Ana Sayfa Sektörel Özellik ‘Ödünç Alıp’ Duran Meta’nın Sorunu Ne?

Özellik ‘Ödünç Alıp’ Duran Meta’nın Sorunu Ne?

0
Özellik ‘Ödünç Alıp’ Duran Meta’nın Sorunu Ne?

Günümüzün en büyük iki toplumsal medya platformu olan Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, uzunca bir müddettir tepede kalabilmek için aslında kolay bir taktik uyguluyor: Yeni trend olan tüm özellikleri ve uygulamaları kopyalamak. Günümüzde de aslında bunun en büyük ve en tartışılan örneklerini görüyoruz.

Facebook ve Instagram, günden güne TikTok’a benzemeye devam ederken ve bu durum reaksiyon çekerken, bu durum da aslında bizlere Meta’nın son yıllarda büyük bir kriz içinde olduğunu gösteriyor. Şirket, yeni ve özgün bir fikir bulmakta zorlanıyor ve yeni fikirlerin pek birden fazla aslında irili ufaklı teşebbüslerden ‘ödünç alınıyor’.

Meta, artık gelecek trendleri kendisi belirleyemiyor mu?

Özellik 'Ödünç Alıp' Duran Meta'Nın Sorunu Ne? - Yerli Portal

Geçmişe dönecek olursak Meta, 2015 yılında ‘Tarihte Bugün’ özelliğini kullanıma sunmuştu. Bu özellik, aslında o periyot yeni yeni popülerleşen Timehop isimli bir uygulamanın özelliğiydi. Yeniden bu ödünç almaların en büyük örneği ise 2016 yılında kullanıma sunulan Instagram öyküleri idi. Öyküler, Snapchat’in o dönemki ana gayesinin direkt alınmasıydı.

Tüm bu örnekler ve aktüel örnekler göz önüne alındığında, Meta’nın bunu sadece kendisine rakip olabilecek platformları engellemek için uyguladığı görülebiliyor. Ama birebir vakitte şimdiki olarak gördüğümüz TikTok’tan özellik alma teşebbüsleri ise bu kıssanın devamına işaret ediyor.

Özellik 'Ödünç Alıp' Duran Meta'Nın Sorunu Ne? - Yerli Portal

Önceden liderliğini koruyan Meta, günümüzde bunu bulunduğu mevkiyi kaybetmemek, rakiplerinin yerine geçmek ve daha fazla kullanıcı kaybetmemek için yapıyor. Ayrıyeten tekrar aktüel trend olan özellikleri uygulamalarına eklemesi, Meta’nın toplumsal medya trendlerini ve insanların yeni toplumsal medya beklentilerini iddia etmekte zorlandığını gösteriyor.

Meta’nın özellik ödünç alarak ilerlemesinin ne kadar sağlıklı olduğu da uzunca bir müddettir tartışılmaya devam eden bir mevzu. En aktüel açıklamalardan birini yapan analist Laura Needham ise bu bahisteki fikrini, Meta’nın TikTok’a karşı kazanıp kazanmayacağı fark etmeksizin Meta bir gün kaybedene kadar rakipleriyle olan bu çabasının süreceğini paylaştı.

Peki siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Sizce Meta’nın sonu nereye varacak? Yorumlar kısmında fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz