Ana Sayfa Popüler Bilim Yeni Yüksek Riskli Bir Kanser Tipi Keşfedildi

Yeni Yüksek Riskli Bir Kanser Tipi Keşfedildi

0
Yeni Yüksek Riskli Bir Kanser Tipi Keşfedildi

Şimdiye kadar neredeyse bütün pediyatrik karaciğer kanserleri ya hepatoblastom ya da hepatosellüler kanser olarak sınıflandırılıyordu. Lakin pediyatrik patoloji uzmanlarının yeni çalışmalarının sonucunda yeni bir kanser tipi keşfedildi.

Uzmanların çalışmalarında, karaciğer kanserinin alt tiplerinden üstte bahsettiğimiz ikisinin dışında yeni bir çeşit kanser hücresi keşfedildi. Üstelik bu yeni cins yüksek risk de taşıyor. Gelin ayrıntılara bir arada göz atalım.

Yeni keşfedilen kanser hücreleri, kemoterapiye cevap vermiyor

Yeni Yüksek Riskli Bir Kanser Tipi Keşfedildi - Yerli Portal

Uzmanlar, hastalarla birlikte yürüttükleri çalışmalarda ortaya çıkan bu yeni kanser hücresinin kemoterapiye cevap verme mümkünlüğünün çok daha düşük olduğunu belirtiyorlar. Bu yeni cins kanser hücresi, transplantasyon da dahil olmak üzere daha agresif cerrahi yaklaşımlarla tedavi edilmediklerinde makus sonuçlanıyorlar.

Teksas’taki Baylor Üniversitesinde patoloji, immünoloji ve pediyatri profesörü olan Dr. Dolores López-Terrada, “Bulgularımız, birinci teşhis anında tedavi tekliflerini optimize etmek için bu tümörleri hakikat bir biçimde sınıflandırmak için moleküler testlerin değerini vurgulamaktadır” diyor.

Dr. Terrarda’nın araştırma sonuçlarına nazaran bu yeni cins kanser hücresine sahip olan bireylerin, öteki iki tıp karaciğer kanserine uygulanan tedavilerden farklı biçimde tedavi edilmesi gerekiyor. Bu yüzden bu bulgular erken teşhis ve tedavi konusunda hayli faydalı olacaklar. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz