Ana Sayfa Popüler Bilim Uzun Yaşayan Canlıların Sırrı Çözüldü

Uzun Yaşayan Canlıların Sırrı Çözüldü

0
Uzun Yaşayan Canlıların Sırrı Çözüldü

Dünyanın bilinen en yaşlı kara canlısı Jonathan adında dev bir kara kaplumbağasıdır. Birtakım itidalli canlıların uzun yaşadıkları bilinse de hususla ilgili olarak yapılmış olan büyük çapta bir araştırmanın eksikliği hissediliyordu. Bilim insanları bu eksiği tamamlarken bazı farklı keşiflerde de bulundu.

Tam 114 bilim insanı tarafından gerçekleştirilen memleketler arası çalışmada, 77 farklı tipten 107 hayvan topluluğu incelendi. Bu incelenen canlılar sürüngenler ve amfibi canlılar ortasından seçildi. Araştırmaya Penn State ve Northeastern Illinois Üniversiteleri liderlik etti.

Sadece uzun yaşamıyor, birebir vakitte genç kalıyorlar

Uzun Yaşayan Canlıların Sırrı Çözüldü - Yerli Portal

Bilim insanlarının bu çalışmada elde ettiği birinci bulgulardan biri kertenkele, timsah ve kaplumbağaların inanılmaz yavaş formda yaşlandıkları ve onların boyutlarındaki canlılar için hayli uzun ömürlere sahip oldukları istikametinde oldu. Ayrıyeten kabuğu ya da kollayıcı zırhı bulunan canlıların daha da yavaş yaşlandığı, hatta kimilerinin yaşlanmasının kıymetsiz hale geldiği söz edildi.

Araştırmanın başındaki isimlerden olan yabanî hayat popülasyon ekolojisi profesörü David Miller, bu canlıların yaşlanmasını yavaşlatan şeyin ne olduğunu ortaya çıkarmanın, insanlardaki yaşlanmayı anlamak açısından da değerli rol oynayacağını söylüyor. Bir sonraki basamakta sıcakkanlı canlılarla itidalli canlılar ortasındaki fark incelenecek.

Öte yandan kimi itidalli canlıların da boyutlarına nazaran süratli yaşlandığı keşfedildi. Bilim insanları genel olarak süratli metabolizmaya sahip canlıların çabuk yaşlandığının düşünüldüğünü fakat bunun illa da bu biçimde olması gerekmediğini söz etti.

Peki zırhımız olsaydı biz de uzun yaşar mıydık? İnsanların doğal zırhları olması durumunda süratli yaşayacaklarını argüman etmek pek de mantıklı değil. Öncelikle biz sürek avı yapan bir tıp olduğumuz için insanlığın birinci yıllarında muhtemelen avlanmayı başaramazdık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz