Ana Sayfa Popüler Bilim Oksitosinin ‘Kırık Kalpleri’ Tedavi Edebileceği Ortaya Çıktı

Oksitosinin ‘Kırık Kalpleri’ Tedavi Edebileceği Ortaya Çıktı

0
Oksitosinin ‘Kırık Kalpleri’ Tedavi Edebileceği Ortaya Çıktı

Halk ortasında anımsaması daha kolay olsun diye ‘Aşk Hormonu’ olarak isimlendirilen oksitosin hormonunun daha evvel keşfedilmeyen bir fonksiyonu keşfedildi. ‘Kalp kırıklığı’ deyince her ne kadar aklımıza soyut bir kavram geliyor olsa da oksitosin, gerçek kalp kırıklıklarını da tedavi edebiliyor.

Zebra balığı ve insan hücreleri üzerinde yapılan deneylerde bilim insanları, beyin tarafından üretilen oksitosin hormonunun teoride kalp krizi üzere kalp rahatsızlıklarını tedavi edebileceğini düşünüyorlar. Gelin ayrıntılara bir arada göz atalım.

Aşk, kalp kırıklığının ilacı olabilir

Oksitosinin ‘Kırık Kalpleri’ Tedavi Edebileceği Ortaya Çıktı - Yerli Portal

Her ne kadar halk ortasında ‘aşk hormonu’ olarak bilinse de aslında oksitosin pek çok insan faaliyeti ile ilişkilendirilen bir hormon. Doğum, emzirme, cinsellik, toplumsal bağlanma üzere durumlarla bağlantılı olan oksitosinin tıpkı zamanda vücutta kardiyovasküler sistemi korumak üzere birçok fonksiyonu bulunuyor.

Bilim insanları da zebra balıkları üzerinde deneylere başlayarak dışarıdan oksitosin enjekte edilmesi durumunda kalp rahatsızlıklarının giderilebileceğini keşfettiler. Zebra balığında oksitosin, kalbin kasılmalarına güç veren kas hücreleri olan yaralı ve meyyit kardiyomiyositlerin yenilenmesine yardımcı oldu.

İnsan hücrelerinde yapılan deneylerden elde edilen erken sonuçlarda ise oksitosinin gerçek zamanlama ve dozla verilirse insanlarda da misal tesirleri gösterebileceği görüldü. Yani gelecekte kalp rahatsızlıklarının tedavisi olarak ‘aşk hormonu’ kullanımını görebiliriz. Fakat doğal ki öncesinde bu mevzuda biraz daha çalışma yapılması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz