Ana Sayfa Yaşam Aynalar Aslında Ne Renktir?

Aynalar Aslında Ne Renktir?

0
Aynalar Aslında Ne Renktir?

Sabah uyandığımızda nasıl görünüyoruz diye karşısına geçtiğimiz aynalar, hayatımızın her kademesinde yanımızdalar. Pekala daha evvel aynanın hangi renk olduğunu hiç düşündünüz mü? Ayna karşısındaki imgeyi yansıtır, fakat onun da bir rengi olması gerekir. 

Pek çok kişi aynanın beyaz yahut gümüş renginde olduğunu söyleyecektir, lakin ayna aslında daha farklı bir renk. Bugün sizlere aynanın çalışma mantığıyla birlikte bu objenin aslında ne renk olduğunu açıklayacağız.

Öncelikle renkleri tanıyalım. Renkler nasıl oluşuyor?

Aynalar Aslında Ne Renktir? - Yerli Portal

Bir aynanın nasıl çalıştığını anlamak için öncelikle renkleri anlamamız gerekiyor. Her objenin bir rengi vardır zira onlara çarparak yansıyan ışık retinamıza ulaşır. Retinamıza ulaşan bu renk beynimiz tarafından yorumlanarak gördüğümüz renkleri oluşturur. 

Rengarenk gördüğümüz tüm objelere birinci başta gün ışığı olan beyaz ışık çarpar. Bu ışıkta görünür spektrumun dalga uzunlukları eşit yoğunlukta bulunur. Bizim renkli gördüğümüz objeler bu dalga uzunluklarının kimilerini soğururken kimilerini da yansıtır. Bu dalga uzunluklarının soğurma ve yansıtma oranına nazaran bizim bildiğimiz renkler ortaya çıkıyor. Şayet bir obje görünür tüm dalga uzunluklarını soğuruyorsa siyah, tamamını yansıtıyorsa da beyaz oluşmuş oluyor.

Renkleri tanıdığımıza nazaran mevzumuza geri dönelim: Ayna aslında hangi renktir?

Aynalar Aslında Ne Renktir? - Yerli Portal

Aslında kusursuz bir aynaya çarpan ışık, geldiği açının yansıma açısıyla uzaya geri yansır. Gelen ışığın tamamı direkt geri yansıtıldığı için aynanın rengi de görünür spektrumdaki tüm dalga uzunluklarını bulunduran beyaz olur. Lakin bu dediğimiz şey kusursuz bir ayna için geçerli ve dünyada bu türlü bir ayna yok.

Dünyada kusursuz ayna yok. O sebeple aynanın rengi “beyazdır” demek de çok gerçekçi bir senaryo değil. Çoğu ayna yeşili öbür renklerden daha fazla yansıtır. ZME Science’a nazaran ayna atomları yeşil dalga uzunluklarını öteki renklere nazaran daha fazla yansıtan silika cam katmanına sahiptir. Fizikçiler, aynaların 495 ila 570 nanometre ortasında bir dalga uzunluğunu yansıttığını buldu. Bu aralık da açık yeşil bir manzaraya karşılık geliyor.

İki aynayı karşılıklı koyarak bu rengi siz de görebilirsiniz.

Aynalar Aslında Ne Renktir? - Yerli Portal

İki aynayı karşı karşıya koyduğunuzda bir paradoksa dönüşüp sonsuz bir karanlığa gittiğini görmüşsünüzdür. İşte aynanın yarattığı bu imaj aslında yeşili çok net bir formda bize gösteriyor. Birinci başlarda belirli belgisiz bir yeşil tonuyla başlayan imaj uzaklaşıp küçüldükçe çok daha kesin bir yeşil tonuna dönüşüyor. 

Bugün sizlere bir aynanın aslında ne renk olduğunu açıkladık. Bu stil içeriklerin devamının gelmesini istiyorsanız yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

  • Kaynak: USA Today, Science Focus, ZME Science, Live Science

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz