Amerika bölgesinde bulunan çok daha yuvarlak yapıdaki obsidyenler ise Apaçi Gözyaşları olarak bilinirler.

Kuzey Amerika bölgesinde en az bulunan obsidyen formlarından bir tanesi ise iğne olarak isimlendirilir. Yalnızca California eyaletinin Davis Creek bölgesinde bulunan bu obsidyen versiyonu siyah, maun ve hatta karışık gökkuşağı renginde olabilir. Günümüzde vazgeçilmez birer süsleme gerecine dönüşen obsidyenler ne kadar nadir bulunuyorsa kullanıldıkları gerecin fiyatı da bir o kadar yüksek olacaktır.

Volkanik faaliyetler ile yeryüzüne çıkan lavların süratle soğuması sonucu ortaya çıkan obsidyen hakkındaki değişik bilgilerden bahsederek bu doğal hoşluğu daha yakından tanımaya çalıştık. Bahis hakkındaki niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz