Ana Sayfa Popüler Bilim Uzayın Derinliklerinden Gelen Gizemli Bir Elmas Keşfedildi

Uzayın Derinliklerinden Gelen Gizemli Bir Elmas Keşfedildi

0
Uzayın Derinliklerinden Gelen Gizemli Bir Elmas Keşfedildi

Dünya üzerinde çokça farklı jeolojik oluşum bulunuyor olsa da, kainatın her yerinde koşullar bizim gezegenimiz ile birebir değil. Farklı şartlar altında farklı yapıların oluşabileceğini bilim insanları daha evvel yaptıkları denetimli deneylerde tekraren kanıtladı. 

Yeni bir çalışma ise bu hipotezi doğal bir örnekle destekliyor: Bir meteorla birlikte dünyamıza düşen bir taş, elmastan daha sert ve sağlam yapısıyla dikkat çekiyor. Bu taşın birinci ortaya çıktığı nokta da hayli dikkat alımlı. 

Binlerce yıllık uzay elması

Uzayın Derinliklerinden Gelen Gizemli Bir Elmas Keşfedildi - Yerli Portal

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nden jeolog Andy Tomkins, meteorit ismi verilen meteor kesimlerini kataloglandırmak için bir çalışma yürütüyordu. Bu çalışmada garip, “kıvrımış” bir elmasa benzeyen bir uzay taşı keşfetti. Kuzeybatı Afrika’da bulunan taşı daha sonra doktora öğrencisi Alan Salek ile birlikte incelemeye başladı.

Tomkins’in teorisine nazaran meteoritin içinde Lonsdaleite adı verilen tipten, altıgen kafesli bir karbon allotropunun (aynı elementin farklı biçimlerde dizilerek oluşturduğu, farklı geometrik yapıdaki kristallerine denir) bulunduğu meteorit, seyahatine 4,5 milyar yıl önce var olmuş bir cüce gezegenin kabuğundan başladı. Gezegenin sonunu getiren bir meteor çarpması sonucu bu yapılar ortaya çıktı.

Son teknoloji prosedürler sayesinde bu yapının gelecek için önemli atılımların temelinde yer alabileceğini söyleyen bir diğer araştırmacı ise bu keşfi mikroskop teknolojisinde yakın vakitte yaşanan gelişmelere bağlıyor. 

Araştırmacı grubu meteoriti tahlil etmek için elektron mikroskobu kullandı ve objenin bileşenlerinin uzaydaki haritasını çıkararak taşın içindeki lonsdaleite, elmas ve grafiti gözlemlemeyi başardılar. 

Lonsdaleite isimli yapılar olağanda üç farklı halde ortaya çıkıyor. Bilim insanları, doğal oluşumun incelenmesiyle endüstride de bu unsurun üretiminde yeni tekniklerin ortaya çıkacağına inanıyor. Daha evvel bilim insanlarının teoride ortaya attığı bu yapının keşfi sayesinde kainattaki etkileşimleri de gözlemleyebileceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz