Ana Sayfa Yaşam Yaşlanma Tersi Cilt Bakımı Eserlerindeki ‘Retinoid’ Nedir?

Yaşlanma Tersi Cilt Bakımı Eserlerindeki ‘Retinoid’ Nedir?

0
Yaşlanma Tersi Cilt Bakımı Eserlerindeki ‘Retinoid’ Nedir?

Cildimiz nem, elastikiyet ve kolajen üzere cildin kendi içinde bulunan yapı taşlarının artık daha az ve yavaş üretilmesiyle birlikte yaşlanıyor. Nem ve elastikiyet kaybı gibi faktörlerin yanı sıra ziyanlı UV ışınları, kent hayatındaki gerilim, uyku ve ömür tertibi üzere çevresel faktörler de cildimizin yaşlanmasında değerli rol oynuyor.

Herkesin yaşlanmaya karşı farklı yansıları oluyor. Kimilerimiz için bu dünyanın sonu kimilerimiz içinse doğal gelişen bir olay. Estetik operasyon geçirmek istemeyen ve kaliteli yaş almak isteyen pek çok insan çoklukla tercihini cilt bakımı eserlerinden yana kullanıyor. İşte bunlardan biri de en tesirli içeriklerden olan retinoid’ler.

Retinoid’ler birer A vitamini türevi ve yaşlanmayı yavaşlatıyor.

Yaşlanma Tersi Cilt Bakımı Eserlerindeki 'Retinoid' Nedir? - Yerli Portal

Tüm cilt bakımı ve kozmetik eserlerin içerikleri ortasında en tesirli ve fonksiyonel olan içerik retinoidler aslında A vitaminin birer versiyonu.​ Uzun vadeli kullanımda; yaşlanmayı yavaşlattığı ve akne tedavisinde tesirli bir rol oynadığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir içerik. Cilde uygulandıktan itibaren, hücre seviyesinde yenileyici ve artık ciltte üretilmeyen kolajen üzere içeriklerin yine üretilmesini tetikleyici özellikler de barındırıyor. Genel anlamda cilt bariyerini onarma ve cildi yenileme özellikleri sayesinde yaşlanmayı yavaşlatıyor. Bu eseri kullananların kaliteli yaş almasını sağlıyor.

Retinoik asit, retinal, retinol aslında hepsi birer retinoid formu.

Yaşlanma Tersi Cilt Bakımı Eserlerindeki 'Retinoid' Nedir? - Yerli Portal

Retinal, retinoik asit, retinol üzere birçok baş karıştırıcı emsal terimi duyuyoruz. Farklı isimlendirmelere sahip olsa da aslında hepsi çabucak hemen tıpkı şeyi söz ediyor. Sadece formları farklı olduğu için farklı formlarda isimlendiriliyor. Retinoid’ler bu etken içeriklerin genel adı. Kolay bir örnekle açıklayalım: Orkide, lale, zambak özel isimlendirme. Çiçek terimi ise tüm bu bitkilerin geneline verilen bir isim.

Retinoid’lerin reçeteyle satılan ilaç versiyonları mevcut.

Yaşlanma Tersi Cilt Bakımı Eserlerindeki 'Retinoid' Nedir? - Yerli Portal

Retinoid’lerin en tesirli formuna retinoik asit ismi veriliyor. Retinoik asitler, ekseriyetle ciltte yaşanan akne problemlerinin tedavisinde kullanılan tesirli bir ilaç çeşidi. Bu retinoid çeşidi sırf hekim denetiminde uygulanabilecek bir tedavi usulü eseri.

Piyasadaki en tesirli retinoid çeşidi olmasına karşın en uygun fiyatlı olanı da bu cinsteki retinoid’ler. Lakin bilinçsizce kullandığımızda ciltteki sorunu gidermek yerine cilde daha çok ziyan verebilecek bir içerik. 

Kozmetik dalında retinoid’lerin 3 farklı formu bulunuyor.

Yaşlanma Tersi Cilt Bakımı Eserlerindeki 'Retinoid' Nedir? - Yerli Portal

Retinoik asitten sonraki en tesirli form sırasıyla retinaller, retinoller ve retinil esterler. Bu içerikler cilde uygulandıktan bir müddet sonra kendi içinde tepkimeye giriyor. İstenilen tesire ulaşmak için de en son kademe olarak retinoik asite dönüşüyorlar. Bir örnekle açıklayalım: Retinal kullanan birini ele alalım. Retinal tesirli form olduğu için retinoik aside dönüşmesi çok daha kolay olur ve daha kısa müddette daha çok tesir sağlar. Bu durumda retinil esterlerin yer aldığı eseri kullanan biri ise daha uzun müddette misal tesirleri müşahedeler. Zira retinil esterler en son basamakta yer alıyor ve retinoik asite dönüşmesi için önünde üç kademe bulunuyor.

Retinal, retinoik asitten sonraki en güçlü form.

Yaşlanma Tersi Cilt Bakımı Eserlerindeki 'Retinoid' Nedir? - Yerli Portal

Retinaller, retinaldehit ismiyle da biliniyor. Piyasadaki en güçlü ve kıymetli cilt bakım içeriklerinden biri bu form. Retinoidlerin kozmetik alandaki en güçlü savaşçılarından biri ve piyasada sırf birkaç markanın bu üslup içerikleri bulunuyor. Retinal direkt retinoik asit formuna dönüşerek ciltte daha yüksek bir tesir sağlıyor.

Retinoller, kullanılan en yaygın retinoid türü

Yaşlanma Tersi Cilt Bakımı Eserlerindeki 'Retinoid' Nedir? - Yerli Portal

Retinol ve retinal formu birbiriyle tıpkı şeymiş üzere en çok karıştırılan kavramlardan. İkisi de bir retinoid olmasına karşın; ortalarındaki fark retinoik aside dönüşme suratı ve yansımada bulunduğu basamak. Retinal, retinolden 11 kat daha süratli tesir ediyor.

Retinoik aside en geç dönüşen form, retinil esterler.

Yaşlanma Tersi Cilt Bakımı Eserlerindeki 'Retinoid' Nedir? - Yerli Portal

Retinil esterler kendi içinde 4 farklı formda bulunan içerikler. Retinil palmitate, retinil acetate, retinil propionate, retinil linoleate olmak üzere 4 farklı formda bulunuyor. Bu formdaki retinil esterler öteki iki çeşide nazaran daha az tesirli. Birinci sefer kullanımda cildi alıştırmak için kullanılabilecek başlangıç eserleri için uygun içeriklerden. Retinal ve retinole nazaran farkı ciltte derinlemesine bir tesirden çok detoks tesiri yaratıyor olması.

Sonuç olarak toparlarsak; retinoid’ler birçok cilt problerimini gidermede tesirinin çok yüksek olduğu kanıtlanmış içeriklerden. Elbette her cilt bu eseri kullanmak zorunda değil. Zira her cilt tıpkı yaşta ve tıpkı sorunlara sahip değil. Münasebetiyle herkesin cildi tıpkı eserleri tolere edemeyebilir. Yalnızca kendi cildini tanıyan ve neye muhtaçlığı olduğunu bilenlerin içerik seçiminde yardımcı olabilmesi için her retinoid tiplerini kısaca anlattık. Lütfen retinoidlerin rastgele bir cinsini kullanırken güneş kremini kullanmayı ihmal etmeyin.

Kaynaklar: National Library of Medicine, Vitamin A makalesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz