Ana Sayfa Yaşam Turcoin Kurucusu, 10 Milyon TL Kefaletle Tahliye Edildi

Turcoin Kurucusu, 10 Milyon TL Kefaletle Tahliye Edildi

0
Turcoin Kurucusu, 10 Milyon TL Kefaletle Tahliye Edildi

Kripto para dalı, şimdi son 2 yıl içindeki popülerliğine ulaşmadan evvel Türkiye’de büyük bir dolandırıcılık olayı daha yaşanmıştı. Kocaeli merkezli Turcoin, dijital yeri para üreterek kâr hissesi dağıtma vaadiyle toplam 1 milyar TL fiyatında dolandırıcılığa imza atmıştı. Bugün, şimdi devam eden bu evrak hakkında çarpıcı bir haber geldi.

2018 yılında 1 milyar TL topladığı sav edilen ve şikâyetler üzerine birebir yıl haziran ayında tutuklanan Sadun Kaya ve Muhammed Satıroğlu ikilisinden Sadun Kaya, 10 milyon TL kefalet ödeyerek tahliye oldu. Bu tahliye ile birlikte 1 milyar TL’lik dolandırıclık evrakında tutuklu sanık kalmadı. Muhammet Satıroğlu, 500 bin TL kefalet ile geçtiğimiz yıl tahliye edilmişti.

Ne olmuştu?

Turcoin Kurucusu, 10 Milyon Tl Kefaletle Tahliye Edildi - Yerli Portal

  • Muhammed Satıroğlu (sol) ve Sadun Kaya (sağ)

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, Turcoin hakkında yürüttüğü soruşturma sonucunda 2’si tutuklu toplam 37 sanık hakkında “Suç işlemek gayesiyle örgüt kurma” ve “Tacir yahut şirket yöneticileriyle kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” hatalarından Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Toplamda 1176 şikâyetçinin olduğu belgede her bir müşteki için 3’er yıldan 10’ar yıla olmak üzere toplam 3.530’ar yıldan 11.760 yıla kadar mahpus cezası istenmişti. Geçtiğimiz yıl, mahkemede yapılan duruşmada Muhammet Satıroğlu’nun 500 bin TL kefaletle hür kalmasına hükmedildi. Satıroğlu, belirlenen ölçüsü ödeyerek özgür kaldı.

4 yıldan uzun mühlet tutuklu kalan Sadun Kaya ise 16 Eylül Cuma günü 10 milyon TL ödeyerek tahliye edildi. Dava, Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz