Ana Sayfa Oyun Sevilen Oyunlarda Bulunan 15 Sürpriz Yumurta

Sevilen Oyunlarda Bulunan 15 Sürpriz Yumurta

0
Sevilen Oyunlarda Bulunan 15 Sürpriz Yumurta

Oyunlarda ”easter egg” kavramı, çok uzun vakittir var olmaya devam eden bir şey. Bâtın odalar, gizli haritalar, gizemli notlar derken, oyun içerisine yerleştirilmiş olan nesneler ve keşfedilmeyi bekleyen iletiler aracılığıyla karşımıza çıkıyor. Bu sürpriz yumurtalar, kimi vakit bir sinemaya, oyuna yahut diğer bir tanınan imale gönderme içerse de kimi vakit bir oyun duyurusunun bile ön hazırlık misyonunu görebiliyorlar.

Bizler de bu sürpriz yumurtalardan kimilerini derlediğimiz bir yazı ile karşınıza çıkmak istedik. O hâlde gelin, oyunlarda önümüze çıkan ve birbirinden zımnî bildiriler içeren bu sürpriz yumurtalara birlikte göz atalım.

Witcher 2: Assassin’s of Kings oyununda bulunan bu Assassin’s Creed göndermesi, elbet ki birçok oyuncunun başındaki meşhur soruyu yanıtlayacak.

Geralt olarak oyun esnasında haritayı keşfederken samanlığın etrafında bir meyyit suikastçıya denk geliyoruz. Assassin’s Creed’e yapılan bu gönderme, hepimizin ‘inanç sıçrayışı’ olarak bildiği ‘leap of faith’in başarısız olduğu bir senaryoyu mevzu almış. Artık kendimize ‘’Suikastçilerin başarısız bir atlama yapma talihi var mı?’’ sorusunu sormamıza gerek kalmadı diyebiliriz.

Sıradaki sürpriz de Witcher 3’ten: Game of Thrones’ta birçoğumuzun favori karakterlerinden bir tanesi olan Tyrion Lannister’ı meşhur hücresinde bulabilirsiniz.

The Witcher 3: Wild Hunt oynarken denk gelebileceğiniz bu hücre, Game of Thrones izleyenlerin anında tanıyacağı meşhur ‘’Sky Cells’’ten. Üstelik, Tyrion da orada.

The Sinking City’de de oyun dünyasının en gizemli ve müthiş karakterlerinden bir tanesi olan Gaunter O’Dimm’e bir atıf mevcut.

Witcher oyunlarında yapılan göndermeleri üst üste konuştuk. Sırada bir diğer oyunun Witcher’a yaptığı gönderme var. The Witcher 3: Wild Hunt serüvenimize devam ederken daima olarak karşımıza çıkan Gaunter O’Dimm, gizemli havası ve karanlık yapısı ile tüylerimizi ürpertmeyi başarmıştı. Şayet The Sinking City oynuyorsanız, bu karakter ile bir daha karşılaşmaya şimdiden hazır olun deriz.

Rockstar Games’in gizemleri sevdiğini aslında hepimiz biliyoruz: Red Dead Redemption 2 oynarken bir UFO ile karşı karşıya gelebileceğinizi söyleseydik ne derdiniz?

Oyuncular olarak, yıllardır GTA ile ilgili çıkan UFO ve öbür gizem dolu söylentileri duyuyoruz. Bu şekil gizemli göndermeleri seven Rockstar Games, Red Dead Redemption 2’yi de boş geçmemiş.

Borderlands 2’de bulunan Minecraft mağarası da gelmiş geçmiş en sempatik sürprizlerden bir tanesi diyebiliriz.

Yakın vakitte Borderlands 2’nin mürekkep dolu dünyasına tekrardan bir giriş yapmayı düşünüyor iseniz oyun dünyasının en tatlı göndermelerinden bir tanesi olan Minecraft mağarasını es geçmemenizde yarar var.

Eğer uslu bir çocuk olursan bir gün sen de GTA 5’te Koca Ayak olabilirsin.

Oyunu oynarken %100 tamamlama oranına sahip olursanız ve gerekli tüm peyote bitkilerini topladıysanız, sisli yahut karlı bir havada sabah saat 5.30 ile 8.00 ortasında hakikat lokasyona giderek Koca Ayak’a dönüşebilirsiniz. Bu türlü söyleyince ormanda hoşları aramak daha kolay geldi güya.

Wolfenstein: The Old Blood’da bulunan bu Skyrim miğferi, birçoğumuza anılarını anımsatacak.

The Old Blood, birçok açıdan pek akılda kalıcı olmayan bir Wolfenstein deneyimi olsa da içerisinde barındırdığı bu Skyrim miğferi ile birlikte ufak da olsa tebessüm ettirmeyi başarıyor. Oyun esnasında denk gelebileceğiniz bu miğfer, zırhınıza da ufak bir katkı sağlıyor.

God of War oynarken Kratos’un gücüne güç katacak Thanos’un ünlü ‘Sonsuzluk Eldiveni’ni bulabileceğinizi biliyor muydunuz?

Thanos’un meşhur Sonsuzluk Eldiveni ve güç taşlarına erişerek Kratos’a farklı bir hava katabileceğiniz sürpriz yumurta, oyun dünyasının en popüler gizemlerinden.

Assassin’s Creed Valhalla’da bulunan bu sürpriz yumurta, Yüzüklerin Efendisi hayranlarına keyif dolu dakikalar yaşatacak diyebiliriz.

Ubisoft’un en son piyasaya sürdüğü Assassin’s Creed oyunu olan Valhalla’yı oynarken; ses tonu, cümleleri ve hareketleriyle aynı Gollum’a benzeyen bir karakter ile karşılaşmak mümkün. Bu karakter, bizlere bir misyon veriyor ve istediği şey tek yüzüğün ta kendisi. Yüzüğü bulduktan sonra da Gollum’un repliklerini kullanarak çıldırıyor ve bizlere saldırıyor.

GTA Vice City geliştiricileri, ‘sürpriz yumurta’ kültürü ile bir epey eğlenmiş üzere gözüküyor.

GTA Vice City’de bulunan bir binanın saklı penceresinden geçtiğinizde göreceğiniz üstünde ‘Happy Easter’ yazılı (En azından biz bu türlü okuduk) büyük yumurta, Vice City geliştiricilerinin oyuna eklemiş oldukları küçük bir espriden ibaret.

Bizlere, Metal Gear Solid’in unutulmaz anlarından bir adedini yaşatan Psycho Mantis, hafıza kartımızı okuyabiliyordu.

Psycho Mantis ile karşılaştığınızda konsolunuzun hafıza kartı içerisinde rastgele bir Konami oyunu kayıtlıysa, Psycho Mantis bunu okuyarak oyun içerisinde söylüyor ve böylelikle her şeyi nitekim bildiğini bizlere kanıtlamaya çalışıyordu. Fazlasıyla eğlenceli ve özgün bir sürpriz yumurta diyebiliriz.

The Last of Us Part I’de bulunan The Office sürpriz yumurtası da keşfedenlere his dolu anlar yaşattı.

Sevdiğimiz bir oyunu oynarken sevdiğimiz bir dizi ile karşılaşmak çok beğenilen değil mi? İşte The Last of Us Part I, The Office dizisinden bildiğimiz, tanıdığımız ortamın olası bir kıyamet senaryosunda nasıl gözükebileceğini bizlere göstermiş oldu.

Cyberpunk 2077 oynarken Hideo Kojima’nın ta kendisi ile karşılaştığımızı söylemiş miydik?

Cyberpunk 2077’de bulunan bu sürpriz yumurta, en güzel dostumuz Jackie ile kıymetli bir vazifedeyken Hideo Kojima ile karşılaşmamıza imkan sağlıyor. Yakınından geçtiğimiz bir koltukta kimi dostlarıyla oturan ünlü oyun geliştiricisi, Cyberpunk cihanına epeyce ahenk sağlamış üzere gözüküyor.

CD Projekt Red, Cyberpunk 2077’ye Hideo Kojima’yı eklemekle kalmamış, Death Stranding’e de küçük bir gönderme yapmış.

Oyun esnasındaki ‘The Hunt’ misyonu sırasında bulabileceğimiz Death Stranding’in BB sürpriz yumurtası, taşıyıcısını bekliyor.

Konu hazır Death Stranding’e gelmişken, oyunun Horizon Zero Dawn’a yaptığı ‘Tallneck’ göndermesini unutmamak gerek.

Death Stranding oynarken görebileceğiniz ender bir hologram olan ‘Tallneck’, bizleri adeta Horizon Zero Dawn’ın devasa robotlarla dolu atmosferine yanlışsız götürüyor.

BONUS: Halo Infinite’de bulunan bu yepyeni Xbox sürpriz yumurtası, tam da yazımızın sonuna yakışacak çeşitten bir nostalji.

Xbox’ın Türkiye pazarına geç giriş yapmış olması sebebiyle ülkemizdeki popülerliği yeni yeni artmaya başlasa da 2001’de piyasaya sürülen orijinal Xbox’ı kimilerimiz hatırlayacaktır.

Peki sizler en çok hangi sürpriz yumurtayı beğendiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz