Ana Sayfa Yaşam Yapay Zekânın Oluşturduğu Fotoğraf, Katıldığı Müsabakayı Kazandı

Yapay Zekânın Oluşturduğu Fotoğraf, Katıldığı Müsabakayı Kazandı

0
Yapay Zekânın Oluşturduğu Fotoğraf, Katıldığı Müsabakayı Kazandı

Gelecekte hayatımızda değerli bir yer edinmesi beklenen yapay zekâ teknolojileri gün geçtikçe daha tanınan hâle geliyor. O denli ki geçtiğimiz günlerde bir yapay zekâ, ortalarında Mustafa Kemal Atatürk’ün de bulunduğu dünya başkanlarının günümüzde nasıl görünebileceğini bizlere göstermişti. Bunun yanı sıra DALL-E isimli sistemin ürettiği eserler de son vakitlerde büyük ilgi topluyordu.

Şimdi ise sözler vasıtasıyla görsel üretebilen Midjourney isimli bir yapay zekâ tarafından üretilen bir görsel gündem oldu. ABD merkezli oyun şirketi Incarnate Games’in lideri Jason Allen, Midjourney yoluyla oluşturduğu görsel ile bir müsabakaya katıldı ve ödül kazandı.

Yapay zekâ ile oluşturulan fotoğraf, birinci oldu

Yapay Zekânın Oluşturduğu Fotoğraf, Katıldığı Müsabakayı Kazandı - Yerli Portal

Jason Allen, Midjourney ile oluşturduğu görsel ile ABD’de düzenlenen Colorado Eyalet Sergisi’nin hoş sanatlar yarışına katıldı. Yapay zekânın oluşturduğu bu göz alıcı görsel, yarışta ödül kazanmayı başardı. Uzay Opera Tiyatrosu manasına gelen ‘Théâtre D’opéra Spatial’ ismine sahip eser, bir uzay operasını hayal ediyor ve ayrıntılarıyla büyük dikkat çekiyor. Yapay zekâ ve Allen bu görseli; hareketli ve canlı dizayna sahip, ışığın öne çıktığı Barok stiline ilişkin bir yeri, göz alıcı bir görünüm ve insan figürleriyle harmanlayarak ortaya çıkarmış.

Allen, görseli tuvale bastırdı ve yarışa katılma kararı aldı. İş insanı, Théâtre D’opéra Spatial ile ‘dijital sanat’ kategorisinde birincilik elde ettiğini de Discord kanalından yaptığı bir açıklamayla duyurdu. Medya devi VICE’a konuşan Allen, görselin şekillendirilmesinde kendisinin de hissesinin olduğunu aktardı.

Midjourney’i kullanarak yüzlerce manzara oluşturup en sonunda üç adedini seçtiğini ve bu görselde karar kıldığını ekleyen Allen, Photoshop ile üzerinde oynadığını ve kaliteyi artırdığını söz etti. Ayrıyeten insan ögesinin görseli seçmesinde kıymetli bir rol oynadığını da belirtmeden geçmedi.

Makineler sanatkarları yok edebilir mi? 

Yapay Zekânın Oluşturduğu Fotoğraf, Katıldığı Müsabakayı Kazandı - Yerli Portal

Kısa müddette toplumsal medyada viral olan bu görselin birtakım tartışmaların doğmasına da neden olduğunu söyleyebiliriz. Birtakım kullanıcılar, yapay zekânın sanatkarları yok edebileceğine vurgu yaptı. Binlerce beğeni alan bir paylaşımda ise yaratıcılığın makinelerden korunması gerektiği; yoksa sanatkarların, yetenek isteyen işlerin demode hâle gelebileceği belirtildi. Pekala, siz bu bahiste ne düşünüyorsunuz? Sizce de yapay zekâ sanatkarların sonunu getirebilir mi? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz