Ana Sayfa Sektörel Sav: Nissan Bağımsızlık, Renault İştirak İstiyor

Sav: Nissan Bağımsızlık, Renault İştirak İstiyor

0
Sav: Nissan Bağımsızlık, Renault İştirak İstiyor

Elektrikli arabaların gitgide daha da önemli bir aktör haline gelmesinin sonucu olarak firmalar, daha farklı stratejiler izlemeye başladı. Nissan ise gelen haberlere nazaran elektrikli arabalar için önemli bir yine yapılanma içinde. 

Nissan ile Renault uzun vakittir ortak olarak çalışmalar yapıyordu. Ayrıyeten Japonya firmasının kıymetli ölçüde hissesi Renault’nun elinde bulunuyordu. Son gelen haberlere nazaran Japon firma, Fransız ortağından paylarını geri satın almak istiyor. 

Nissan tekrar yapılanmanın peşinde

Sav: Nissan Bağımsızlık, Renault İştirak İstiyor - Yerli Portal

Yeniden yapılanma sürecinde Renault ile pazarlıklarına devam eden Nissan, bu pazarlıklarda Fransız ortakları ile birlikte yeni bir elektrikli araba üretip üretmeyecekleri üzerine de görüşmeler yapıyor. Bu türlü bir iştirake karşılık olarak Nissan, ortağından kendilerine ilişkin paylarını geri istiyor. 

Bu firmalara yakın olan kaynaklara nazaran Renault ve Nissan yetkilileri aylardır Fransa ile Japonya ortasında adeta mekik dokuyor. Bir muahedenin gerçekleşmesi durumunda ise kasım ayında bir duyuru gelebilir. Nissan’ın COO’su olan Ashwani Gupta, geçtiğimiz ay Fransa’ya giderek Renault’nun elektrikli araba projesine dayanak verilip verilmeyeceğini masaya yatırmıştı. Renault şu anda üretimini ikiye bölmeyi planlıyor. Bu iki kısımdan biri elektrikli araçlara, biri klasik içten yanmalı motorlara odaklanacak. Fransız devinin hedefi ise elektrikli departmanının en azından %51’ini elinde tutmak ve Nissan’ın katılmasını sağlamak. 

Nissan ise elektrikli araç kısmına katılmanın karşılığında Renault’un firmadaki %43 payının en azından bir kısmını kendilerine devretmesini istiyor. Aslında Fransızların bu duruma bir itirazı yok ancak yapılacak muahedenin uzun müddetli olmasını istiyorlar. Sonrasında da telifleri ve patentleri nasıl bölüşeceklerine karar vermeleri gerekecek. Bakalım iki firma önümüzdeki devirde anlaşabilecek mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz