Ana Sayfa Yaşam Sevgilisine Sonlanan Adam, Müzedeki Yapıtları Parçaladı

Sevgilisine Sonlanan Adam, Müzedeki Yapıtları Parçaladı

0
Sevgilisine Sonlanan Adam, Müzedeki Yapıtları Parçaladı

Zaman vakit müzelerde ya da stantlarda çeşitli nedenlerle yapıtlara ziyan verildiğini görürken, bunun yakın bir örneği Mona Lisa tablosuna yapılan pastalı hücum olmuştu. Ama dünya şimdi Mona Lisa saldırısını gündeminden yeni atmışken, bir öbür atakla daha karşılaştı. Bu akının maksadıysa Mona Lisa saldırısı üzere bir bildiri vermek değil, basitçe sevgilisine sonlanan bir adamın hıncıydı.

ABD basınına yansıyan haberlere nazaran bir genç (maganda da diyebiliriz), geçtiğimiz gece Dallas Sanat Müzesi’ne kaçak bir formda girdi ve pahası 5 milyon dolardan fazla olan birçok yapıta kurtarılamaz derecede ziyan verdi. 21 yaşındaki Brian Hernandez isimli bir gencin yaptığı taarruzun nedeniyse ‘kız arkadaşına sinirlenmesi’ olarak açıklandı.

5 milyon 153 bin dolar bedelindeki eserler yok edildi:

Sevgilisine Sonlanan Adam, Müzedeki Yapıtları Parçaladı - Yerli Portal

ABD polisinin paylaştığı bilgilere nazaran Hernandez, müzenin ön camını metal bir sandalyeyle kırdı ve müzeye giriş yaptı. Hernandez, bunun akabinde heykeller ve vazolar üzere pek çok yapıta hasar verdi, kimileriniyse büsbütün parçaladı. Hernandez’in saldırısının bilançosuysa 5 milyon 153 bin dolar olarak açıklandı.

Hernandez’in saldırısının maksadıysa onu suçüstü yakalayan vazifeliler sayesinde öğrenildi. Hareket sensörünün Hernandez’in içeri girmesiyle alarm verdiğini gören vazifeliler, Hernandez’i müze içinde buldu ve ne yaptığını sordu. Hernandez’in verdiği yanıt ise “Sevgilime sinirlendim ve içeri girerek etraftakileri kırmaya başladım.” oldu.

Görevliler, sonrasında Hernandez’i bir banka oturttu ve polisin gelmesini bekledi. İçeride inceleme yapan polis ve vazifeliler, yok edilen eserler ortasında oldukça az ve tipinin tek örneği olan antik yapıtların de olduğunu tespit etti. Yapıtların yanı sıra bir bilgisayar, bir telefon, bir bank ve bir tabela da Hernandez’in gazabına uğradı.

Söz konusu atakta ziyan gören yapıtların son halinin fotoğrafı şimdi yayınlanmazken, Hernandez polis tarafından 300 bin dolardan fazla paraya mâl olan cürüm işlemekten 100 bin dolarlık kefaletle hapishaneye sevk edildi. Hernandez, sorgusunda yapıtlara ziyan verdiğini de itiraf etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz