Ana Sayfa Otomobil Tesla, 2024’e Kadar 50 Bin Semi Truck Üretmek İstiyor!

Tesla, 2024’e Kadar 50 Bin Semi Truck Üretmek İstiyor!

0
Tesla, 2024’e Kadar 50 Bin Semi Truck Üretmek İstiyor!

Dünyanın en büyük elektrikli araba üreticisi pozisyonunda bulunan Tesla, her yıl yüzbinlerce araç satışı gerçekleştirerek daldaki ihtilale öncülük etmeye devam ediyor. Elon Musk idaresindeki şirket, şu an piyasada bulunan dört modeli dışında 2017 yılında da ‘Semi Truck’ ismi verilen bir elektrikli tır tanıtmıştı.

Tanıtılır tanıtılmaz tüm dünyada büyük yankı uyandıran Semi Truck’ın olağanda 2019’da üretilmeye başlaması planlanıyordu; lakin bu tarih çıkan problemlerden ötürü ertelendi. Geçtiğimiz haftalarda ise Elon Musk araç ile ilgili muştuyu vererek elektrikli tırın nihayet üretilmeye başlandığı duyuruldu. Artık ise şirketin Semi Truck ile ilgili yeni planları ortaya çıktı.

2024’e kadar 50.000 Semi Truck üretilecek

Tesla, 2024'E Kadar 50 Bin Semi Truck Üretmek İstiyor! - Yerli Portal

Tesla, geçtiğimiz gün yılın üçüncü çeyreğine dair gelirlerini paylaştı. Elon Musk da üçüncü çeyrek kar davetinde Semi Truck ile ilgili kıymetli açıklamalarda bulundu. Buna nazaran Tesla, Semi üretimini hızlandırmayı planlıyor. Musk, 2024’ü işaret ederek şunları söyledi: “Gelecek yıl boyunca Semi üretimini artıracağız. 2024’te Kuzey Amerika’da 50.000 ünite maksadımız var.”

Ünlü milyarder, Semi için kesin bir sayı vermese de tırın olağan bir arabadan çok daha yüksek masrafa sahip olduğunu aktararak birkaç tane bu biçim aracın fazla sayıda Model Y ile muadil masrafa sahip olabileceğini ekledi.

Statista’nın bilgilerine nazaran pazarı kamyon üreticisi Peterbilt domine ediyor. Datalar, bu şirketin 2020 yılında sadece ABD’de yaklaşık olarak 72.000 araç sattığını ortaya koyuyor. 2019’da ise bu sayının 100.000’i geçtiği aktarılıyor. Tesla’nın 2024’e kadar 50.000 amacı çok büyük olmasa da Amerikan pazarı düşünüldüğünde epey etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Esasen Musk da elektrikli tıra olan büyük ilgiden ötürü Semi Truck’ın bu segmentte öne çıkabileceği konusunda epey emin.

Yakıt konusunda büyük tasarruf sağlayacak

Tesla, 2024'E Kadar 50 Bin Semi Truck Üretmek İstiyor! - Yerli Portal

Son olarak Tesla, fütüristik tasarımı ile dikkat çeken tırın üç yıl içinde yakıt konusunda 200.000 dolara kadar tasarruf sağlayabileceğini söylüyor. Dahası, aracın masraflarını daha az olacağı ve daha az bakım gerektireceği de belirtiliyor. Semi Truck’ın 800 kilometre menzile sahip olduğuna vurgu yapan şirket, aracın sırf 30 dakikalık şarj ile %70 dolabileceğini de ekliyor.

Tesla’nın yeni tırının birinci teslimatı 1 Aralık’ta Pepsi’ye yapılacak. Elektrikli kamyoneti Cybertruck’ı da bir türlü çıkaramayan şirketin Semi Truck ile ilgili maksatlarını gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini ise önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz