Ana Sayfa Yaşam Steroid Nedir, Ne İşe Fayda, Ziyanları Nelerdir?

Steroid Nedir, Ne İşe Fayda, Ziyanları Nelerdir?

0
Steroid Nedir, Ne İşe Fayda, Ziyanları Nelerdir?

Güçlü ve sağlıklı bir bedeni kim istemez? Bilhassa erkekler bu gaye uğruna spor salonlarında sabahlar, makûs alışkanlıkları bırakır ve sıkı bir beslenme programı uygular. Âlâ lakin kim uğraşacak bunlarla? Biraz anabolik steroid alın ve kısa müddette hayalinizdeki güçlü ve formlu bedene kavuşun. Böyle hoş bir bedenle uzun yaşayamamanız ne kadar makûs çünkü anabolik steroid kullanımı, sonu vefata kadar götüren pek çok yan tesire sahip.

Steroid aslında makûs bir şey değil. İltihapların uygunlaştırılması için kullanılan kimyasal bir husus yani bildiğimiz ilaç. Lakin her ilaç üzere bunun da tabip denetiminde alınması gerekiyor. Spor performansınızı arttırmak ve beden gelişimini hızlandırmak için yani keyif için aldığınız vakit ise kısa bir olumlu tesir mühletinin sonunda geri dönülmez olumsuz sonuçlar alacaksınız. Gelin steroid aslında nedir yakından bakalım ve kullanıldığı durumlarda başınıza gelecek felaketleri görelim.

Steroid nedir, ne işe fayda, ziyanları nelerdir?

Steroid nedir?
Tıbbi steroid ne işe fayda?
Sporcuların kullandığı anabolik steroid ne işe fayda?
Anabolik steroidin ziyanları nelerdir?
Hiç mi anabolik steroid kullanmamak gerekiyor?
Diğer sportmen destekleri de ziyanlı mı?
Steroid kullanmayalım, pekala ne yapalım?

Steroid Nedir, Ne İşe Fayda, Ziyanları Nelerdir? - Yerli Portal

İlk olarak, steroid nedir?

Vücudumuz her an sayısız hormon üretir. Bu hormanlardan bir tanesi, iltihaplanmalarla savaşma misyonuna sahiptir. Bu vazifesi yerine getiremediği vakit dışarıdan dayanak gerekir. Kortikosteroidler olarak isimlendirilen bu unsur, bedenin yetersiz kaldığı durumlarda iltihaplanmayı azaltmak için kullanılır. İltihaplı bölgede şişlik, ağrı, sıcaklık, sertlik olması iltihap ile savaşmanın verdiği bir reaksiyondur.

Şimdi gelelim steroid denilince herkesin aklına gelen anabolik steroide. Anabolik steroid, kortikosteroidlerden farklıdır. Tıbbı hedefle değil, sporcular ve bilhassa beden geliştiriciler tarafından performans arttırıcı olarak kullanılır. İkisi ortasındaki ayrım son derece nettir. Zira bir tanesi uzman tabipler tarafından tedavi gayesiyle kullanılırken bir tanesi sportmenlerin performans arttırıcı olarak ve birden fazla vakit yasadışı yollarla edilendikleri bir eserdir.

Peki tıbbi steroid ne işe fayda?

Ağız yolundan tablet olarak, krem olarak, sıvı olarak, enjeksiyon olarak, göz damlası olarak ve gibisi yollarla alınan kortikosteroidler yani tıbbi gayeli steroidler romatoid artrit, lupus, gut ve gibisi eklemlerde iltihaplanma durumlarında kullanılır. Bu husus kesin bir tedavi değildir fakat bölgeye ya da tüm bedene nüfuz ederek iltihaplanmayı ve hasebiyle ağrıyı azaltır.

Sporcuların kullandığı anabolik steroid ne işe fayda?

Anabolik steroid, testosteron gibisi kimyasal bir unsurdur. Anabolik demek, büyüme demektir. Anabolik steroid spor sırasındaki performansı arttırır, kas kütlesinin çok daha süratli gelişmesini ve kasların şekillenmesini sağlar. Bu nedenle bu tıp steroidler görünüm ve performans arttırıcı olarak isimlendirilirler. Uyuşturucu unsurlar üzere keyif verici tesirleri yoktur.

Steroid Nedir, Ne İşe Fayda, Ziyanları Nelerdir? - Yerli Portal

Anabolik steroidin ziyanları nelerdir?

 • Kas kütlesinin çok artışı kaynaklı karaciğer, böbrek, kalp üzere organ hasarları
 • Erektil disfonksiyon yani cinsel iktidarsızlık
 • Erkeklerde göğüs büyümesi
 • Yüzde ve bedende çok sivilce
 • Saç güçsüzleşmesi ve dökülmesi
 • Ciltte yağlanma
 • Boy uzaması üzerinde olumsuz etki
 • Testislerde küçülme
 • Sperm kalitesinde düşüş ve azalma
 • Adette düzensizlik
 • Kadınlarda yüz ve beden kıllarında artış ile birlikte seste kalınlaşma
 • Sürekli hudutlu olma hali
 • Depresyon
 • İntihar eğilimi
 • Yüksek tansiyon
 • Kolesterol ile başka kan yağlarında bozulma
 • Steril olmayan enjeksiyonlara bağlı olarak enfeksiyon riskinde artış

Anabolik steroid kullanımını sonucu bireylerde oluşacak ziyanlı tesirlerden kimileri bu formda. Dikkat ettiyseniz kaslar üzerinde tesirli olan bu hususun neredeyse bedenin her yerine ziyan verdiği açıkça görülüyor. Zira bu hususun kullanımı direkt olarak hormonlar ve kan üzerinde değişim yaratıyor. Kan ve hormon demek, bedenin temel istikrarı demektir.

Bir müddet kullanıp bırakacağım, bende bu tıp tesirler olmaz diye düşünüyor olabilirsiniz. Evet, birkaç defa kullandığınız vakit hemen bu fecî tesirlerle karşılaşmazsanız ancak birkaç defa kullandığınız vakit performans artışı da hissetmezsiniz. Bu nedenle pek çok atlet vakit içinde anabolik steroidlere bağımlı hale gelir ve pek çok kimyasal husus üzere kullandıkça yetersiz geleceği için alınan doz artar. Sonuçlar ise ölümcül olur.

Steroid Nedir, Ne İşe Fayda, Ziyanları Nelerdir? - Yerli Portal

Hiç mi anabolik steroid kullanmamak gerekiyor?

Tıbbi emelle kullanılan steroid yani kortikosteroidler, kemikleri ve kasları uyarırlar, kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırırlar; cinsel fonksiyon bozukluklarında, geç ergenlik durumunda, bayanlarda kemik erimesinde ve öteki hormon dengesizliklerinde kullanılırlar. Yani tüm ilaçlar ve kimyasal unsurlar üzere steroidler de uzman bir tabip tavsiyesi ile takviye ya da tedavi emeliyle kullanılabilirler.

Gelelim anabolik steroide; evet, hiç kullanmamanız gerekiyor. Bir yerinizde ağrı yoksa ağrı kesici içmediğiniz üzere iltihaplanmanız yoksa da steroid kullanmazsınız. Tamam performansınız artar, evet kas kütleniz çok daha süratli gelişir lakin kısa müddette bağımlı olursunuz. Organlarınızın iflas etmesini kabul ediyorsanız bile şöyle düşünün, steroid kullanarak geliştirdiğiniz o güzelim beden, bu maddeyi kullanmayı bıraktığınız anda yok olup gidecektir.

Diğer atlet destekleri de ziyanlı mı?

Piyasada bulunan tüm sportmen destekleri için ziyanlı demek mümkün değil. Kimileri şeker, protein ve mineral açısından güçlü oldukları için spor sırasında harcanan besinleri doğal olarak yerine koyuyorlar. Ancak doğal gereçlerin yanı sıra bu eserlerin içerisinde şayet anabolik steroid ve emsal kimyasal unsurlar bulunuyorsa evet, bunlar da ziyanlıdır. En kolay bir destek kullanmadan evvel bile husus hakkında uzman bir tabibe danışmalısınız. Zira kimseye ziyanı olmasa bile bu cins bir eser, sizin için ziyanlı olabilir.

Steroid Nedir, Ne İşe Fayda, Ziyanları Nelerdir? - Yerli Portal

Steroid kullanmayalım, pekala ne yapalım?

Öncelikle karar verin, neden spor yapmak istiyorsunuz? Amacınız kilo vermek mi, sağlıklı olmak mı yoksa bedeninizi şekillendirmek mi? Amacınıza karar verdikten sonra kesinlikle uzman bir tabibe muayene olun. Probleminizi anlatın, aklınızda nasıl bir spor yapmak olduğundan bahsedin ve yapacağınız sporun bedeniniz için bir ziyanı olup olmadığını öğrenin.

Daha sonra biraz araştırma yapmanız gerekiyor. Atletler ve beslenme uzmanları tarafından yayınlanan makaleleri okuyun. Bütçenize nazaran dilerseniz bir spor salonuna yazılabilir, dilerseniz meskeninize kimi spor araçları alabilir ya da alet kullanmadan yapacağınız antrenmanları deneyebilirsiniz. Buna uygun bir beslenme tertibini sıkı bir formda uygularsanız hayalinizdeki bedene kavuşmanız işten bile değil.

Tıbbi hedefle da kullanılan fakat atletler performans arttırmak için kullandıkları vakit ölümcül tesirleri olabilen steroid nedir, ne işe fayda, ziyanları nelerdir üzere merak edilen soruları yanıtlayarak bahis hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Beden geliştirme hakkındaki niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz