Ana Sayfa Sektörel OpenSea Eski Yöneticisi, NFT Dolandırıcılığından Tutuklandı

OpenSea Eski Yöneticisi, NFT Dolandırıcılığından Tutuklandı

0
OpenSea Eski Yöneticisi, NFT Dolandırıcılığından Tutuklandı

2021 yılında bir anda milyar dolarlık bir bölüm haline gelmesiyle tüm dünyaya ismini duyuran NFT teknolojisi, tıpkı vakitte pek çok dolandırıcılık ve fırsatçılık olayına da mesken sahipliği yaptı. Bugün, ABD Adalet Bakanlığı tarafından paylaşılan basın bülteniyle birlikte bu dolandırıcılık olayları ortasına bir yenisi daha eklendi.

ABD Adalet Bakanlığı, en büyük NFT pazarı olan OpenSea’nin eski eser yöneticisinin dün sabah FBI tarafından tutuklandığını duyurdu. Nate Chastain isimli eski yönetici, şirket içindeki NFT bilgisini ticari hedeflerle kullandığı için dolandırıcılık ve kara para aklama ile suçlandı. Chastain, OpenSea ve NFT’ler hakkındaki bilgisini şahsi olarak para kazanmak için kullanıyordu.

“NFT’leri en az iki kat kârla satıyordu”

Opensea Eski Yöneticisi, Nft Dolandırıcılığından Tutuklandı - Yerli Portal

Bakanlık tarafından paylaşılan açıklamaya nazaran Chastain, OpenSea’de hangi NFT’lerin öne çıkarılacağına dair şirket içi zımnî bilgileri kullanarak bu NFT’leri satın alıyor, akabinde özgün pahasının katlarca üstüne satıyordu. Üstelik Chastain, yalnızca hangi NFT’lerin öne çıkarılacağını bilmiyor, tıpkı vakitte öne çıkacak NFT’leri kendisi seçebiliyordu.

Chastain, bu kurnaz planını geçtiğimiz yılın haziran ve eylül ayları ortasında 7 farklı anonim kripto para cüzdanı kullanarak yürürlüğe koydu. Chastain’in düzinelerce NFT satın aldığı ve bunların hepsini en az iki kat kârla sattığı belirlendi. Chastain’in tutuklanması üzerine OpenSea’den de bir açıklama geldi:

“NFT’ler için dünyanın önde gelen web3 pazarı olarak, inanç ve dürüstlük yaptığımız her şeyin özüdür. Nate’in davranışını öğrendiğimizde bir soruşturma başlattık ve sonunda ondan şirketten ayrılmasını istedik. Davranışı, istihdam politikalarımızı ihlal ediyordu ve temel kıymetlerimiz ve unsurlarımızla direkt çelişiyordu.”

OpenSea, ismini açıklamadan işten çıkarmıştı

Geçtiğimiz eylül ayında OpenSea, bir açıklama yayınlayarak grup üyelerinin sitede öne çıkan koleksiyonlardan eser satın alıp satmasını ve saklı bilgileri NFT ticareti için kullanmasını yasaklamıştı. Platformun kurucusu Devin Finzer de paylaştığı açıklamada “Dün çalışanlarımızdan birinin, daha herkese açılmadan evvel ana sayfaya çıkacağını bildikleri dijital varlıkları satın aldığını öğrendik.” demişti. Bu açıklamadaki kelam konusu kişinin Nate Chastain olduğu bugün katılaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz