Ana Sayfa Oyun Sony, diyaloglardan fantezi NPC kişilikleri yaratmak için AI sistem geliştirdi

Sony, diyaloglardan fantezi NPC kişilikleri yaratmak için AI sistem geliştirdi

0
Sony, diyaloglardan fantezi NPC kişilikleri yaratmak için AI sistem geliştirdi

Bu yenilik, reklamcılık dünyasında da yeni kapılar açabilecek nitelikte; zira teorik olarak insan davranışlarını ve konuşmalarını daha ayrıntılı reklam profilleri oluşturmak için kullanabilir. Bu gelişme, hem oyun dünyasında hem de dijital pazarlama alanında kıymetli bir yenilik olarak görülüyor.

Sony‘nin araştırmacıları, diyalog kesimlerini görüntü oyunları ve öbür medya için kullanılabilir “fantazi kişilikler” olarak dönüştürebilen bir yapay zeka (AI) sistemi geliştirdi. Bu AI kişilikleri, büyük lisan modelleri üzere AI modelleri tarafından benimsenen karakterler yahut kişiliklerdir. Ekseriyetle bir AI kişiliği oluşturma süreci, bir doğal lisan modelini eğitip, akabinde parametre ayarlamaları ve emek ağır insan geri bildirimleriyle bu modeli ince ayar yaparak gerçekleşir.

Sony, diyaloglardan fantezi NPC kişilikleri yaratmak için AI sistem geliştirdi

Sony’nin son deneyleri, bu süreci otomatikleştirmeyi ve bir AI modelini, diyalogdan kıymetli ayrıntıları çıkaracak biçimde eğitmeyi içeriyor. Takım, bu çalışmanın sonuncu gayesinin, sıkıcı ve genel cevaplar veren diyalog casuslarını daha farklı hale getirmek olduğunu belirtiyor. “Diyalog ajanlarının temel problemleri, sıkıcı ve genel karşılıkları ve dengeli bir kişilik sürdürememeleridir; ekseriyetle konuşmalarda kendileriyle çelişirler.”

Sony araştırmacıları, bu sorunu çözmek için “kişilik çıkarma” ismi verilen bir süreç oluşturdular. Örneğin, bir karakterin korsan hayatının çeşitli taraflarını tartıştığı bir diyalogdan korsan kişiliği geliştirilebilir. Bu prosedürle bir kişilik geliştirmenin büyük zorluklarından biri, diyalogun çoklukla kişiliğe ilgisiz fazla bilgi içermesidir. Örneğin, korsan hayatını tartışan bir karakter, korsan kişiliğiyle ilgili olmayan mevzuları da tartışabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz