Ana Sayfa Otomobil Tanker Dorseleri Neden Silindir Halindedir?

Tanker Dorseleri Neden Silindir Halindedir?

0
Tanker Dorseleri Neden Silindir Halindedir?

Tankerler su, gaz veya çeşitli hususlar taşıyan araçlardır. Tanker adında aynı misyona sahip olan gemiler olsa da bugünkü odağımız karayollarındaki tankerler. Sıvı yahut gaz taşıyan tüm tankerler ek üretim maliyetlerine karşın silindirik yapıda üretiliyorlar. 

Tankerler en nihayetinde bir araçtır ve yollarda şerit içerisinde gidebilmelidirler. Dolayısıyla diğer tüm nakliyat araçları gibi ince ve uzun yapıda olmalıdır. Birebir vakitte hem güvenlik hem de yönetmelikler gereği muhakkak yüksekliği geçemezler. Bu koşullar altında tankerler için en ülkü biçim silindirdir. 

Silindir biçiminde olmasının en kolay sebebiyle başlayalım: İçindeki sıvıyı tamemen boşaltmak.

Tanker Dorseleri Neden Silindir Halindedir? - Yerli Portal

Tankerin silindirik yapısı, boşaltma sırasında içerisindeki sıvıyı en alt düzeyinde bir çizgi halinde toplanmasını sağlar. Bu çizgi üzerindeki en ufak bir eğim de istenilen noktadaki vanaya içerisindeki tüm sıvıyı yönlendirebilir. 

Eğer tankerler konteyner şeklinde yapılsaydı kenar ve köşelerde kalacak sıvıya erişim mümkün olmayacaktı.

Silindirik yapının bir öbür avantajı, daha yüksek basınçta gaz depolayabilmek. 

Tanker Dorseleri Neden Silindir Halindedir? - Yerli Portal

Tankerler sıvı dışında çeşitli gazları da yüksek basınçta taşımaktadırlar. İçerisinde basınç bulunan dairesel yapılar, yalnızca eksenel germe kuvvetine maruz kalırken, köşeli yapılar ek olarak bükülmeye de karşı koymaya çalışırlar. Bu yüzden dairesel yapılar basınca daha sağlamdır.

Aynı sebepten; basınçlı gazları depolamak konusunda küre formu, silindirden üstün olsa da, küre halinde tankerler üstte bahsettiğimiz nedenlerden ötürü pek uygulanabilir değiller.   

Peki nedir bu dalgakıranlar ve ayakta seyahat ederken tutunmamızla ne ilgisi var?

Bir toplu taşıma otobüsünde olduğumuzu ve ayakta seyahat yaptığımızı düşünelim. Neden tutunuruz? Sonuçta tutunmasak da otobüsün kapıları kapalı olduğu sürece otobüsün içinde kalmaya ve maksadımıza hakikat ilerlemeye devam edebiliriz. Lakin otobüs ivmelenirken savrulmamak, daha doğrusu savrulup hasar almamak için tutunuruz. 

Yolculuk sırasında tutunup tutunmamamız, bize tesir eden kuvvetleri değiştirmez lakin üzerimizdeki tesirlerini bir oldukça değiştirebilir. Bu durum fizikteki momentumun korunumu maddesiyle açıklanabilir.

En özet haliyle; tutunmamanız ve otobüs içinde savrulup etrafa çaprmanız durumunda size çok çok kısa bir vakit diliminde –anlık olarak– uygulanacak etkiyi, tutunarak vakte yaymış oluyorsunuz. Kaldıramayacağımız kadar ağır bir yükü kesimlere ayırıp daha uzun müddette lakin çarçabuk taşımak da bu durumun bir öbür örneği olabilir.

Şimdi bir de otobüs açısından düşünelim. Otobüs içerisinde sabitlenmeyen her şey (siz de dahil), ivmelenme sırasında etrafa savrulur. Bu durum sadece savrulan cisim için değil, otobüs için de tehlikelidir. Zira hem otobüse hasar verebilir hem de otobüsün hareketini etkileyecek seviyede olup kazaya sebep olabilir. 

Tankerlerdeki dalgakıran da büsbütün tıpkı mantığa dayanmaktadır.

Tanker Dorseleri Neden Silindir Halindedir? - Yerli Portal

Dalgakıran bulunmayan bir tankerin içerisindeki sıvı, ivmelenme sırasında tankerin içerisinde özgürce hareket edebilecek ve tankerin iç duvarlarına süratle çarpacaktır. 

Tonlarca sıvı taşıyan bir tanker, ani fren yaptığında içerisindeki sıvı birinci anlarda tankere hiçbir tesirde bulunmaz ve öne gerçek yığılmaya başlar.

Ta ki sıvı artık tankerin önünde gidecek bir yer bulamayana kadar. Bu sırada frenleme yapan tanker güya gerisinden bir araç çarpmışçasına öne atılır ve bu durum hayli risklidir.

Dalgakıranlar, içerideki sıvının ivmelenme anında toplu halde ivmeye aykırı taraftaki tesirlerini hafifletirler. Aynı ölçüdeki etkiyi vakte yayarak daha stabil bir hareketi mümkün kılarlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz