Ana Sayfa Yaşam Tüp Mide Ameliyatı Olarak Zayıflayan Bir Bireyle Görüştük!

Tüp Mide Ameliyatı Olarak Zayıflayan Bir Bireyle Görüştük!

0
Tüp Mide Ameliyatı Olarak Zayıflayan Bir Bireyle Görüştük!

Tüp mide ameliyatı, zayıflamakta zahmet çeken ve muhakkak bir kilonun üstündeki şahıslara yapılan bir ameliyat. Mesela ameliyat olabilmek için uzunluk kilo endeksine nazaran (kilogram cinsinden beden kitlesinin, metre cinsinden beden uzunluğunun karesine bölünmesi ile hesaplanır) 40 ve üzerinde bir pahaya sahip olmanız gerekiyor. Yani obez yahut morbid obez kategorisine girmek lazım. Lakin kitle endeksi 35 ve üzeri olduğu kimi özel durumlarda da (örneğin ek hastalığı olan kişilere) bu ameliyat yapılabiliyor. Görüldüğü üzere her ”ben kiloluyum, ameliyat olup zayıflayayım” diyene bunu yapmıyorlar.

Bu ameliyatın maksadı, midenin bir kısmını bedenden çıkarıp hacminin küçültülmesini ve böylece kişinin daha az yemesini sağlamak. Keza bu gerçekleşince de beşerler zayıflayabiliyor. Olağan bir de bu tip ameliyatlara karşı toplumda bir ön yargı olduğu söylenebilir. Neden mi? Zira beşerler bu tip zayıflama ameliyatlarının epeyce ölümcül olduğunu düşünüyor. Gelin, o vakit bir de bu konuyu deneyimlemiş birinin ağzından işler nasıl yürüyormuş dinleyelim. İşte 25 yaşında, İstanbul’da yaşayan ve bu ameliyatı olduktan sonra 106 kilodan 76 kiloya düşen bir bayanın karşılıkları…

Ben bu ameliyatı oldum zira artık diyet yapmaktan sıkıldım.

Tüp Mide Ameliyatı Olarak Zayıflayan Bir Bireyle Görüştük! - Yerli Portal

Benim psikolojik olarak yeme bozukluğum vardı. Bu duygusal olarak yeme-içme durumumdan dolayı kesin bir tahlile kısa mühlet zarfında kavuşmaya muhtaçlık duyuyordum. Lakin olağan ki bu süreç benim için hiç kolay olmadı.

Mesela kişiler ruhsal olarak hazır olsa da ameliyattan sonra birinci 1 haftada çok güçlü bir devir yaşayabiliyorlar. En azından benim için öyleydi.

Tüp Mide Ameliyatı Olarak Zayıflayan Bir Bireyle Görüştük! - Yerli Portal

Valla ağrılı ve zahmetli bir vakit geçiriyorsunuz lakin sürecin kolaylıkları da var. Mesela ameliyatın en kolay istikameti, kilo verme gayesine ulaşmak isteyen herkesin bunu tüp mide ile kolaylıkla başarabiliyor olması bence. Ya doğal bu kişiden kişiye göre değişkenlik gösteriyor lakin benim için ameliyatın en sıkıntı yönü katı besinlere geçiş devriydi. Zira bizde şey oluyor; birinci evvel yalnızca sıvı, sonra püre sonra da katı besleniyoruz. Bunların hepsi muhakkak bir süreçten sonra geçilen etaplar. 

Ameliyattan sonra olumlu olarak gördüğüm en kıymetli şey, süratli bir halde ülkü kiloma yakınlaşmamdır.

Tüp Mide Ameliyatı Olarak Zayıflayan Bir Bireyle Görüştük! - Yerli Portal

11 aydır tüp mideliyim ve amacıma sadece 6 kilo kaldı. Lakin bu işin olumsuz tarafı da her ne kadar her şeyden yiyebilsem de bazen yiyememek hudut bozucu olabiliyor. Ameliyat korkulacak bir tecrübe mutlaka değil. Ameliyatın ilk bir haftasından sonra ağrılarım dindi, ki zati diyete bağlı kaldığınız takdirde rastgele bir sorun kolay kolay yaşamıyorsunuz. Bu ameliyatı düşünen, tereddütte kalan olursa muhakkak tavsiye ederim zira şu an daha sağlıklıyım. Bundan ötürü da çok mutluyum, ufacık bir pişmanlığım yok.

”Tek pişmanlığım, neden bu ameliyatı daha erken olmadım?” pişmanlığıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Olarak Zayıflayan Bir Bireyle Görüştük! - Yerli Portal

Tüp Mide Ameliyatı

11 aylık tüp mideli olarak diyetimi aksatmadığım için midemin hacmi büyümedi ve hala minnak bir midem var. Yani en fazla metobalizmamdan kaynaklı kilo veremiyorum, o yüzden sabit kiloda kalıyorum. Lakin hiçbir vakit eskisi kadar fazla yiyemiyorum. İşte dikkat edildiği sürece tekrar kilo alınmayacağını düşünüyorum, ki bu da çok kıymetli bence.

Ben özel hastanede ameliyat olduğum için maddi açıdan zorlandım lakin dediğim üzere bir daha olsa tereddüt etmem, iki kat ücret verip tekrar ameliyat olurum. Ameliyat için yaklaşık 20 bin TL üzere bir meblağ harcadım. Ben ameliyatla zayıfladığımı saklamıyorum. Nasıl kilo verdiğimi soranlar olursa tüp mide ameliyatı ile verdiğimi söylüyorum. Yeniden söylüyorum bunu fakat bütün etrafıma de ameliyatı tavsiye ediyorum.

Ameliyatın olağan ki riskleri var. Mesela ben hala rastgele bir riskle karşılaşır mıyım endişesi yaşıyorum.

Tüp Mide Ameliyatı Olarak Zayıflayan Bir Bireyle Görüştük! - Yerli Portal

Tüp Mide Ameliyatına Dair Rahatsız Edici Bir Animasyon Görüntüsü

Aslında hekimlerimiz bizlerden ameliyat öncesinde röntgen, kan analizi üzere kimi testler istiyor. Bunun yanında psikolojik olarak hazır olup olmadığımıza da bakıyor. Bu ameliyat için mutlaka tabip araştırılmalı. Mesela ben kendim için uzun araştırmalar sonucunda kendi doktoruma ulaştım. Hekimimin benden önce ameliyat ettiği hastalara ulaşıp aklımdaki soruları onlara yönelttim ve o denli ameliyata karar verdim. Riskleri minimuma indirmek için âlâ bir doktora ameliyat olmak koşul diyebilirim.

Tüp Mide Ameliyatı Olarak Zayıflayan Bir Bireyle Görüştük! - Yerli Portal

Editör Notu: Bu sene tüp mide ameliyatı geçirmiş ve İzmir’de yaşayan kişilerle görüştüğüm bir yüksek lisans tezi yazdım. Tezim daha yayımlanmadı fakat bu bahse ilgi duyanların merak ettiği sorular olursa çekinmeden sorabilirler, cevaplamaya çalışırım. Webtekno özelinde hazırladığım bu yazıda ise tezimde ele aldığım bakış açısından bağımsız, akademik bir dert gütmeden, bu ameliyatı geçirmiş bir şahsa ulaşıp bu süreci genel olarak nasıl yaşadığını sormak istedim.

Sorularımı yanıtlayan kişi, bu ameliyatı olmayı düşünenlere bir fikir vermesi açısından tecrübelerinden bahsetti. Yani bu yazımızı katiyetle bir ameliyat tavsiyesi olarak algılamayın. Doktorunuz size ne öneriyorsa onu yapmanızda yarar var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz