Ana Sayfa Uzay Uzaya Gidecek Birinci Türk, ‘Astronot’ Değil Turist Olacak

Uzaya Gidecek Birinci Türk, ‘Astronot’ Değil Turist Olacak

0
Uzaya Gidecek Birinci Türk, ‘Astronot’ Değil Turist Olacak

Uluslararası uzay yarışı büyük bir sürat kazanmışken Türkiye’nin de geri kalmaması için geçtiğimiz yılın şubat ayında “Milli Uzay Programı” tanıtılmıştı. Program kapsamında 10 amaç belirlenmiş, bu maksatlardan birisi de bir Türk vatandaşının uzaya gönderilmesiydi. Bu amaca ulaşılması için bugün kritik bir duyuru geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından paylaştığı duyurusunda seçim süreci devam eden Türk uzay yolcusunun eğitim ve uçuş hizmeti için Axiom Space ile mutabakat yapıldığını açıkladı. Mustafa Varank’ın paylaşımı şu formdaydı:

İlk Türk uzay yolcusu, Axiom Space tarafından eğitilecek:

Axiom Space nedir?

Uzaya Gidecek Birinci Türk, 'Astronot' Değil Turist Olacak - Yerli Portal

Son yıllarda uzayda en faal isimlerden birisi olmayı başaran Axiom Space, şimdi 2016 yılında kuruldu. Texas merkezli özel uzay şirketi, NASA ile bir iş birliğine imza atarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na turistik yolculuklar yapmaya başladı. Bu seyahatlerin birincisi, geçtiğimiz aylarda muvaffakiyetle gerçekleşmişti.

Bunun yanı sıra Axiom Space, şimdi geçtiğimiz hafta kıymetli bir iş birliğiyle de gündeme gelmişti. NASA, insanlığın tekrar Ay’a ayak basmasını hedeflediği Artemis uzay vazifelerinde astronotların giyeceği ay kıyafetlerinin Axiom Space tarafından geliştirileceğini ve üretileceğini açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz