Ana Sayfa Otomobil Volvo’nun Sahibi Geely, Aston Martin’e Ortak Oldu

Volvo’nun Sahibi Geely, Aston Martin’e Ortak Oldu

0
Volvo’nun Sahibi Geely, Aston Martin’e Ortak Oldu

Otomotiv bölümünde firmaların daima el değiştirmesi, farklı iştirakler kurmaları ya da birbirlerinin hissedarı haline gelmeleri epey olağan. Son olarak da Çinli otomotiv devi Geely, Aston Martin’in yaklaşık yüzde 7,6 payını satın alarak şirketin ortakları ortasındaki yerini aldı. 

Bir periyot Ford bünyesinde bulunan Aston Martin, şu anda karmaşık bir paydaşlık ağına sahip. Firmada Geely’nin dışında Suudi Arabistan Varlık Fonu, Mercedes-Benz ve oğlu da Aston Martin F1 ekibinde bulunan CEO Lawrance Stroll gibi isimlerin ve kuruluşların da payı bulunuyor.

Geely eser gamını genişletiyor

Volvo'Nun Sahibi Geely, Aston Martin'E Ortak Oldu - Yerli Portal

Son yıllarda pek çok Çin menşeli firma üzere Geely de dünya çapında yaptığı yatırımlar ve kurduğu iştirakler ile daha agresif bir strateji izleyerek daha global hale gelmeye çalışıyor. Daha evvel bu gayeyle İsveç’te LYNK&Co, Volvo ve Polestar’ı, İngiltere’de ise Lotus’u satın alan firma, Volvo üzerinden Mercedes-Benz ile işbirliğine gitmişti. İki firma Smart markasını canlandırmak için de birlikte hareket ediyordu. 

Aslında Geely uzun zamandır Aston Martin markasını satın almak için planlar yapıyordu. Daha evvel Geely, 2018 yılındaki halka arz öncesinde bir teklif sunmuştu. 2019 yılında Aston Martin finansal sıkıntılarla karşılaştığında ise Stroll ve Geely karşılıklı teklifler sunmuştu. Sonrasında Stroll’ün markayı muhteşem araba firması haline getirme uğraşı, idare konseyinin takviyesini almayı başarmıştı. 

Yine de Geely, gözünü firmanın üzerinden ayırmıyordu. Temmuz ayında bir teklif daha yapan Geely, teklifin var olan hissedarlara rastgele bir kar yaratmadan çoğunluk payları almayı amaçladığı gerekçesiyle reddedilmişti. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz