Ana Sayfa Otomobil Otomobil Lastiklerinde Neden Beyaz Renk Kullanılırdı?

Otomobil Lastiklerinde Neden Beyaz Renk Kullanılırdı?

0
Otomobil Lastiklerinde Neden Beyaz Renk Kullanılırdı?

Özellikle mafya kültürünün yaygın olduğu eski vakitleri anlatan sinemalarda hayli alımlı görünen klasik otomobiller bulunuyor. Kelam konusu sinemalar mafya etrafında dönse de bu otomobillerin güzelliğinden en az bir defa bahsedildiğini görürüz. Bugüne baktığımızda da aslında pek bir şey değişmiyor. Hâlâ çok sayıda kişinin hayallerini süsleyen klasik modeller bulunuyor.

Burada elbette en büyük rolü oynayan kısım görünüşleri. Uzun bir yapıda olan bu araçlar, estetik dokunuşlardan geçip alımlı renklerle satışa sunuluyordu. Kısa mühlet içinde beyaz lastikler pazara girince de her zamankinden daha alımlı hâle geldiler. Pekala lastiklerin beyazla başlayan serüveni nasıl oldu da günümüzdeki siyah renge ulaştı? Gelin birlikte bakalım.

Bildiğimiz halde olan birinci otomobillerin üretildiği vakte gidiyoruz:

1900’lerin başı olarak kabaca belirleyebileceğimiz bu devirlerde araba dalı daha emekleme periyodunda bile değildi doğrusu. Onun yerine yeni doğdu diyebiliriz. Araçların menzili azdı ve rahat değillerdi. Bilhassa de (sadece ülkemizde değil, her yerde) yolların durumu, modüllerin çabuk aşınmasına sebep oluyordu.

Bu devirde lastiklerde ise kauçuk kullanılıyordu:

Başlarda bir müddet kauçuk karışımıyla ilerlendi. Ancak bahsettiğimiz yollar sebebiyle bu lastikler süratli formda ziyan görüyordu. 

Bu yüzden de çok geçmeden, sağlamlığı artırmak ismine lastik karışımının içine çinko oksit katıldı. 

Otomobil Lastiklerinde Neden Beyaz Renk Kullanılırdı? - Yerli Portal

Bu husus beyaz renkli olunca da lastiklerde sinemalardan alışık olduğumuz parlak beyaz rengi ortaya çıktı. Bu unsurun eklenmesiyle birlikte yol tutuşu artmış oldu. Durum böylelikle evvelki sade kauçukta olduğundan daha yeterli hâle geldi. Ancak bununla birlikte lastikler tamamen parlak beyaz olmuştu.

Elbette meselemiz bu değil. Asıl sorun çinko oksit karışımlı lastiklerin pek de uzun ömürlü olmaması:

Otomobil Lastiklerinde Neden Beyaz Renk Kullanılırdı? - Yerli Portal

Bu sebeple de insanları daima masrafa sokan bu lastiklerden kurtulmak için yeni bir formül bulmak gerekiyordu.

Aranan kan, ‘karbon siyahındaymış’

1910’lu yıllarda B.F. Goodrich tarafından lastik karışımına katılan bu husus, lastiği güçlendirmiş ve kullanım ömrünü uzatmıştı. Tıpkı vakitte lastiklerdeki ısı birikiminin denetim altına alınması da bu hususla sağlandı. Ama bununla birlikte lastikler siyaha döndü (yani büyük kısmı).

Lastiklerin yere temas eden kısmı siyah kalırken yanları beyaz bıraktılar: Üslup olsun diye değil (en azından başta)

Lastiklerin kullanımını daha verimli hâle getirmek için yapılan bu hesaplı atak, 1900’lü yılların ortalarına kadar devam ettirildi. O denli ki lastiklerin artık daha uzun ömürlü olması bir yana, araca estetik bir görünüm kazandırdığı da biliniyordu. Ancak keşke her şey görünüşte kalmasaydı.

İyi de her şey hoş giderken ne oldu bu kenarları beyaz lastiklere?

Otomobil Lastiklerinde Neden Beyaz Renk Kullanılırdı? - Yerli Portal

  • Zamanla beyaz alanlar üstteki Corvette üzerinde görebileceğiniz üzere inceldi

1900’lü yıllar, neredeyse her ülke için sıkıntı geçmişti. Savaşlar, kıtlıklar, krizler ve daha kaçları insanlara farklı periyotlarda farklı zorluklar yaşattı. Fiyatların artmasıyla birlikte bu lastiklerin büyüsü de kaybolmaya başladı. Zira daima bakım yapmak gerekiyordu, fiyatları artmıştı ve bu üzere farklı sebepler yüzünden artık yalnızca Cadillac üzere lüks araba üreticilerinde görülmeye başladılar.

Hem üretici hem de alıcı için epeyce pahalılardı ve çabuk kirleniyorlardı:

Otomobil Lastiklerinde Neden Beyaz Renk Kullanılırdı? - Yerli Portal

Bunun yanında lastiklerin uzun ve sancılı bir üretim süreci vardı. Üretiminde vakit zaman yanlışlar olduğunda ise araba üreticileri bu lastikleri kabul etmiyor ve lastik üreticileri de ziyan ediyordu.

Başta maliyet olmak üzere birçok farklı sebep yüzünden alıcıların ilgisi azaldı. Bu sırada tanıdık bir yüz yükselişe geçti:

Otomobil Lastiklerinde Neden Beyaz Renk Kullanılırdı? - Yerli Portal

Evet, hepimizin aşina olduğu siyah lastiklerden bahsediyoruz. Beyaz kenarlı lastikler kadar bakım gerektirmeyen ve kirlendiğinde onlar kadar kiri muhakkak etmeyen bu lastiklerin paklığı için özel gereçler gerekmiyordu. Bunlara göre beyaz olanlar için birbirinden farklı paklık materyali edinmek kuraldı.

Yani özetle başta karbon siyahının maliyetinden dolayı siyah lastik sahibi olmak lükstü:

Otomobil Lastiklerinde Neden Beyaz Renk Kullanılırdı? - Yerli Portal

Kelsey Tire

Daha sonra da anlattığımız üzere beyaz lastikler öne geçti ve lüks araçların o havalı görünüşlerine katkı sağladılar. Bu sırada yaşanan kıtlıklar ve krizler sebebiyle de siyah lastikler yükselişe geçti.

Günümüzde hâlâ klasik araçlar üzerinde onlarla karşılaşabilirsiniz. Lakin araba üreticileri ellerinde daha güçlü bir formül olmadıkça, yalnızca hoş göründüğü için (ki o da göreceli) daha dayanıksız bir modele dönmeyecektir. Gelişen teknoloji bize bu mevzuda hangi kapıları açacak bakalım. Niyetlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.
Kaynaklar: 1, 2, 3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz