Ana Sayfa Kripto Para Binance-FTX Çatışmasındaki Tüm Ayrıntılar…

Binance-FTX Çatışmasındaki Tüm Ayrıntılar…

0
Binance-FTX Çatışmasındaki Tüm Ayrıntılar…

Kripto para topluluğunda tekrar garip garip işler oluyor. Aylardır pek de düzgün bir performans göstermeyen Bitcoin, son periyotlarda toparlanmış ve 21 bin dolar düzeyinin üzerine çıkmıştı. Bu yükselişi gören altcoinler de toparlanmaya başlamış ve yatırımcısını yine kara geçirmeye başlamıştı. Lakin ansızın servis edilen haberler sonrasında piyasalar yine çakıldı. Bitcoin’deki düşüş, son 24 saatte yüzde 7’yi aştı.

Peki tekrar ne oldu? Bu içeriğimizde, kripto para yatırımcılarının birkaç gündür konuştuğu Binance-FTX çatışmasına derinlemesine bir bakış atacağız. Hazırsanız başlayalım…

Tartışmaların fitili, geçen hafta paylaşılan bir raporla ateşlendi!

Binance-Ftx Çatışmasındaki Tüm Ayrıntılar... - Yerli Portal

*Bitcoin’in bir haftalık fiyat grafiği. Kaynak: Coinmarketcap

Son günlerde yaşanan olayların temeli, dünyanın en büyük kripto para haber siteleri ortasında yer alan Coindesk tarafından yayınlanan bir rapora dayanıyor. 2 Kasım 2022’de yayınlanan bu raporda, dünyanın en büyük üçüncü kripto para borsası FTX ve bu borsanın milyarder kurucusu Sam Bankman-Fried ile ilgili kimi bilgiler yer alıyordu. Lakin raporun kilit noktası bunlar değil. Asıl bomba yine Sam Bankman-Fried tarafından kurulan ve FTX ile de yakın alaka içinde olduğu bilinen Alameda Research isimli kripto para ticaret platformunda patladı.

Alameda Research’ün bilançosuna ulaşmayı başaran Coindesk, gündeme bomba üzere düşen istatistikler paylaştı. Rapora nazaran FTX ile Alameda Research, bağımsız iki firma gibi görünüyor olsa da işin aslı farklıydı. O denli ki Alameda’nın 14.6 milyar dolar varlığı vardı. Fakat bunun 5.82 milyar dolarlık kısmı, FTX borsasında kullanılan mahallî kripto para birimi FTX Token‘di (FTT). Üstelik bu FTT’nin 3.66 milyar dolarlık kısmı de kilitliydi. Yani nakite çevrilemeyecekti. “Bunda ne var?” dediğinizi duyuyor üzereyiz. Gelin anlatalım!

Alameda’nın sahip olduğu FTT ölçüsü, kripto paranın piyasa kıymetinden fazlaydı, hem de yüzde 193 daha fazla!

Binance-Ftx Çatışmasındaki Tüm Ayrıntılar... - Yerli Portal

*Bitcoin’in bir aylık fiyat grafiği. Kaynak: Coinmarketcap

Coindesk tarafından hazırlanan rapor, FTT’nin tabiri caizse “balon” olduğunu gözler önüne seriyordu. Çünkü bugüne dek yapılan açıklamalara nazaran FTT’nin piyasaya bedeli 3 milyar dolardı. Ancak Alameda, FTT’nin piyasa hacminin yüzde 193’ü kadar kripto para ünitesini bünyesinde tutuyordu. Bahisle ilgili açıklamalarda bulunan yatırım platformu Swan Bitcoin’in CEO’su Cory Klippsten, “Alameda’nın öz sermayesinin çoğunluğunun aslında FTX tarafından havadan basılmış tokenlerden oluştuğunu görmek büyüleyici.” sözlerini kullandı. Klippsten bu açıklamasında bir manada, şirketinkoca bir balondan ibaret olduğunuima ediyordu.

Alameda’nın bilançosu, büsbütün FTT’den ibaret değildi. Şirket, 134 milyon dolar nakit, 2 milyar dolarlık pay senedi, 3.37 milyar dolarlık kripto -ki bunların 863 milyon dolarlık kısmı kilitli Solana (SOL)- tutuyordu. Daha da farklı bir şey söyleyelim: Alameda, 8 milyar dolar borcu olan bir şirketti. Tüm bunlar, Alameda’nın aslında öylesine kurulmuş ve FTX tarafından finanse edilen bir şirket olduğu düşüncesini ortaya çıkardı. Sam Bankman-Fried, iki büyük şirket kurmuş üzere görünmüş lakin temelinde kendi imparatorluğunu kurmuştu. Çünkü FTX de Alameda da kendi kesiminde en büyükler ortasındaydı. Üstelik Alameda’nın nakit sorunu yaşayan şirketlere finansman sağlayacağı açıklanmıştı. Evet, olmayan parayla

Hem Alameda hem de Sam Bankman-Fried, argümanları yalanladı!

Coindesk’in raporu ile ilgili açıklamalarda bulunan birinci isim, Alameda CEO’su Caroline Ellison oldu. Kendilerini savunan Ellison, raporun Alameda’nın tüm varlıklarının alt kümesini içerdiğini söyledi. Bugüne kadarki tüm krediler için tam ödeme yapıldığından bahseden CEO’ya nazaran raporda yer almayan 10 milyar dolarlık daha sermaye vardı. Sam Bankman-Fried ise yayınlanan raporu “asılsız” olarak nitelendirdi.

Binance CEO’su CZ, eline geçen fırsatı kaçırmadı!

Yaşananlara reaksiyon gösteren birinci isim, CZ olarak da bilinen Binance CEO’su Changpeng Zhao’ydu. Geçtiğimiz periyotlarda yaklaşık olarak 2.1 milyar dolarlık FTT satın alan Binance ismine konuşan CEO, elideki kripto paraların tümünü satacağını açıkladı. Bundan aylar evvel yaşanan ve kripto para piyasalarında önemli bir çöküşe neden olan Luna olayından ders alındığını açıklayan CZ, bu satışları “risk yönetimi” olarak yorumladı.

CZ’in açıklamasında dikkat çeken ayrıntılar vardı. FTX’i geçmişte desteklediklerini kabul eden CEO, bunun artık sona erdiğini söyledi. “Boşandıktan sonra da sevişiyormuş üzere yapmayacağız.” biçiminde sert bir çıkış yapan CZ, kimseye karşı olmadıklarını lakin daldaki öteki isimlerin gerisinden lobi faaliyeti sürdüren bir oluşumu önemsemeyeceklerini söyledi. CZ’in burada kast ettiği şey, geçmişte gündeme gelen birtakım tezlerdi. Bu argümanlara nazaran FTX, Binance’in gerisinden lobicilik faaliyeti sürdürüyordu. Ayrıyeten FTX’in üst seviye idaresi, son periyotlarda Binance ile ilgili sert açıklamalar da yapmışlardı…

Ve FTT satışları için düğmeye basıldı!

Binance-Ftx Çatışmasındaki Tüm Ayrıntılar... - Yerli Portal

CZ, yaptığı açıklamalarda FTT’nin satış sürecinin yatırımcıyı etkilememek için özenle yapılacağını ve birkaç ay boyunca devam edeceğini söyledi. Açıklamalar sonrası ise dikkat çeken bir gelişme yaşandı. O denli ki yaklaşık 585 milyon dolar kıymetindeki 23 milyon adet FTT, bulunduğu cüzdandan taşınmıştı. Twitter’daki bir paylaşımı alıntılayan CZ, bu FTT’nin Binance’e ilişkin olduğunu açıkladı.

Caroline Ellison, FTT’nin bedel kaybı yaşamaması için Binance’in FTT’lerine talip oldu!

Yatırımcıyı uygundan güzele huzursuz etmeye başlayan olaylarda yeni bir perde açılmıştı. CZ’in açıklamalarından sonra yeni bir paylaşım yapan Alameda CEO’su Ellison, Binance’in elindeki FTT’lerin tamamını satın alabileceklerini, FTT başına 22 dolar ödeyebileceklerini açıkladı. Bu türlü bir açıklama yapılmasının nedeni çok kolaydı. FTT alım-satımı yapan faal cüzdanların sayısı 200-300 ortasındaydı ve yüklü ölçüde satış talebi, FTT’nin değer kaybetmesine yol açacaktı. Merak edenler için söyleyelim; bu teklif yapıldığında 1 FTT’nin fiyatı 26 dolar düzeyindeydi… İddia edebileceğiniz üzere bu talep reddedildi!

Ortalık aslında gereğince karışıkken, tartışmalara bir de Bybit dahil oldu!

Binance-Ftx Çatışmasındaki Tüm Ayrıntılar... - Yerli Portal

*BitDAO haftalık fiyat grafiği. Kaynak: Coinmarketcap

Yaşanan olaylar ve ardından gelen açıklamalar, piyasaları direkt etkilemiş, karşılıklı atışmadan korkan yatırımcının parası erimeye başlamıştı. Yatırımcılar ortalığın sakinleşmesine odaklanmışken, bu kere da öteki bir kripto para borsası olan Bybit‘ten sert açıklamalar geldi. Şirketin argümanına nazaran Alameda, 3 yıl satmama kelamı karşılığında 100 milyon BitDAO’ya (Bybit’in lokal kripto para birimi) sahip olmuş lakin bu kelamını tutmayıp, doğan nakit gereksinimi için yüklü ölçüde BitDAO satmıştı. Bu yüklü satış, BitDAO’nun 1 saat üzere kısa bir müddette yüzde 20’den fazla düşmesine yol açtı. Buna paralel olarak FTT de yüzde 20 daha bedel kaybetmişti…

Caroline Ellison, bu iddiayı da reddetti!

Bybit kurucu ortağı Ben Zhou’nun tezleriyle ilgili açıklamalarda bulunan isim, tekrar Alameda CEO’su Caroline Ellison oldu. “Şu an çok meşgulüz fakat ortalık durulduğunda, bu satışların bizden kaynaklanmadığını ispatlayacağız.” diyen Ellison, Bybit’in savlarını bu sözlerle reddetmiş oldu.

Gelelim düne: FTX’te para çekim süreçleri durduruldu!

Kripto para piyasalarındaki sallantılar, yatırımcının güzelden güzele gözünü korkutmuştu. Beşerler, FTX ile ilgili tezlerden sonra parasını kurtarmanın peşine düştü. Bunun en kolay yolu da borsadaki parayı öteki bir mecraya aktarmaktı. Bu bağlamda; birkaç gün içerisinde FTX’ten çekilen para ölçüsü 6 milyar dolar düzeyine ulaştı. Dün ise beklenen oldu ve FTX, tüm para çekme süreçlerini durdurdu. FTX, sözün tam manasıyla iflasın eşiğine gelmişti.

CZ tekrar devreye girdi: FTX’i satın alacağız!

Dün akşam saatlerinde Twitter’dan bir açıklama yapan Binance CEO’su CZ, FTX’in kendilerinden yardım istediğini söyledi. Bu yardımın nedeni, borsada verilebilecek para kalmamış olmasıydı. Yani FTX, aslında batmıştı. CZ de hem yatırımcıyı korumak hem FTX’i kurtarmak için borsanın satın alınması konusunda niyet mutabakatına vardıklarını söyledi. CZ’e nazaran ilerleyen günlerde resmi bir muahedeye varılacak. Bu açıklamanın çabucak sonrasında ise FTX Global’den FTX Türkiye’ye para çekimleri yapılamadığı aktarıldı.

Binance’in sigorta fonlarından “#SAFU”, 1 milyar dolar düzeyine yükseltildi!

Sabah saatlerine geldiğimizde ise CZ’den yeni bir açıklama geldi. Binance’in fiyat dalgalanmalarına karşı yatırımcılar için kurduğu sigorta fonlarından bir tanesi olan “#SAFU”ya ekleme yapıldı. Yapılan son düzenleme ile fonda bulunan para, 300 milyon dolar pahasında Bitcoin (BTC), 700 milyon dolar bedelinde de Binance Coin (BNB) ve Binance USD (BUSD) olarak kayıtlara geçti. 

Peki tüm bu yaşananlardan neler çıkarmalıyız? (Editör notu)

Binance-Ftx Çatışmasındaki Tüm Ayrıntılar... - Yerli Portal

Yaşanan bu olaylar gösterdi ki panik havası, bir defa daha yatırımcıya kaybettirmiş oldu. Çünkü Coinmarketcap’teki piyasa hacmine baktığımızda, birkaç gün evvel 1 trilyon doların üzerinde olan hacmin, bu makalenin yazıldığı an itibarıyla 878 milyar 223 milyon 182 bin 200 dolara düştüğünü görüyoruz. Yani yatırımcı, piyasalarda kan gövdeyi götürürken (muhtemelen zararına) satış yaptı ve parasını kripto dünyasından çekti. Ayrıyeten dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su CZ ile münakaşaya girmenin ne üzere sonuçlar doğurabileceğini de bu olayla birlikte görmüş olduk…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz