Ana Sayfa Uzay Perseverance, Kendi Yıkıntısının Fotoğrafını Çekti

Perseverance, Kendi Yıkıntısının Fotoğrafını Çekti

0
Perseverance, Kendi Yıkıntısının Fotoğrafını Çekti

Amerikan sinemalarında ıssız çöllerde yuvarlanan kurumuş bitkiler sık görülen klişelerden biridir. Teknik olarak devasa bir çöl olan kızıl gezegen Mars’ın yüzeyinde de başıboş yapılar var fakat bunlar bitki değil. Hatta Mars’a ilişkin de değiller, Dünya’dan bizim gönderdiğimiz şeyler.

NASA’nın Perseverance yüzey aracının Mars’ın atmosferine giriş, iniş ve yüzeye konma sürecinde üzerinden attığı pek çok hami kesim gezegenin yüzeyinde duruyor. Aracın son çektiği manzaralarda de bu kalıntıları görmek lazım.

İlk dakikadan Mars’ı da kirlettik

Perseverance, Kendi Yıkıntısının Fotoğrafını Çekti - Yerli Portal

Başka bir gezegene bir araç gönderdiğinizde bir ölçü ortalığı batırmanız gerekebiliyor. Çünkü araçlar çok yüksek bir süratle hareket ederken yavaşlamak ve inançlı bir biçimde inmek için çeşitli donanımlara gereksinim duyuyor. Perseverance, 18 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirdiği inişte suratını saatte 20 bin kilometreden sıfıra indirmek durumunda kaldı. Üstelik bütün bunlar yalnızca 7 dakika içerisinde gerçekleşti.

Yüzey aracı maksadına ulaştığında, üzerinde bulunan paraşüt, müdafaa kabuğu, ısı kabuğu ve hava vinci üzere modüller, araca hasar vermemesi ismine inançlı bir araya fırlatıldı. Daha evvel aracın Mastcam-Z panaromik imaj kamerası gibi ekipmanlardan alınan manzaralarda kalıntıların izlerine rastlanmış olsa da net bir imaj yoktu.

Perseverance yakın vakitte yaptığı incelemelerde inişten kalan ekipmanların bir kısmını görüntülemeyi başardı. Bunlardan biri kollayıcı katmanlardan birine aitken, başkasının ise Dacron isimli ısıdan koruyan termal ağdan kaldığı düşünülen ve düğümlenmişe benzeyen bir ip yumağı olduğu görüldü. Şimdiye kadar bu yumağın uçup gitmemiş olması ise dikkat cazip fakat gezegenin atmosferinin ne kadar ince olduğunu düşündüğümüzde bu epey olağan.

Araçtan birkaç kilometre uzaklıkta yer alan bu yapıların tıpkı yerde toplanmış olması ise doğal hareketlerin sonucu olarak yıkıntı yapıların orada toplanmasıyla açıklanıyor. Bu imajlar aracın helikopter eşlikçisi Ingenuity tarafından görüntülendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz