Ana Sayfa Yaşam Spotify’a Dine ve Devlet Büyüklerine Hakaretten Soruşturma

Spotify’a Dine ve Devlet Büyüklerine Hakaretten Soruşturma

0
Spotify’a Dine ve Devlet Büyüklerine Hakaretten Soruşturma

İsveç merkezli Spotify, milyonlarca kullanıcısı ile hem ülkemizin hem de dünyanın en tanınan müzik platformları ortasında yer alıyor. Lakin gelen yeni haberler, platformun Türkiye’de bir soruşturma ile karşı karşıya kaldığını ortaya koyuyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dev müzik akışı hizmeti Spotify hakkında soruşturma başlattığı bildirildi. Birtakım çalma listelerini içeren soruşturmanın, CİMER üzerinden yapılan şikâyetlerin akabinde başlatıldığı da gelen açıklamalar ortasında yer aldı.

Soruşturma, ‘dini kıymetleri aşağılama’ ve ‘devlet büyüklerine hakaret’ nedeniyle açıldı

Spotify'A Dine Ve Devlet Büyüklerine Hakaretten Soruşturma - Yerli Portal

Başsavcılık tarafından başlatılan soruşturmanın gerisindeki sebebin Spotify’da bulunan birtakım kullanıcıların oluşturduğu çalma listeleri olduğu söz edildi. Bu listelerin, ‘dini pahaları aşağılama’ ve ‘devlet büyüklerine hakaret’ içerdiği aktarıldı.

Hazırlanan listelerin Spotify’ın onayından geçtiği belirtilirken, din ve devlet insanlarını içeren bu listeler ortasında ‘Hz. Muhammed’in devesiyle yanlarken dinledikleri’, ‘Allah’ın Hz. Adem’i cennetten kovarken dinlediği şarkılar’, ‘Allah’ın telefon zil sesi’, Hz. Ali’nin makas atarken dinlediği şarkılar’, ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın rakı içerken dinlediği şarkılar’ üzere birçok listenin yer aldığı kaydedildi. CİMER’e yapılan şikayetlerin birinde de bir kişinin, Spotify platformunda Cumhurbaşkanı’na hakaret eden ve dini bedelleri aşağılayan içeriklerin yer aldığını sav ettiği bildirildi.

Son olarak başvuruyu yapan kişi, Spotify’ın vergi kaçırdığını ve devletin milyonlarca lira ziyan etmesine neden olduğunu sav etti. Bu argümanları öne süren şikayetçinin, söylediklerinden ötürü can güvenliğinin tehlikede olacağını belirterek yardım talep ettiği de aktarıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz