Ana Sayfa Donanım Apple’a büyük şok! Vision Pro alanlar iade etmeye başladı

Apple’a büyük şok! Vision Pro alanlar iade etmeye başladı

0
Apple’a büyük şok! Vision Pro alanlar iade etmeye başladı

Bu durum, teknoloji devinin en son yeniliklerinden birinin beklenen ilgiyi görmemesine işaret ediyor olabilir. Birinci başta büyük bir ilgiyle karşılanan Vision Pro için hayranların beklentileri yüksekti; lakin görünen o ki, aygıt kimi kullanıcılar için beklenen tecrübesi sunamadı. Geri iadelerin nedenleri ortasında teknik meseleler, kullanım zorlukları yahut basitçe eserin beklentileri karşılamaması üzere çeşitli sebepler olabilir. Apple, bu geri bildirimleri dikkate alarak, müşteri memnuniyetini artırmak ismine eser üzerinde gerekli iyileştirmeleri yapma yoluna gidebilir. Bu durum, teknoloji eserleri piyasasında yeniliklerin her vakit yüksek beklentilerle karşılanmasının yanı sıra, kullanıcı tecrübesinin de bu beklentileri karşılama konusunda kritik bir rol oynadığını gösteriyor.

Apple‘ın Vision Pro alıcıları için balayı çoktan bitti bile. Toplumsal medyada, son birkaç günde 3.500 dolarlık kulaklıklarını iade ettiklerini söyleyen Vision Pro sahiplerinin sayısında bir artış olması tesadüf değil. Apple, rastgele bir eseri satın alma tarihinden itibaren 14 gün içinde iade etme imkanı sunuyor ve Vision Pro’nun birinci alıcıları için tam da bu sürecin sonuna gelinmiş durumda.

İadeler için en çok zikredilen nedenler ortasında rahatsızlık yer alıyor. Beşerler, kulaklığın baş ağrısına neden olduğunu ve hareket hastalığı tetiklediğini belirtiyor. Aygıtın yükü ve tartının çoğunlukla ön tarafta toplanması da bir başka şikayet konusu. The Verge’in eser yöneticisi Parker Ortolani, aygıtı kullanmanın gözünde bir kan damarının patlamasına neden olduğunu düşündüğünü söyledi. En az bir öteki kişi de kızarıklıkla benzeri bir tecrübe yaşadığını belirtti. (Adil olmak gerekirse, VR kulaklık kullanıcıları yıllardır kuru gözler ve kızarıklık hakkında anekdot raporları veriyorlar.) “Kullandığım kadarıyla büyülü olduğu kadar, tartısı ve kayış dizaynları nedeniyle kısa müddetler bile takmak son derece rahatsız ediciydi. Kullanmak istiyordum lakin takmaktan çekiniyordum,” diyor Ortolani, birebir vakitte aygıtı iade ettiğini de belirtiyor.

“Bu kadar pahalı ve kullanışsız olması, daima baş ağrısı ve göz yorgunluğuna alışmaya bile çalışmamı engelliyor. Bir sonraki için geri döneceğim.” Bu şaşırtan değil. Her insan bedeni benzersizdir ve bu, kitlesel pazar için giyilebilir üretimi ölçeklendirirken bir sorun oluşturur. Rahatlık kaçınılmaz olarak feda edilir ve bu, insanları orantısız bir halde tesirler. Akıllı saatlerde, çoklukla kasanın boyutu ve yükü bileğinize nazaran değişir. Akıllı yüzüklerde, parmağınızın boyutu değerlidir. Ne yazık ki, birçok insan boyutlar ortasında kaldığı için yahut parmak şişmesi üzere problemler yaşadığı için mağdur oluyor. Akıllı gözlükler ve kulaklıklar için, düşük burun köprüsüne sahip olmak aygıtın yüzünüzden kaymasına neden olabilir yahut ışığı gereğince engelleyemez.

Ancak, sorun yalnızca donanım değil. Bir öbür yaygın şikayet, Vision Pro’nun fiyatına nazaran kâfi üretkenlik sunmaması. Bir kullanıcı, Threads’ta Figma ekranlarına bakmanın baş dönmesine neden olduğunu fakat aygıtın işine uygulanabilir olmadığını belirtti. Öbür bir mühendis, toplumsal medya platformu X’te “kodlama tecrübesinin kendisini ikna etmediğini” ve odaklanma sıkıntılarının baş ağrısına neden olduğunu yazdı.

Apple’a büyük şok! Vision Pro alanlar iade etmeye başladı

“Eğer bunu üretkenlik için kullanmıyorsam, cümbüş için sevmiyorsam ve oynayacak kâfi oyun yoksa – bunu tutmak için bir neden göremiyorum,” diye yazdı bir Reddit kullanıcısı.

Google’da topluluk idaresi ve moderasyon üzerine kıdemli yönetici olarak çalışan Carter Gibson için sorun daha ince ayrıntılarda. Pencereler ve belge idaresiyle uğraşmak, üretkenlik açısından uyuşmazlıklar yaratıyor.

“‘Pencereler’ ortasında çoklu vazife yapmak güç,” Gibson, Threads’ta bir alışverişte bana söyledi. “Vision Pro’da birkaç evrak tipi desteklenmiyor. Ayrıyeten, VP’de bir slayt oluşturmanın, mouse ve klavye ile yapmaktan daha az güç gerektireceğini göremiyorum — hatta Minority Report’ta olduğunuzu hissetseniz bile.”

Bu sesli azınlık kümesinin Vision Pro’nun ilerleyen süreçte nasıl etkileneceğini söylemek sıkıntı. Aygıtı iade edeceğini söyleyen birçok kişi, ikinci jenerasyon Vision Pro’yu denemek için istekli olduklarını da belirtti. Öbürleri, sorunun teknoloji kadar, öldürücü bir uygulamanın yahut rahatlığın eksikliği olduğunu vurguladı. Bu olgunun ne kadar yaygın olduğunu söylemek de güç. Bu kullanıcılar toplumsal medyada seslerini yükseltse de, gerçek iade oranını – yahut Apple’ın Vision Pro için iç beklentilerini – bilmiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz