Ana Sayfa Otomobil Pininfarina, Foxconn İçin Elektrikli Araba Tasarladı

Pininfarina, Foxconn İçin Elektrikli Araba Tasarladı

0
Pininfarina, Foxconn İçin Elektrikli Araba Tasarladı

Teknoloji bölümünün devlerinden olan Apple, uzun vakittir bir araba geliştirmek için çalışmalar yapıyor olsa da, şimdi istenilen düzeye gelmiş değil. Öte yandan Çin’de Apple için üretim yapan Foxconn ise yakın vakitte Tesla’ya rakip olmaya hazır üzere duruyor. 

Foxconn olarak bildiğimiz Hon Hai Technology Group bünyesinde kurulan otomotiv markası Foxtron, kısa müddet evvel elektrikli arabalar için bir açık kaynaklı platform oluşturmuştu. Bu platformun daha evvel de Model E isimli bir lüks aracı, bir de Model C adlı SUV’si bulunuyordu. İsimlendirmeye baktığımızda firmanın gayesinde Tesla’nın olduğunu görmek güç değil. 

Foxtron’un Pininfarina imzalı yeni arabası: Model B

Pininfarina, Foxconn İçin Elektrikli Araba Tasarladı - Yerli Portal

TOGG’un da dizaynını gerçekleştiren İtalyan tasarım şirketi Pininfarina, Çinli firma ile iş birliğine giderek Model B ismi verilen bir araç ortaya çıkardı. Pininfarina’nın YouTube kanalında yayınlanan bir görüntüde gördüğümüz arabanın üretimi için ise ABD tercih edildi. 

Elektrikli arabası mümkün kılan teknolojinin kaynağı olarak ise MiH açık kaynak elektrikli araba platformu gösteriliyor. Bu altyapı Stellantis tarafından da araç içi kullanıcı tecrübesini arttırmak için kullanılıyor. Ayrıyeten Afrika’da üretilen birinci elektrikli arabanın de temelinde MiH yer alıyor. 

Bu platform sayesinde isteyen herkes elektrikli araba tasarlayabiliyor olsa da, genel olarak baktığımızda uygun fiyatlı elektrikli pazarında büyük bir boşluk olduğu göze çarpıyor. Model B şimdilik bir konsept araba fakat ileride büyük tesire sahip olabilir. Çünkü şu anda ortalama bir elektrikli araba fiyatı 66 bin doları bulmuş durumda. 

Öte yandan Pininfarina’ya tasarım yaptırarak araca önemli biçimde güvenilirlik kazandıran Foxtron, Model B için şimdi bir teknik donanım bilgisi paylaşmadı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz