Ana Sayfa Yaşam Steve Jobs’a İlişkin Sandaletler Rekor Fiyata Satıldı!

Steve Jobs’a İlişkin Sandaletler Rekor Fiyata Satıldı!

0
Steve Jobs’a İlişkin Sandaletler Rekor Fiyata Satıldı!

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın efsaneleşmiş CEO’su Steve Jobs‘a ilişkin olan bir çift sandalet, çıkarıldığı açık artırmada rekor bir fiyata satıldı. Julien’s Auctions tarafından gerçekleştirilen açık artırmada, bu sandaletler için tam 218.000 dolar ödendi. Müzayede konutu, alıcının kimliğini açıklamadı.

Açık artırmaya çıkarılan sandaletler, 1970 ila 1980’li yıllarda Steve Jobs tarafından kullanılmıştı. Fiyatının bu kadar yüksek olduğuna da inanmayın; bu sandaletler altın kaplama falan değildi. Eser, Birkenstock‘un klasik modellerinden bir tanesiydi.

İşte 218 bin dolar karşılığında satılan sandaletler!

Steve Jobs'A İlişkin Sandaletler Rekor Fiyata Satıldı! - Yerli Portal

Rekor fiyata alıcı bulan Birkenstock’lar, o devirlerde daha fazla kullanılamayacağı kanısına varılmış ve çöpe atılmıştı. Bunu gören birisi de sandaletleri saklamıştı. Yıllar içerisinde tekrar ailenin eline geçen sandaletler, çeşitli stantlarda gösterilmişti. 2018 yılında, bu sandaletlerin Steve Jobs’ın üniforma altında kullandığı açıklanmıştı.

Peki bu ayakkabı nasıl bu kadar yüksek bir fiyata satıldı?

Steve Jobs'A İlişkin Sandaletler Rekor Fiyata Satıldı! - Yerli Portal

Aslına bakacak olursak sıradan bir ayakkabının bu kadar yüksek bir meblağ karşısında satın alınması, pek de mantıklı değil. Bunu müzayede meskeni de kabul ediyor. Yapılan açıklamada, açık artırmanın 60 ila 80 bin dolar ortasında tamamlanacağının düşünüldüğü lakin işin içine bir NFT‘nin de girmesinin fiyatı bu kadar üst çektiği belirtiliyor. 

Polygon isimli blokzincir ağına bağlanan NFT, Steve Jobs’ın sandaletlerinin 360 derece dönen bir görüntüsünü kapsıyor. İsmi açıklanmayan alıcı, an prestijiyle bu NFT’nin de sahibi olmuş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz