Ana Sayfa Sektörel Tencent, Gözünü Avrupalı Oyun Şirketlerine Dikti

Tencent, Gözünü Avrupalı Oyun Şirketlerine Dikti

0
Tencent, Gözünü Avrupalı Oyun Şirketlerine Dikti

Oyun piyasasının en büyük aktörlerinden biri, Çin menşeli Tencent firmasıdır. Her ne kadar firma PUBG’nin imalcisi olarak bilinse de aslında bundan çok daha fazlası ve bölümün de en değerli yatırımcıları ortasında yer alıyor. Öte yandan firmanın satın alma stratejileri ekseriyetle Çin pazarından oluyordu. 

Çin’de biraz öne çıkmaya başlayan neredeyse her firmayı satın alan ya da bu firmalara ortak olan Tencent, gelen haberlere göre Çin pazarının doyuma ulaşmaya başlaması ve büyümesinin yavaşlamasıyla gözünü öbür ülkelerdeki firmalar çevirmiş durumda. 

Tencent daha agresif bir stratejiye geçiyor

Tencent, Gözünü Avrupalı Oyun Şirketlerine Dikti - Yerli Portal

Bugüne kadar Çin dışında yaptığı yatırımlarda da genel olarak finansal yatırımcı durumunda olan ve genel olarak pasif kalmayı tercih eden firma, artık daha agresif bir stratejiye geçecek. Bunun birinci adımı olarak da Avrupa’daki oyun firmaları satın alınacak.

Kazanç manasında dünyanın en büyük firması olan Tencent, büyümesini devam ettirebilmek için global pazarlara odaklanıyor. Çin pazarı yarı kapalı ve ülkeye özel çok sayıda oyun, ülkedeki oyuncu profiline odaklı çok sayıda üretim bulunsa da, bu üretimler firmanın Çin dışında elini gereğince güçlendirmiyor. Çinli firma, dış pazarlarda elini güçlendirmek için değerli oyunları portfolyosuna katmaya gereksinim duyuyor.

Çin Hükümeti de daha evvel Tencent’in güncellemelerini inceleyeceğini açıklamıştı. ABD-Çin ortasındaki ticaret savaşından sonra da Çinli firmalar, her iki tarafın da yaptırımlarından kaçınabilmek ismine ülke dışında paydaşlıklar kurma yoluna gitmişti. Tencent de bu yolu izleyecek üzere gözüküyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz