Ana Sayfa Uzay Bilim Kurgu Sineması Sahnesi, Uzayda Canlandırıldı [Video]

Bilim Kurgu Sineması Sahnesi, Uzayda Canlandırıldı [Video]

0
Bilim Kurgu Sineması Sahnesi, Uzayda Canlandırıldı [Video]

1968 yılında vizyona giren ve o devirler için benzeriz uzay sinemaları ortasında yer alan 2001: A Space Oddysey, ikonikleşen bir sahneye sahipti. Bu sahnede, uzay gemisindeki vazifelilerden bir tanesi tabanı cırt cırtlı ayakkabı giyerek, uzay aracını uçuran astronotlara hizmet ediyordu. Burada dikkat çeken şey, vazifelinin tıpkı yeryüzündeymiş üzere epey rahat bir halde yürüyor oluşuydu. Üstelik baş aşağı durumdayken bile her şey çok olağandı.

Peki bu bir sinema efsanesi miydi yoksa gerçek miydi? İtalyan astronot ve Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun (ISS) şu anki bir numarası Samantha Cristoforetti, sinemadaki bu sahnenin gerçek olup olmadığını anlamak için bir cosplay yapmaya karar verdi. Yapılan cosplay, kelam konusu sahnenin efsane değil, gerçek olduğunu gözler önüne serdi.

2001: A Space Oddysey sinemasındaki sahne şöyleydi:

2001: A Space Oddysey’deki vazifeli, özel bir cırt cırtlı ayakkabı kullanıyordu. Bu ayakkabının yerine yerleştirilen cırt cırt, uzay gemisinde de yeryüzündeymiş üzere yürüme imkanı tanıyordu. “Bunu bilmem gerekiyor. Cırt cırtlı ayakkabı ile yer çekiminin olmadığı bir ortamda sahiden yürüyebilir misin? Çok yakında…” tabirlerini kullanarak bir paylaşım yapan  Samantha Cristoforetti, sahneyi ISS’te canlandırdı

Samantha Cristoforetti’nin Twitter’daki birinci paylaşımı şöyleydi:

Filmdeki sahneye uygun bir halde hazırlanan Samantha Cristoforetti, daha sonra bu sahneyi canlandırmaya çalıştı. O anları kayıt altına alan İtalyan astronot, sahnenin gerçek olduğunu gözler önüne sermiş oldu. Hareketler hayli yavaş olsa da ikonik sahne, gerçek uzay ortamında canlandırılabilmişti

İşte ISS’te gerçekleştirilen o sahne!

“2022 A Space Odyssey. Görünen o ki cırt cırtlı ayakkabı kullanarak uzayda hakikaten de yürüyebilirsiniz. Yavaş, çok çok yavaş…”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz