Ana Sayfa Uzay Rusya, Elon Musk’ın Uydularını Tehdit Etti

Rusya, Elon Musk’ın Uydularını Tehdit Etti

0
Rusya, Elon Musk’ın Uydularını Tehdit Etti

Tesla ve SpaceX’in işvereni, 2022’ye Twitter’ı satın alma olayı ile damga vuran ünlü milyarder Elon Musk, Rusya’nın gayesi haline gelmiş olabilir. Elon Musk’ın bugüne kadar uzaya birçok sebepten dolayı gönderdiği uyduları, Rusya’yı rahatsız etmiş üzere görünüyor.

Bundan birkaç yıl evvel Elon Musk, uzaya bir dizi Starlink uydusu göndermişti. Rusya hükümetinden bir diplomat, yaptığı açıklamada bu uyduları bir tehdit olarak algılayabileceklerini belirtti. Gelin açıklamanın ayrıntılarına birlikte göz atalım.

‘Sivil uydular misilleme için yasal bir gaye haline gelebilir’

Rusya, Elon Musk’ın Uydularını Tehdit Etti - Yerli Portal

12 Eylül tarihinde Rus diplomat Konstantin Vorontosov tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’da geniş bant erişimi sağlayan Starlink’e atıfta bulunularak sivil uyduların yasal askeri maksatlar olabileceği belirtiliyor. Açıklama tam olarak şöyle:

“Dış uzay teknolojilerinin zararsız kullanımının ötesine geçen ve Ukrayna’daki olaylar sırasında barizleşen son derece tehlikeli bir eğilimin altını çizmek istiyoruz. Yani, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri tarafından ticari ve altyapı dahil olmak üzere sivil ögelerin askeri gayelerle dış uzayda kullanılması. Görünüşe nazaran meslektaşlarımız bu tıp hareketlerin aslında askeri çatışmalara dolaylı iştiraki teşkil ettiğinin farkında değiller. Yarı sivil altyapı, misilleme için yasal bir gaye haline gelebilir.”

Rus yetkili, Birleşmiş Milletler’in uzay tehditlerini azaltma konusundaki açık uçlu çalışma kümesine yaptığı açıklamada, sivil uyduların “misilleme için yasal bir amaç haline gelebileceğini” belirtiyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz