Ana Sayfa Otomobil Singapur GP Sıralama Cinsleri Tamamlandı

Singapur GP Sıralama Cinsleri Tamamlandı

0
Singapur GP Sıralama Cinsleri Tamamlandı

Formula 1’de 2022 döneminin 17. yarışı olan Singapur GP için sıralama cinsleri geride kaldı. Bir Monaco GP olmasa da epeyce dar bir pistte yapılan Singapur GP’de sıralama tipleri büyük ehemmiyet taşıyabiliyor. 

Bugüne kadar hiçbir pilotun üst üste iki defa birinci sıradan başlayamadığı Singapur GP’nin sıralama cinsleri bu yıl da epey heyecanlı geçti. Yarış öncesinde yağan yağmurun da tesiriyle araçların yola tutunmakta zorlandıkları görüldü. 

Yağmur yağdı bu türlü oldu

Singapur Gp Sıralama Cinsleri Tamamlandı - Yerli Portal

Sıralama cinslerinin birinci seansında Williams pilotları Latifi ve bu hafta piste dönen Albon son iki sırayı alırken, elenen öbür pilotlar ise Ocon, Ricciardo ve Bottas oldu. Bu seansta bütün pilotlar geçiş lastiklerini kullandı. Takvimdeki en uzun tipe sahip yarış olan Singapur GP’de sıralama çeşitleri, çeşit sayısı az olduğu için daha sürprizlere açık oluyor. 

İkinci seansın sürprizi ise grup arkadaşı ile tıpkı tempoyu tutturmakta zorlanan George Russell’ın elenmesi oldu. Saniyenin yalnızca binde 7’si ile 11. sırada kalan Russell, ikinci seansta elenen Vettel, Stroll, Mick Schumacher, Zhou dörtlüsüne katıldı. Aston Martin pilotları Vettel ve Stroll, son vakit çeşitlerinde yumuşak lastiklere geçmelerine karşın lastikleri istedikleri üzere çalıştıramadıkları için elendiler.

Son seansta pistin kurumaya başlamasıyla birlikte, neredeyse her cinste en süratli çeşit vakti diğer bir pilota geçti. Seansın sonunda vakit tipi atan Max Verstappen, aracında denetim için gereğince akaryakıt kalması için çeşidi tamamlamadan pite alındı. Sıralama çeşitlerinde birinci sırayı Leclerc alırken, birinci çizgide onun yanında yer alacak isim Perez oldu. Böylelikle Leclerc bu pistte üst üste iki kere pole position alarak tarihe geçmiş oldu. Hamilton da üçüncü olarak bu dönem birinci sefer sıralama çeşitlerini birinci 3’te tamamlamayı başarmış oldu. Onları Sainz, Alonso, Norris, Verstappen, Magnussen ve Tsunoda takip etti.

Verstappen nasıl şampiyon olabilir?

Singapur Gp Sıralama Cinsleri Tamamlandı - Yerli Portal

Singapur yarışı ve Interlagos’taki sprint yarışını da hesaba kattığımızda bir pilot, bu dönemin kalanında en fazla 138 puan kazanabilir. Şu anda Verstappen 116 puan farkla önder. Bu da bize üç farklı senaryo sunuyor:

  • Verstappen yarışı kazanır ve en süratli çeşidi alır, Leclerc 8. yahut gerisinde olur, Perez 4. yahut gerisinde olursa,
  • Verstappen yarışı kazanır, Leclerc 9. yahut gerisinde olur, Perez 4. yahut gerisinde olursa,

Bu iki senaryodan birinin gerçekleşmesi halinde Verstappen şampiyon olacak. Şu anda Verstappen, Leclerc, Perez ve George Russell’ın şampiyon olma ihtimalleri bulunuyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz