Ana Sayfa Otomobil 2023 Toyota Prius Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

2023 Toyota Prius Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

0
2023 Toyota Prius Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

Japon araba devi Toyota, gerçekleştirdiği bir aktiflikte yeni jenerasyon Prius’u tanıttı. Daha evvel dört jenerasyon gören Prius, birinci sefer bu kadar dikkat cazip bir dizaynla karşımıza çıktı desek palavra olmaz. Gelin daima birlikte bu sedanın hem dizaynına hem de öteki teknik ayrıntılarına yakından bakalım.

Toyota Prius’a dışarıdan baktığımızda, Toyota’da bugüne kadar görmediğimiz yesyeni bir far tasarımı ile karşılaşıyoruz. Bu far dizaynında sadece şerit LED aydınlatmalara yer verilmiş durumda. Dizaynın ince olması, aracın ızgarasında da sert olarak nitelendirebileceğimiz çizgilerin oluşmasını sağlamış ki bu da Prius’u ‘yakışıklı’ bir hale getirmiş.

Karşınızda Toyota Prius

2023 Toyota Prius Tanıtıldı: İşte Özellikleri! - Yerli Portal

2023 model Toyota Prius’un art kısmına baktığımızda, dikkat çeken bir art aydınlatma tasarımı ile karşılaşıyoruz. Ön kısımdaki şerit LED‘ler, art kısımda da kendisini gösteriyor. Bagaj kapağında uzunluktan boya uzanan stoplar, aşağı hakikat hafif kavisli bir yapıya sahip. Gerideki tasarım, bilim kurgu sinemalarından fırlamış üzere görünüyor.

2023 Toyota Prius Tanıtıldı: İşte Özellikleri! - Yerli Portal

İç kısma baktığımızda, Toyota için hayli yenilikçi olan bir konsol ile karşılaşıyoruz. Direksiyondan uzaklaştırılmış bir gösterge ekranına sahip olan 2023 Toyota Prius, 12,3 inç büyüklüğünde bilgi-eğlence ekranına sahip. Orta konsol ve direksiyonu fonksiyonel tuşlarla doldurulan sedan arabanın vites topuzu da başta Corolla olmak üzere öbür Toyota modellerinde görmediğimiz bir dizayna sahip.

2023 Toyota Prius Tanıtıldı: İşte Özellikleri! - Yerli Portal

2023 Toyota Prius’un kaputunu kaldıralım. Burada pek de hoşunuza gitmeyecek bir ayrıntı var. Prius, 2.0 litrelik akaryakıtlı bir motora sahip ki bu ayrıntı, aracın Türkiye’ye gelmesi durumunda MTV’sinin yüksek olacağı manasına geliyor. Elbette Toyota, araçta sırf içten yanmalı motor tercih etmedi. Yeni jenerasyon fişli hibrit motor sistemine sahip olan araba, 219 beygir gücü üretecek. Yeni kuşak hibrit sistemin hem daha sessiz hem de daha yüksek tork ürettiğini anlatan Toyota, Prius’un 0-100 km/s hızlanmasının 6,7 saniyede tamamlanacağını tabir ediyor.

2023 Toyota Prius Tanıtıldı: İşte Özellikleri! - Yerli Portal

İkinci nesil TNGA platformunun üzerine inşa edilen beşinci kuşak Toyota Prius, 13.6 kWh’lık bir batarya kurulumuna sahip. Şirket, bu batarya kurulumunun araca 100 km civarında menzil sağlayacağını tabir ediyor. Burada dikkat çeken bir ayrıntı var. Şirket, opsiyonel olarak güneş panellerine sahip Prius da satacak. Bu güneş panelleri, sedana yılda 1.250 km civarı ekstra menzil sağlayacak. Ayrıyeten bu sistemi kullanarak araç içindeki şarj portlarına ve hatta klimaya da güç sağlanacak.

2023 Toyota Prius Tanıtıldı: İşte Özellikleri! - Yerli Portal

Toyota, tüm bu özelliklerini açıkladığı 2023 Prius’un fiyatına ait bir şey söylemedi. Fakat aracın, 2023 ilkbaharında piyasaya sürüleceğini biliyoruz. Pekala bu araç Türkiye’ye gelir mi? Bu ihtimal yok denecek kadar düşük. Çünkü Prius, yıllardır Japonya pazarında satılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz