Ana Sayfa Yaşam Sürüdeki Tüm Karıncaların Vefatıyla Sonuçlanan Mevt Çemberi

Sürüdeki Tüm Karıncaların Vefatıyla Sonuçlanan Mevt Çemberi

0
Sürüdeki Tüm Karıncaların Vefatıyla Sonuçlanan Mevt Çemberi

Karıncalar gerçek manada inanılmaz canlılar. Dünya üzerinde yaşama en güzel adapte olmuş canlı tiplerinden biri olan karıncalar dünyadaki tüm kara hayvanlarının biyokütlesinin yaklaşık yüzde 15 ila yüzde 25’ini oluşturuyor. Dünyanın çabucak hemen her yerinde yaşayabilen bu canlılar, tam manasıyla ahenk halinde yaşıyorlar. Elbette bu uyumun yarattığı birtakım meseleler da var. Daha evvel hiç karınca sürüsünün kendi etrafında döndüğüne şahit oldunuz mu?

Eğer daha evvel etrafında dönen karınca sürülerini gördüyseniz muhtemelen bu karıncaların çok büyük bir kısmı siz onları izlemeyi bıraktıktan kısa müddet sonra öldüler. Karıncaların kendi etraflarında döndükleri harekete ölüm çemberi deniliyor. Zira bir karınca bir kez bu girdaba girdikten sonra buradan kurtulamıyor. Pekala bunun sebebi ne? Bu kadar senkronize hareket eden karıncalar nasıl bu girdaba giriyor ve bundan kurtulmanın bir yolunu bulamıyor? 

Ordu karıncalarının intihar yürüyüşü: Vefat çemberi

Karıncalar farklı bedenlere sahip olan lakin tek bir beden üzere hareket eden canlılardır. Ordu karıncalarında ise bu durum çok daha efektif. Bu karıncalar, etrafta gezindikleri süreçte arkalarında feromon bırakırlar. Bu feromonlar sayesinde sürüdeki öbür karıncalar yollarını bulabilir. Kraliçe karıncanın ürettiği yumurtaları koruyup sürüye daima yeni avlar getiren ordu karıncaları, “birlikten kuvvet doğar” tabirinin karşılığı olsalar da eksik oldukları bir nokta var. Bu da görme yetilerinin bulunmaması. Görme yetisi olan karıncalar bile daha çok feromon ve birbirlerine dokunma yoluyla taraflarını buluyorlar. 

Ordu karıncalarının başına gelen mevt çemberi de bu birlik olma yapılarından geliyor. Bilhassa asker ordu karıncaları, kendi ailesindeki son karıncanın geride bıraktığı ize güvenir. Bu sayede daima birlik içerisinde olabilirler. Fakat 1 karınca kusur yaparsa bu istemsizce öteki karıncalara da yansır. Kusur yapan karıncayı onun feromonuna kapılmış öbür karıncalar takip eder, o karıncaları ise öteki karıncalar. Bu da neredeyse tüm bir sürüyü yok edecek bir taraf sapmasına sokar. Herkes öteki karıncayı takip ettiği için de ortaya bir çıkışı olmayan çember çıkar. Karıncaların bu girdaplardan da kurtulması pek kolay değil. Birçok karınca bu çemberde hareket etmeye devam ederek yorgunluk ve açlıktan ölüyor. Lakin geriye kalanlar orada dönmeye devam ediyor. Çemberdeki tüm karıncalar ölene kadar bu yürüyüş devam ediyor.

Karıncaların vefat çemberi inanılmaz boyutlara ulaşabilir.

Karıncaların vefat çemberi küçük olabileceği üzere çok büyük boyutlara da ulaşabilir. Kaydedilen en büyük vefat çemberi yaklaşık 365 metre genişliğindeydi. Bu çemberde tek bir karıncanın döngüyü tamamlaması 2 saatten fazla sürmüştü. Üstelik karıncaların bu yürüyüşe başlaması da çok kolay gerçekleşebiliyor. Yalnızca birkaç karıncanın tarafını değiştirmek, başka karıncaları da etkiliyor. O sebeple siz karıncaların rotasını değiştirmeye çok fazla uğraşmayın. 

Bugün sizlere karıncalarda gözlemlenen ve sonu genelde mevtle biten vefat çemberini açıkladık. Bu üslup içeriklerin devamının gelmesini istiyorsanız yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar: National Geographic, Grunge, Gizmodo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz