Ana Sayfa Oyun Xbox Game Pass, Oyun Kesimini Nasıl Etkiliyor?

Xbox Game Pass, Oyun Kesimini Nasıl Etkiliyor?

0
Xbox Game Pass, Oyun Kesimini Nasıl Etkiliyor?

Oyun dünyasının geleceğinde; abonelik sistemleri, bulut teknolojisi ve sanal gerçekliği bol bol göreceğiz. Abonelik sistemleri ve bulut teknolojisi, şimdiden ziyadesiyle gelişmeye başladı.

Bizler de bugünkü yazımızda abonelik sistemlerinin yükselişine etraflıca bakmak istiyoruz. Aylık epeyce uygun bir fiyat ödeyerek PC ve konsol aracılığıyla yüzlerce oyuna erişebildiğimiz bu sistemin derinliklerine inelim.

Aylık makul bir fiyat ödeyerek istediğimiz aygıttan istediğimiz oyuna anında erişebilmek yavaş yavaş mümkün bir hâle geliyor.

Xbox Game Pass, Oyun Kesimini Nasıl Etkiliyor? - Yerli Portal

Günümüzde sinema izlemek yahut müzik dinlemek dediğimizde birçoğumuzun aklına birinci olarak aylık fiyatlı abonelikler geliyor. Bu abonelik sistemleri, artık hayatımızda o denli bir yer edindi ki sinema, dizi ve müzik dendiğinde tercih ettiğimiz ana platformlar hâline geldiler. İşte oyunlarda da tam olarak bunu yaşayacağız. Aslında oyun dünyasında aboneliklere yabancı değildik. PlayStation Plus, Xbox Live Gold ve EA Play derken kimi abonelikler aslında uzun vakittir mevcuttu.

Xbox Game Pass ile başlayan ‘’oyun dünyasında yeni çağ’’ olarak isimlendirebileceğimiz bu süreç ise işleri oldukça bir değiştirdi/değiştirecek. Xbox’ın sevilen lideri Phil Spencer, şirketin başına geçtiğinden itibaren Game Pass fikrini destekledi. Karşı çıkan ve telaş duyan onca şahsa karşın Xbox Game Pass projesinin hayata geçmesinde büyük bir rol oynayan Spencer, birinci olarak 2017’de piyasaya sürülen bu sistemin değerli bir kesimi.

Xbox Game Pass, Oyun Kesimini Nasıl Etkiliyor? - Yerli Portal

Her geçen gün popülerliğini artırmaya devam eden Xbox Game Pass’in ana hedefi, oyunculara kendi özgün tecrübelerini sunmayı başarmak. O denli ki şimdi beta sürecinde olan ve ülkemizde bulunmayan Xbox Cloud Gaming sayesinde, herhangi bir konsol sahibi olmanıza gerek olmadan; taşınabilir aygıtınızdan, tabletinizden yahut akıllı televizyonunuz üzere eserleriniz ile size sunulan yüzlerce oyuna anında erişebiliyorsunuz.

Ülkemizdeki aylık Xbox Game Pass Ultimate fiyatının 45 TL olduğunu ve içerisinde 300’den daha fazla PC ile konsol oyunu bulundurduğunu biliyoruz. Ayrıyeten Xbox Cloud Gaming de Xbox Game Pass Ultimate üyeliği içerisinde bulunan bir sistem. Yani ilerleyen yıllarda ülkemizde de açıldığında mevcut aboneliğimiz sayesinde bulut sistemi için de ekstra bir fiyat ödememize gerek kalmayacak.

Xbox Game Pass’in akabinde PlayStation’ın da çok hoş bir abonelik sistemi ile karşımıza çıktığını gördük.

Xbox Game Pass, Oyun Kesimini Nasıl Etkiliyor? - Yerli Portal

Ülkemizdeki yeni oyun fiyatlarının 799 TL civarlarına dayandığını düşünecek olursak, bilhassa bizim üzere sarsıntılı ekonomik devirlerden geçen ülkeler için şahane bir fırsat olan abonelik sistemleri, hayli uygun bir fiyata yüzlerce oyuna erişmemize imkan sağlıyor.

Çıktığından bu yana dünya çapında çok büyük bir ilgi gören ve daima olarak popülerliğini artırmaya devam eden Xbox Game Pass, Sony’yi de oldukça etkilemiş olacak ki geçtiğimiz aylarda PlayStation Plus’ın çok hoş bir değişime uğradığını ve içerisinde yüzlerce oyun barındıran uygun fiyatlı bir abonelik sistemine evrildiğini gördük.

Xbox Game Pass, Oyun Kesimini Nasıl Etkiliyor? - Yerli Portal

Oyun dünyasının en dev isimlerinden olan Xbox ve PlayStation’ın bu türlü bir yola girmesi, aslında kesimi derinden etkilemeye çoktan başladı bile. Geriye yalnızca bu abonelik sistemlerinin yıllar içerisindeki gelişimini ve genişlemesini izlemek kalıyor.

Özellikle PlayStation Plus’ın yenilenen hâli, PlayStation kullanıcılarını epey bir mutlu etmiş üzere gözüküyor diyebiliriz. Bahsettiğimiz bu abonelik sistemlerine her ay onlarca oyun eklenirken, bir kısmı da sistemden kaldırılıyor. Eklenen oyunlar, mutabakatlar yenilenmedikçe en az üç ay, ekseriyetle de bir yıl boyunca sistemde kalıyorlar.

Birçok oyuncu, bu abonelik sistemlerinin oyun bölümüne ziyan verdiğini düşünüyor, aslında işler hiç de o denli değil.

Xbox Game Pass, Oyun Kesimini Nasıl Etkiliyor? - Yerli Portal

Bazı oyuncular, abonelik sistemlerinin oyun dünyası için makus olduğunu ve çıkar çıkmaz bu sistemlere eklenen oyunların daha kalitesiz bir halde çıkmalarına sebep olabileceğini düşünüyor. Bu durum, kimi devasa bütçeli oyunlar için geçerli varsayılabilecek olsa da geliştiricilerin çok büyük bir kısmı bu stil sistemlerden oldukça mutlu.

Xbox Game Pass’e eklenen oyunlar, oyundan oyuna nazaran değişen bir fiyatlandırma ile bu sisteme dahil oluyor. Bilhassa bağımsız üretimlerin birçoğu, tek seferde oyunun geliştirme fiyatını çıkarabiliyor ve bu sayede satılan her oyundan ekstra kar sağlayabiliyorlar.

Sistemi, Xbox Game Pass ile birçok sefer muahede yapan Mike Rose’dan da dinleyebilirsiniz.

Oyunlar, Game Pass’e sadece para için eklenmiyor. Bir oyun Xbox Game Pass’e eklendiğinde; 25 milyondan daha fazla oyuncudan oluşan bir kitleye sunuluyor ve birçok yerde reklamı yapılıyor. Bu 25 milyonluk faal kitlenin bir kısmı o oyunu deniyor. Deneyip de çok beğenen şahıslar, Game Pass sayesinde keşfettikleri o oyunu satın alarak geliştiriciye dayanaklarını göstermeyi de tercih edebiliyorlar.

Ayrıca birçok oyun geliştiricisi, Xbox Game Pass üzere bir abonelik sisteminin onlar için epeyce yararlı olduğunu ve bu sistemde bulunmaktan şad olduklarını sık sık lisana getirmişti. Hâlen bu biçim abonelik sistemlerinden tasa duyanlar olsa da Xbox Game Pass’in oyun kesimini şimdilik olumlu etkilediğini söyleyebiliriz. Pekala sizler bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz