Ana Sayfa Otomobil Otomobillerin Art Camları Neden Tam Açılmıyor?

Otomobillerin Art Camları Neden Tam Açılmıyor?

0
Otomobillerin Art Camları Neden Tam Açılmıyor?

Bir otomobilde seyahat yaparken şayet art koltuğa oturduysanız, hava almak yahut etrafı izlemek istersiniz. Ancak birçok otomobilde bu durum hudut bozucu olabilir. Çünkü birçok otomobilde art camlar, ön camlar üzere büsbütün açılmak yerine yarıya kadar açılıyor. Pekala neden?  

Eminiz ki bunu düşündüğünüzde aklınıza birkaç sebep geliyordur. Lakin otomotiv üreticilerinin bu camları bu türlü tasarlama sebebi düşündüğünüz üzere olmayabilir. Gelin, hududumuzu bozan art camların neden tam açılmadığına birlikte bakalım. 

Güvenlik maksadıyla art camların tam açılmadığını düşünebilirsiniz.

Akla birinci gelen fikirlerden biri art koltuğa oturan çocukların yahut evcil hayvanların güvenliği olmuştur. Lakin kimi arabalarda art camların yarısından fazlası açılabiliyor. Hasebiyle kalan küçük cam, bir çocuğun yahut köpeğin rahatlıkla çıkabileceği kocaman bir açıklık bırakıyor. Buradan bir çocuğun yahut köpeğin çıkması da çok güç değil.  

Tabii ki yaramazlık çağındaki çocukların ve hayvan dostlarımızın uzunluklarının camın açık kısmına tam yetişmiyor olması sebebiyle küçük de olsa bir tedbir sağlanmış oluyor. Lakin camların tam açılmamasının asıl sebebi ise bu değil. 

Aslında açılmıyor değiller, açılamıyorlar. 

Otomobillerin Art Camları Neden Tam Açılmıyor? - Yerli Portal

Arabaların art tekerlekleri, önle kıyaslandığında kapıya daha yakın bir pozisyona yerleştirilir. Bu sebeple de art kapıların alt kısma gerçek kavisli bir yapıya sahip olduğunu görebilirsiniz. Özellikle hatchback model otomobillerde kapıya daha yakın konumlandırılan tekerlek davlumbazı sebebiyle bu kavis çok daha derindir. 

Kapıların kavisli tasarımı sebebiyle de camın aşağıya yanlışsız inebileceği yer sınırlanmış olur. Yani aslında art kapıların camı açılmıyor değil; açılamıyor. Bu yüzden de “Daha fazla açılmıyor mu?” diyerek zorlamaya devam ederseniz, arabanızın camını kırabilirsiniz.  

Bazı arabaların kapısında kavis olmasına karşın camlar tam açılabiliyor.  

Otomobillerin Art Camları Neden Tam Açılmıyor? - Yerli Portal

Bunun sebebi epey kolay. Hiçbir fonksiyonu olmadığını düşündüğümüz kelebek camları, arka tekerlek davlumbazının üzerinde konumlandırılmıştır. Yani kapının dizaynında yer alan dayanıklısın büyük bir kısmını kelebek camı kapatır. Geriye de camın büsbütün açılabileceği, düz bir alan kalmış olur.  

Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz üzere; kelebek camının büyüklüğü sayesinde küçük dostumuz büsbütün açık olan camdan rahatça dışarıyı izleyebiliyor. Birden fazla otomobilde ise kelebek camının kurtaramayacağı kadar büyük kavisler bulunduğu için, camın küçük bir kısmı üstte kalabiliyor. 

Arka camlarınızın ikisi de eşit açılmıyorsa durum biraz daha farklı olabilir.  

Arka camlarınızın biri yarıya kadar, başkası yarıdan fazla açılıyorsa bu büyük ihtimalle camı kırdığınız anlamına geliyordur. Zira kırılan camın modülleri kapının içinde sıkışarak, camın düz bir biçimde aşağıya inmesine mahzur olacaktır.  

Bir başka yaygın sebep ise; camınızın aşağıya inmesini sağlayan düzenekte yani cam motorunda yaşanabilecek sıkıntılar. Bu üzere durumlarla karşılaştığınızda bunu anlamanın birkaç yolu var. Camınızı açmaya çalışırken takılıyor, açılmıyor ve sesler çıkartıyorsa cam motorunuzda bir arıza yahut kırık olabilir. Olağan ki otomobilinizin genel elektrik aksamında yaşanabilecek meseleler, kaza sonrası çökmeler üzere durumlarda da emsal durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple en yeterlisi bir sanayi yolunu tutmak…

Peki siz bu camların tam açılmamasıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Hududu bozulanlardan mısınız yoksa güvenlik tedbiri olarak görüp tam açılmaması gerektiğini düşünenlerden mi? Yorumlarda buluşalım. 

  • Kaynaklar: Gear Patrol, a Man and His Gear, Kwik Kar, JD Power
  • Görsel Kaynakları: Motor Hills 

Hala kelebek camlarının ne fonksiyonu olduğunu merak ediyorsanız buraya göz atabilirsiniz:

Arabaların doruğundaki küçük çıkıntının birçok şey gizlediğini biliyor muydunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz