Ana Sayfa Yaşam Yargıtay’dan Araba Sahiplerini İlgilendiren Emsal Karar

Yargıtay’dan Araba Sahiplerini İlgilendiren Emsal Karar

0
Yargıtay’dan Araba Sahiplerini İlgilendiren Emsal Karar

Türkiye’deki maddelerde araba sahiplerini vakit zaman mağdur eden bir hukuk boşluğu yer alıyordu. Kanunlara nazaran arabaların karıştığı her kazada şoföre bakılmaksızın araç sahibi sorumlu tutuluyordu. İşte bu anlamsız durum, İstanbul’da yaşanan bir trafik kazasından sonra değişti. Yargıtay’dan çıkan karar, tüm araç sahiplerini yakından ilgilendiriyor.

Edinilen bilgilere nazaran İstanbul’da yaşayan bir vatandaş, aracını bir tamirciye bıraktı. Tamirci ise alkollü bir formda bu aracı kullanıp trafik kazasına karıştı. Sigorta, karşı tarafın masraflarını karşılamış olsa da işin içine alkol girince durum değişti ve masraflar, araç sahibinden alınmak istendi. Bunun yasal olmadığını ileri süren vatandaş da Yargıtay’a kadar çıkarak hakkını aradı. Emsal niteliğindeki karar, araç sahibinin suçsuzluğunu ortaya çıkardı.

Tüm masraflar kazayı yapan tamirciye kaldı

Yargıtay'Dan Araba Sahiplerini İlgilendiren Emsal Karar - Yerli Portal

Yargıtay tarafından yapılan incelemelerde, vatandaşın hukuk uğraşının haklı olduğu tespit edilmiş oldu. Hal bu türlü olunca da trafik kazasından kaynaklanan masrafların tamamı tamirciye bırakıldı. “Konu Yargıtay’a taşınıyor. Yargıtay da motamot bu biçimde diyor ki; evet, sen aracını yordama uygun olarak bir servise teslim etmişsin. Ve bu teslim sonrasında da aracının kazaya sebep olmasında bir kusurun yoktur, diyerek araç sahibini haklı buluyor.” diyen Avukat Mehmet Alperen Gökhan, vatandaşlara da kimi tavsiyeler verdi.

Mehmet Alperen Gökhan’a nazaran vatandaşın bu çeşit mağduriyetler yaşamamak için yapabileceği epey kolay bir şey var. O denli ki araç tamirciye bırakılıyor ya da uzun periyodik kiralanıyorsa, karşılıklı imzaların atıldığı kolay bir sözleşme yapılması gerekiyor. Avukata nazaran bu türlü bir kontrat yapılırsa, araç sahibinin yaşananlardan sorumlu tutulma mümkünlüğü ortadan kalkmış olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz