Ana Sayfa Mobil Signal’e de Kıssalar Özelliği Geldi: Ne Kadar İnançlı?

Signal’e de Kıssalar Özelliği Geldi: Ne Kadar İnançlı?

0
Signal’e de Kıssalar Özelliği Geldi: Ne Kadar İnançlı?

İlk olarak Snapchat ile karşımıza çıkan ‘Hikâyeler’ özelliği, kısa müddette tüm toplumsal medya platformlarına yayıldı. Günümüzde milyarlarca insanın kullandığı Instagram, Facebook, YouTube üzere önde gelen uygulamalarda bu özelliğin yer aldığını görüyoruz.

Hatta bunun yalnızca bu stil platformlar değil, iletileşme üzere farklı uygulamalarda da ‘hikâyeler’ karşımıza çıkıyor. Örneğin dünyanın en tanınan iletileşme uygulaması WhatsApp, ‘Durumlar’ olarak isimlendirilen bu usul bir özelliğe sahip. Artık gelen bilgiler, bir iletileşme uygulamasının daha buna dahil olduğunu gösteriyor.

Güvenliğe öncelik vermesiyle bilinen tanınan iletileşme platformu Signal’e de kıssa özelliği geldi

Signal'E De Kıssalar Özelliği Geldi: Ne Kadar İnançlı? - Yerli Portal

WhatsApp’ın en büyük rakiplerinden biri olan Signal de uygulamasına kıssalar özelliğini getirdiğini açıkladı. Birinci defa geçtiğimiz ay duyurulan yeni özellik, şimdi tüm dünyadaki Signal kullanıcılarına açıldı. Artık, kullanıcıların 24 saat sonra kaybolacak görüntü, görsel ve metinleri paylaşabileceği tabir edildi.

Signal'E De Kıssalar Özelliği Geldi: Ne Kadar İnançlı? - Yerli Portal

Hem Android hem de iOS kullanıcıları için son güncellemeyle birlikte kullanıma sunulan yeni özelliğin yakın vakitte masaüstü için de geleceği aktarıldı. Kullanıcıların, ‘Ayarlar’ kısmındaki ‘Hikâyeler’ kısmından bu öyküleri kimlerin görebileceğini ayarlayabileceği de görüldü. Ayrıyeten, kıssaların aile üyeleri yahut iş arkadaşları üzere aşikâr kümelerle sınırlandırılabileceği de açıklamalar ortasında yer aldı.

Ne kadar inançlı?

Signal'E De Kıssalar Özelliği Geldi: Ne Kadar İnançlı? - Yerli Portal

Bilindiği üzere Signal, gizlilik ve güvenliğe büyük kıymet vermesiyle tanınıyor. Uçtan uca şifreleme protokolüne sahip olan platform, tüm bildirileri, görüşmeleri ve multimedyayı müdafaasının yanı sıra meta dataları de müdafaasıyla da biliniyor. Bu kadar güvenlik konusunda öne çıkan bir platformun olağan olarak kıssa özelliğini getirmesi kullanıcılarda soru işareti yaratıyor.

Açıklamalara nazaran Signal’de tüm özelliklerde olduğu üzere hikâyelerde de uçtan uca şifreleme var. Bu da Signal’in kendisi de dahil olmak üzere kıssalara hiç kimsenin erişemeyeceği manasına geliyor. Aslında kıssalar 24 saat sonra otomatik olarak kaybolacak. İsterseniz manuel olarak da onları istediğiniz vakit silebileceksiniz. Ayrıyeten şirket, öyküleri görmek yahut öykü paylaşmak istemeyenler için ayarlar kısmından yapılabilen özelliği devre dışı bırakma imkanını da sunuyor. Signal bunu yaptığınızda bireylerinizi de bilgilendirmiyor.

Signal'E De Kıssalar Özelliği Geldi: Ne Kadar İnançlı? - Yerli Portal

Şirket de bu durumla ilgili açıklamalarda bulunarak ‘hikâyeler’ özelliğine tüm dünyadaki kullanıcılardan büyük talep olduğunu; bu yüzden de inançlı bir halde sunmanın yolunu sunduklarını söyledi. Signal’den Nina Berman da insanların bunu istediğini ve çok sık kullandığını, bu yüzden de reklam olmadan onlara uygun bir biçimde özelliği getirdiklerini aktarıyor.

Bu atılımıyla Signal, öyküler özelliğini getiren en son platform oldu. Her ne kadar Instagram üzere platformlarda hayli sık kullanılsa da özellik hakkında birçok tartışma mevcut. Bilindiği üzere Twitter da ‘Fleets’ isimli benzeri bir özellik getirmiş, fakat beklenen ilgiyi göremeyince kaldırmıştı. Birebir halde WhatsApp’ta bulunan durum özelliğinin de ne kadar gerekli olduğu kullanıcıları ikiye bölmüştü.

Peki, siz bu bahiste ne düşünüyorsunuz? Sizce kıssalar özelliği nitekim her platforma gerekli mi? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz