Ana Sayfa Donanım Turtle Beach Stealth Ultra incelemesi

Turtle Beach Stealth Ultra incelemesi

0
Turtle Beach Stealth Ultra incelemesi
Turtle Beach Stealth Ultra Incelemesi - Yerli Portal

Oyun konsollarının vazgeçilmez kesimi olan denetim aygıtları, artık kolay plastik kesimlerden çok daha fazlası. Giderek daha fazla aksesuar üreticisi, yüksek kaliteli denetim aygıtları sunmaya başladı. Bunlar ortasında fazladan düğmeler, gelişmiş joystickler, özelleştirilebilir ayarlar ve ekstra özellikler barındırıyor. Bu gelişmelerin sonucunda, ortalarında 179 dolarlık Xbox Seçkine Wireless Series 2 denetim aygıtının da bulunduğu birçok eser piyasaya sürüldü. Turtle Beach, yeni Stealth Ultra denetim aygıtı ile bu alanda tezli bir giriş yaptı ve “ben de varım” dedi.

Eğer bir PC yahut Xbox denetim aygıtında aradığınız rastgele bir özellik varsa, büyük ihtimalle Turtle Beach, Stealth Ultra’da onu sunmuştur. Bu denetim aygıtı, kablolu ve dongle tabanlı kablosuz irtibatın yanı sıra Bluetooth, hall tesirli joystickler, yerleşik ayarlar ekranı üzere özelliklere sahip. Tüm bu ekstralar, fiyatı artırıyor ve 199 dolarlık Turtle Beach Stealth Ultra, bir Xbox Series S konsolu kadar değerliye mal oluyor. Fakat rekabet avantajını artırmak isteyenler için Stealth Ultra, ülkü bir seçenek olabilir.

Turtle Beach Stealth Ultra Incelemesi - Yerli Portal

Turtle Beach Stealth Ultra‘nın tasarımı ve özellikleri dikkat alımlı. Paketinden çıkar çıkmaz, Xbox Seçkine Wireless denetim aygıtına rakip olduğunu aşikâr ediyor. Sağlam bir taşıma çantası ile gelen Stealth Ultra, şarj kablosunun geçebileceği bir yuvaya sahip. Bu, manyetik bir dock ile bağlanıyor ve denetim aygıtını kılıfına koyarak şarj etmeye imkan tanıyor. Microsoft’un bu tasarımı akla yatkın bulmuştu ve Turtle Beach için de tıpkı derecede kullanışlı.

Turtle Beach’in şarj dock’u ayrıyeten kablosuz dongle’ın saklanabileceği bir USB-A portuna sahip. Böylelikle kılıf ve dock, şarj, saklama ve kablosuz temas için hepsi bir ortada bir merkez haline geliyor. Denetim aygıtı ile gelen örgülü USB A-C kablosu, kılıfı konsoldan yahut PC’den uzakta tutmak için gereğince uzun. Kılıfın ayrıyeten joystick kapaklarını saklamak için küçük bir fermuarlı cebi var.

Turtle Beach Stealth Ultra denetim aygıtı, tasarım lisanı olarak Elite Series 2‘ye yakın duruyor. Siyah ve gümüş renklerle hem gösterişli hem de sade bir görünüme sahip. Denetim aygıtını çalıştırdığınızda, rastgele bir incelik hissi ortadan kalkıyor. Denetim tutamaçlarının etrafını saran LED ışık halkası, denetim aygıtına biraz daha parlaklık katıyor. Denetim aygıtının ortasında bulunan renkli ekran, ayarlar ve profil menülerine erişim sağlıyor ve hatta eşleştirilmiş bir akıllı telefondan gelen bildirimleri bile gösterebiliyor.

Kontrol aygıtının ekstra bir “+” düğmesi var ve bu, ekrandaki ayarlar menüsüne atlıyor. Burada, denetim aygıtının çeşitli düğmeleriyle gezinme yapılıyor. Bazen hangi düğmenin ne işe yaradığı gösteriliyor, bazen ise bu daha az açık oluyor. Ayarları değiştirmek için birçok iddia ve denetim gerekiyor. Eşleştirilmiş bir akıllı telefondan birtakım ayarları ayarlayabilen Control Center 2 uygulaması da var, fakat irtibat kurmak daha problemli ve uygulama üzerinden ayarları ayarlamak, denetim aygıtında olduğundan daha kolay değil.

Turtle Beach Stealth Ultra Incelemesi - Yerli Portal

Turtle Beach Stealth Ultra‘nın tertibi çoğunlukla Xbox için standart olsa da, kimi farklılıklar var. Örneğin, D-Pad’in konkav bir tasarımı var. Denetim aygıtının altında, birçok kullanıcının orta parmağının ucuna düşecek biçimde iki düğme bulunuyor. Bu konumda, orta parmağınızı sıkarak bir düğmeye basmak yahut parmağınızın yanıyla başkasına basmak kolay. Tüm bu düğmeler, Xbox Seçkine Series 2 denetim aygıtının düğmelerinden farklı olarak, yumuşak olmayan mikro anahtarlarla donatılmış.

Analog tetikleyiciler bir istisna. Mikro anahtarlar yerine, kısa uzaklıklı, ikili girişlere dönüşebilen tetik kilitlerine sahipler. Bu, nüanslı giriş yahut kısa çekmeyle anında aktivasyon ortasında seçim yapmanızı sağlıyor. Turtle Beach, joystickler için de bir adım öteye gitmiş ve vakitle sürüklenme ve hassasiyet kaybına daha az eğilimli olan hall tesiri sensörlerini tercih etmiş.

Kontrol aygıtının ön kenarında bulunan kulaklık jakı, kullanım kolaylığını artırıyor. Ayrıyeten, cihazın ekranından süratlice ses ayarları yapabilmeniz mümkün. Farklı ses profilleri ve oyun-sohbet istikrarında ayarlamalar da gayreti.

Stealth Ultra’nın yazılım özellikleri de epey dikkat cazibeli. Aygıt, akıllı telefonlar için geliştirilen Command Center 2 uygulaması ile temas kurabiliyor. Bu uygulama, farklı profillerin yanı sıra özelleştirilebilir yeni profil oluşturma seçeneği sunuyor. Her profil, denetim aygıtının altındaki dört düğmenin farklı buton haritaları, joystick reaksiyon eğrileri ve meyyit bölgeler, tetikleyiciler için farklı meyyit bölgeler, özel ses, aydınlatma ve titreşim düzeyleri üzere özellikleri barındırıyor. Uygulama ayrıyeten güç modu, uyku zamanlayıcısı ve şarj sırasında ekran parlaklığı üzerinde denetim sağlıyor. Uygulamanın temel ve biraz karışık bir arayüze sahip olduğunu belirtmek gerekiyor, bu yüzden kullanımı biraz zahmetli olabiliyor. Ayrıyeten kontrol cihazı ile temas kurmada bazen yanılgılar yaşanabiliyor.

Turtle Beach Stealth Ultra Incelemesi - Yerli Portal

200 dolarlık fiyat etiketiyle yüksek bir beklenti oluşturan Turtle Beach Stealth Ultra, pek çok açıdan bu beklentiyi karşılamayı başarıyor. Kablosuz dongle teması, testlerimde son derece sağlam bulundu. Ağır RF ortamımda bile, PC’ye bağlı denetimlerim her vakit kayıt altına alındı. Denetimlerin kalitesi de muazzam.

Xbox Seçkine Series 2 denetim aygıtının yüksek fiyatına karşın kimi hayal kırıklığı yaratan kolay denetimler sunmasının tersine, Turtle Beach Stealth Ultra, denetimler konusunda nitekim bir adım öne çıkıyor. Denetim aygıtının çabucak hemen her düğmesinin altındaki tıkır tıkır çalışan mikro anahtarlar, son derece süratli ve hassas. ABXY ve D-Pad düğmelerinde hafif bir yumuşaklık olsa da, bunun altında keskin ve dengeli bir tıklama hissi var. Kazara basmalara karşı kâfi direnç sunarken, asla atlamayan emniyetli bir hissiyat var. Bilhassa Dead Cells oyununda akınları süratlice yapmak ve harika zamanlamalar gerçekleştirmek kritik olduğunda, Stealth Ultra hiçbir vakit beni yarı yolda bırakmadı. Kesin platform hareketleri ve çevik akrobatik hareketler, oyunun birçok düşmanına şiddet uygulamak kadar kolaydı.

Turtle Beach Stealth Ultra Incelemesi - Yerli Portal

Solar Ash oyununda boşluktan kayarken, joystickler emniyetli ve nüanslı denetim sağladı. Oyunun her bir boss’unu yenmek için gereken giderek zorlaşan platform hareketlerini yapmak için bu özellik hayli yardımcı oldu. Analog tetikleyiciler, birçok oyunda, örneğin gaz pedalına daima basmak istemediğiniz yarış oyunlarında, nüanslı girdi sağlamak için standarttır. Fakat, tetikleyicileri kısa aralıklı, ikili girişlere dönüştürebilen bir geçişin olması, birçok diğer oyunda yardımcı oluyor. Solar Ash’ta, bu özellik daha süratli bir halde sıçramamı sağladı. Dead Cells’ta, bir beceriyi daha süratli aktive etmemi sağladı. Çabucak çabucak her FPS oyununda, nişan almayı ve ateş etmeyi daha kısa müddette yapmamı sağladı. Zira atıcı oyunlarda öldürme mühleti çok değerli bir istatistiktir ve kazanabileceğiniz her milisaniye yardımcı olur.

Joysticklerin hall tesiri sensörleri uzun vadeli güvenilirlik sunsa da, joysticklerin etrafındaki halkalar uzun vadede sıkıntılı olabilir. Amazon’daki müşteri geri bildirimlerinde bu halkaların süratli bir formda pürüzlü hale gelip sürtünmesiz kalitesini kaybettiğini belirten olumsuz yorumlar gördüm. Dead Cells oyununda sol başparmak çubuğunu neredeyse daima kullanarak, joystick etrafındaki halkanın biraz pürüzlü hale geldiğini ve daha az kullanılan çubuğa kıyasla sürtünmeyi artırdığını doğrulayabilirim. Bunun bir kısmı aşınmadan kaynaklanıyor üzere görünse de, birden fazla kir yahut toz birikmesinden kaynaklanıyor. Bu kirleri temizlemek, joystickin halka etrafında dönüşünün pürüzsüzlüğünü değerli ölçüde artırdı, fakat biraz pürüzlülük devam etti. Bununla birlikte, oyun oynarken bu ekstra sürtünmeyi fark ettiğimi söyleyemem.

Turtle Beach Stealth Ultra Incelemesi - Yerli Portal

En yeterli olma eforu içinde Turtle Beach Stealth Ultra, tahminen de fazla şey yapmış olabilir. Tutamakların etrafındaki RGB aydınlatma, denetim aygıtı hakikaten tutulduğunda tesirli bir biçimde görünmüyor. RGB aydınlatma, kablosuz aygıtlarda bilhassa denetim aygıtındaki küçük ekranla birleştiğinde pil ömrü üzerinde büyük bir tesire sahip. Turtle Beach, 30 saatlik pil ömrü argüman ediyor olsa da, tüm zil ve ıslıklar faalken pil ömrünün 10 saate güç ulaştığını gördüm. Daha uzun ömür görmek için, muhtemelen ışıkları kapatmanız, ekranı karartmanız ve kısa bir uyku zamanlayıcısı ayarlamanız gerekecek. Neyse ki, şarj dock’u, oyun sonrası her vakit dolu olmasını sağlamak için kolay bir yol sunuyor.

Turtle Beach ayrıyeten bağlı kulaklıklar için kendi ses iyileştirmelerini sunuyor. “Süper İnsan İşitmesi” özelliğinden hiçbir vakit etkilenmedim, zira oyunun doğal sesini değiştirerek adımları ve silah seslerini yükseltmeye çalışıyor, lakin bu, bir oyunun aslında adım sesleri ve silah sesleri üzere sesleri nasıl çıkardığına bağlı ve geri kalan seslerin nüansını azaltıyor. Tekrar de, düzgün bir çift kulaklığa net ses çıkaran bir özelliğe sahip olmak, Xbox yahut PC’nizden uzakta kablolu kulaklıkları kablosuz üzere kullanabilmenizi sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz