Ana Sayfa Mobil Android 13 Samsung Telefonlarda: İşte One UI 5 Özellikleri

Android 13 Samsung Telefonlarda: İşte One UI 5 Özellikleri

0
Android 13 Samsung Telefonlarda: İşte One UI 5 Özellikleri

Google’ın mayıs ayında tanıttığı yeni Android 13 işletim sistemi sürümü, her yıl olduğu üzere bu yıl da ekim ayında Samsung kullanıcıları yayınlanmaya başladı. Android 13, Samsung kullanıcılarına One UI 5 arayüzü ile gelmeye başladı.

Samsung’un Android 13 tabanlı One UI 5 arayüzü, birinci olarak Galaxy S22 kullanıcıları için yayınlanmaya başladı. Şu anda sadece İtalya’daki kullanıcılar için yayınlanan fakat yakın vakitte Türkiye’de de yayınlanması beklenen güncelleme, Galaxy S22 kullanıcılarına yeni bir tecrübe sunmayı amaçlıyor. Gelin, One UI 5’in özelliklerine yakından bakalım.

One UI 5 ile gelen özellikler:

Görsel tasarım:

Android 13 Samsung Telefonlarda: İşte One Ui 5 Özellikleri - Yerli Portal

One UI 5, bir evvelki sürümle gelen Material You temasını yeni sürümle bir üst düzeye taşıyacak. Kullanıcılar, 8 farklı dinamik tema, 8 temel ve 4 iki tonlu renk seçenekleri ortasında seçim yapabilecekler. Bununla birlikte One UI 5, Galeri, Takvim, Evraklarım ve Şahıslar üzere birtakım uygulamaların ikonlarında da tasarım değişikliklerine yer verecek.

Arayan bireylere art plan ekleme:

Android 13 Samsung Telefonlarda: İşte One Ui 5 Özellikleri - Yerli Portal

Samsung kullanıcıları, artık kendilerini arayan bireyleri yalnızca isme bakmadan tanımak için farklı bir alternatife kavuşuyor. Kullanıcılar, istedikleri şahıslara özel art planlar belirleyebilecekler. Üstelik art plan yalnızca bir fotoğraftan değil, görüntülerden ve AR emojilerden de oluşabilecek.

Bildirim çubuğu değişiklikleri:

Android 13 Samsung Telefonlarda: İşte One Ui 5 Özellikleri - Yerli Portal

Telefonda en sık ziyaret ettiğimiz yerlerden birisi olan bildirim çubuğu, One UI 5 ile yine düzenlenecek. Yeni sürümde bildirimler artık birbirinden daha ayırt edilebilir bir halde listelenecek.

Hangi uygulamadan nasıl bildirim almak istediğinizi ayarlayabilirsiniz:

Android 13 Samsung Telefonlarda: İşte One Ui 5 Özellikleri - Yerli Portal

One UI 5 ile birlikte gelecek olan en kullanışlı özelliklerden birisi bildirimler tarafında karşımıza çıkacak. Kullanıcılar, bir uygulamanın bildirimini görüp görmeyi denetim etmekle birlikte bu bildirimin nerede gözükeceğini de ayarlayabilecek. Uygulama bildiriminin kilit ekranında, ikonunda yahut açılır pencere olarak görüntülenip görüntülenmeyeceği ayarlanabilecek.

Widgetlar daha güzel birleştirilebilecek:

One UI 4 ile birlikte hayatımıza giren Widget birleştirme, yeni sürümde daha kullanışlı olacak. Kullanıcılar, Widgetları birleştirmek için artık yalnızca birini başkasının üzerine sürükleyecek. Bununla birlikte Widget’ların birleştirilmesi için tıpkı büyüklüğe sahip olmaları üzere bir kural aranmayacak.

Fotoğraflara otomatik filigran eklenebilecek:

Android 13 Samsung Telefonlarda: İşte One Ui 5 Özellikleri - Yerli Portal

Çektiğiniz fotoğraflara filigran eklemek istiyorsanız, One UI 5 ile bunu yapabileceksiniz. Samsung’un Kamera uygulaması, yeni güncellemeyle otomatik filigran ekleme özelliğine kavuşuyor. Kamera ayarlarından açılabilen özellikte filigranın tarzını, yazı tipini, rengini ve hizalamasını ayarlayabilirsiniz.

Fotoğraflardaki metinler kolay kolay seçilebilecek:

Android 13 Samsung Telefonlarda: İşte One Ui 5 Özellikleri - Yerli Portal

Samsung, One UI 5 ile birlikte Google Lens’in misyonunu de kısmen devralacak. Kullanıcılar, çektikleri fotoğraflardaki metinleri Galeri yahut Fotoğraf uygulamasında direkt kopyalayabilecekler.

One UI 5 (Android 13) güncellemesi nasıl yüklenir?

  • “Ayarlar” uygulamasını açın.
  • “Telefon hakkında” seçeneğine basın.
  • “Yazılım güncellemesi” seçeneğine basın.
  • Yeni güncelleme olup olmadığını denetim edin.

Android 13 tabanlı One UI 5 güncellemesi, yavaş yavaş dünya çapında yayınlanmaya başladı. Galaxy S22 ile başlayan güncellemeler, önümüzdeki birkaç hafta boyunca öteki Samsung modellerine ve öteki ülkelere de yansıyacaktır. Hasebiyle şimdi telefonunuza güncelleme geldiğini görmediyseniz, bir müddet beklemelisiniz. Ya da aşağıdaki listemizde bulunan modellerden birine sahip olup olmadığınızı denetim etmelisiniz.

Android 13 hangi Samsung telefonlara gelecek?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz