Ana Sayfa Donanım Scooter’ların Kimileri Neden Alev Alıyor?

Scooter’ların Kimileri Neden Alev Alıyor?

0
Scooter’ların Kimileri Neden Alev Alıyor?

Pandemi periyodundan evvel ortaya çıkan oluşumlarla birlikte scooter kullanımında önemli manada bir büyüme gerçekleşti. Artık beşerler kısa uzaklıklı yerlede scooter’ı uygun bir ulaşım aracı olarak görmeye başladı.

Bu ilgiyle birlikte birçok firma, çeşitli scooter cinsleriyle son kullanıcıya alternatif bir ulaşım aracı verdi. Kısa ara için epey avantajlı olan bu yeni ulaşım tipini artık her yerde görmek mümkün.

Genel olarak hayli inançlı bir ulaşım aracı (dengenizi kaybetmezseniz) olan scooter’ların kolay kolay yanması mümkün değildir.

Scooter'Ların Kimileri Neden Alev Alıyor? - Yerli Portal

İçinde bulunan güvenlik sistemleri sayesinde scooter, epey güvenli bir ulaşım aracıdır. Çok ender olmakla birlikte kimi durumlarda pilde yaşanan kimyasal problemler, scooter’ların yanmasına neden olmaktadır.

Yaşanan yanma olaylarına baktığımız vakit scooter’ların genel olarak ”termal kaçak” ismiyle bilinen olaydan ötürü yandığı gözüküyor. Pekala bu termal kaçak nedir?

Scooter'Ların Kimileri Neden Alev Alıyor? - Yerli Portal

Hepimiz telefonda uzun saatler geçirdiğimiz vakit yahut oyun oynadığımız vakit kapak kısmının ısındığını fark ederiz. Kapak kısmı, telefonu şarj ettiğiniz vakitlerde bile ısınabilir. Bunun sebebi ise pilde gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar olarak söylenebilir.

Kullandığımız neredeyse birçok elektronik aygıt, gücünü lityum iyon pilden almaktadır. Lityum iyon piller, en düzgün pil teknoloji olarak gösterilir ve bundan ötürü aygıtlar için en yeterli pil çözümü olarak öne çıkmaktadır. Bu piller, yüksek güç yoğunluğuna sahip oldukları için tercih edilir. Ama en büyük avantajları, aslında en büyük dezavantajlarını da doğurmaktadır.

Fazla yoğunluk en büyük risk!

Scooter'Ların Kimileri Neden Alev Alıyor? - Yerli Portal

Bir pil hücresi şarj edildiği vakit, ısıyı emmesinden ötürü bir yansımaya neden olur. Bu yansıma birebir vakitte da pilin dışına bir ısı yayar. Bu ısıya örnek olarak, telefonu kullanırken ısınmasını söyleyebiliriz. Bu ısı, sistemden (batarya) hakikat bir halde uzaklaştırılmazsa öbür pillere ziyan verebilir ve bundan ötürü sistemde bir patlamaya/yanmaya yol açabilir.

Bu olayın önlenmesi için ısının uygun bir formda dağıtılması ve pilin fizikî olarak güzel bir biçimde izole edilmesi gerekmektedir. Scooter firmaları bilhassa günlük olarak insanların kullandığı markalar, bu güvenlik tedbirlerini uygun bir formda yerine getirdikleri için korkmanız gereken bir durum yok.

Kişisel olarak satın aldığınız scooter’ın güvenliği için ise dışarıdan bir bilgi alabilir, önerilen güvenlik tedbirlerini uygulayabilirsiniz.

Kaynaklar: Science ABC, vrtnws

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz