Ana Sayfa Yaşam Suudi Arabistan’ın Çizgi Halindeki Kentinin İnşaatı Başladı

Suudi Arabistan’ın Çizgi Halindeki Kentinin İnşaatı Başladı

0
Suudi Arabistan’ın Çizgi Halindeki Kentinin İnşaatı Başladı

Daha evvel sizlerle planını paylaştığımız çizgi biçimindeki Neom kentini hatırlıyorsunuzdur. Hani Suudi Prensi Muhammed bin Selman’ın yıllardır hayalini kurduğu çılgın proje. Hâlâ hatırlamadıysanız evvel o projenin ayrıntılarına bir bakın.

Yapının 170 kilometre uzunluğunda olması ve 500 milyar dolara mâl olması bekleniyor. Ayrıyeten dev kentin 9 milyon insana mesken sahipliği yapacağı da belirtiliyor. Artık ise Suudi Arabistan’ın üzerinden drone’larla elde edilen imgelerle birlikte Suudi Prensinin bu ekstrem hayalinin inşaatına başlanıldığı öğrenildi. Gelin ayrıntılarına göz atalım.

Çizgi biçimindeki kentin inşaatına çoktan başlanmış

Görüntüler, Suudi Arabistanlı drone fotoğraf şirketi Ot Sky tarafından kaydedildi ve NEOM’un kent planlama yöneticisi Tarek Qaddumi ile röportaj yapan bir mimarlık mecmuası Dezeen tarafından yayınlandı.

Kaddumi, Dezeen’e verdiği demeçte “Fiziksel durumundan bağımsız olarak NEOM, dünyada insan kapasitesine, teknolojiye ve mevcut hayat biçimimizde ihtilal yaratacak” kelamlarıyla projelerini açıkladı.

Videoda çölde çalışan kamyonları ve öbür ağır makineleri görüyor ve çok sayıda ekskavatörün, yeryüzünde büyük bir çizgi sınırını temizliyor olduğuna şahit oluyoruz. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz