Ana Sayfa Popüler Bilim Çocukken Varlıklı Arkadaşa Sahip Olmak Geleceğimizi Etkiliyor

Çocukken Varlıklı Arkadaşa Sahip Olmak Geleceğimizi Etkiliyor

0
Çocukken Varlıklı Arkadaşa Sahip Olmak Geleceğimizi Etkiliyor

‘Doğduğun mesken kaderindir’ ya da ‘Coğrafya kaderdir’ kelamlarını illa ki duymuşsunuzdur. Halkımız ortasında tanınan olan bu telaffuzların gerçek olduğu New York, Harvard ve Stanford Üniversitelerinde yapılan araştırmalarda bilimsel olarak da ortaya çıktı.

Araştırmacıların tespitlerine nazaran çocukluk devrinde güçlü bir aileye sahip arkadaşlarınızın olması, gelecekteki gelir seviyesine direkt olarak tesirli. Gelin araştırmanın ayrıntılarına bir arada göz atalım.

Fakir çocuklar, varlıklı çocuklarla büyürse gelecekte daha uygun gelire sahip oluyor

Çocukken Varlıklı Arkadaşa Sahip Olmak Geleceğimizi Etkiliyor - Yerli Portal

Araştırmacılar, fakir çocukların daha varlıklı çocuklar ve ebeveynlerle birlikte büyüdüklerinde hayatlarının ileri periyotlarında daha yüksek maaş alma olasılıklarının çok daha yüksek olduğunu ortaya çıkardılar. Sosyoekonomik olarak düşük düzeyde bir aileden gelen bir çocuğun şayet arkadaşları en az %70’inin varlıklı olduğu bir bölgede yaşıyorsa, yetişkinken ki gelirleri ortalama %20 artıyor.

Araştırmacılar, araştırma süreci için toplumsal medya platformu Facebook bilgilerini kullandılar ve yaklaşık 21 milyar çevrimiçi arkadaşlığı tahlil ettiler. Araştırmalarda aile geliri, aile geçmişi, eğitim durumu, meslek ve mahalle üzere bir çocuğun hayatta ilerlemesine yardımcı olabilecek çeşitli faktörler göz önünde bulunduruldu.

Çocukken Varlıklı Arkadaşa Sahip Olmak Geleceğimizi Etkiliyor - Yerli Portal

Araştırma sonucunda çocukken mütevazı bir hayata sahip olan lakin varlıklı bölgelerde büyüyen insanların yetişkin periyotlarına yüksek gelire sahip bir işe sahip olduklarını ve rahat bir hayat sürdükleri ortaya çıktı. Doğal hepsini değil, dediğimiz üzere bu ortalama %20.

Araştırmacılar bunun birçok nedeni olduğunu öne sürüyor. Örneğin okulda yüksek gelirli ailelerden gelen çocuklarla arkadaş olmak, bir çocuğun isteklerini şekillendirmeye yardımcı olabilir yahut diğer türlü sahip olamayacakları bilgi ve iş fırsatlarına erişim sağlayabilir.

Bunun yanı sıra ekonomik bağları yüksek bir bölgede yaşamayı seçen düşük gelirli aileler, çocuklarının üst gerçek hareketlilik oranını etkileyen öbür demografik özelliklere sahip olabilir yahut çocuklarının eğitimine yatırım yapmak için seçimler yapabilir.

Dilerseniz araştırmanın tamamını ve ayrıntıları kaynaktan inceleyebilirsiniz. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz