Ana Sayfa Sektörel Tim Cook’a Nazaran Gelecek AR ve VR’da

Tim Cook’a Nazaran Gelecek AR ve VR’da

0
Tim Cook’a Nazaran Gelecek AR ve VR’da

Son birkaç on yıldaki teknoloji alanındaki ilerlemenin insanlık tarihinde bir eşi gibisi olmamasına karşın, gelecekte bu teknolojik ilerleme daha da süratli olacak. Teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook, bu teknolojilerle ilgili fikirlerini paylaşmaktan çekinmiyor.

Avrupa’da birtakım etkinliklere katılan Cook, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik konusundaki fikirlerini paylaştı. Hollandalı Bright gazetesine konuşan CEO’ya nazaran bu teknolojilerin kıymetinin anlaşılabilmesi için kitlelerin daha fazla bilgiye sahip olması gerekiyor. 

Cook’a nazaran artırılmış gerçeklik her şeyi değiştirecek

Tim Cook'A Nazaran Gelecek Ar Ve Vr'Da - Yerli Portal

hollandalı gazeteye açıklama yapan Cook, “Bence AR(artırılmış gerçeklik) her şeyi etkileyecek derin bir teknoloji. Apansızın artırılmış gerçeklik ile (bir şeyi) öğretmek için kullanabileceğinizi ve bu halde bir şeyleri sunabileceğinizi düşünün. Yahut tıbbi açıdan vs. Daha evvel dediğim üzere, bir gün hakikaten dönüp geriye bakacağız ve artırılmış gerçeklik olmadan nasıl yaşadığımızı sorgulayacağız.” sözlerini kullandı.

Cook ayrıyeten yakın periyodun tanınan platformlarından Meta’nın destekçileriyle de aksi düşebilecek bir açıklamaya imza atarak, yapay zekanın çok özel kullanım alanları olmasına karşın bir insanın hayatının tamamını kaplamayacağını tabir etti. Sıradan bir insanın Metaverse’in ne olduğunu tam olarak açıklayabileceğine emin olmadığını söyleyen CEO, insanların Metaverse’e kendilerini kaptırabileceklerini ancak bütün hayatlarını bu türlü yaşamak istemeyeceklerini ifade etti.

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik mühendisleri, Apple bünyesinde en yüksek ortalama maaşa sahip mühendis kümesi olarak gösteriliyor. Ayrıyeten Apple’ın bu alanda ARKit ile geliştiricilere dayanak verdiği biliniyor. Firmanın bir de artırılmış gerçeklik başlığı çıkarmayı planladığı belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz