Ana Sayfa Yaşam Deepfake ile Oluşturulan Görüntüler Birinci Kere Hata Sayılacak!

Deepfake ile Oluşturulan Görüntüler Birinci Kere Hata Sayılacak!

0
Deepfake ile Oluşturulan Görüntüler Birinci Kere Hata Sayılacak!

Yapay zekâ ile bir kişinin yüzünü bir içeriğe gerçekçi bir formda koyabildiğiniz Deepfake teknolojisi, bugüne kadar hiçbir yerde direkt cürüm olarak sayılmamıştı. Ama Birleşik Krallık, bu mevzuda birinci olmak üzere bir adım attı.

Deepfake görüntüleri, Türkiye dahil pek çok ülkede yasalar kapsamında dolaylı olarak cürüm sayılsa da Birleşik Krallık, mevzuyu bir adım öteye taşıdı. Ülkenin Adalet Bakanlığı, bilhassa yetişkin içerikli Deepfake görüntülerinin ‘rızasız’ paylaşılmasının önüne geçecek yasa tasarısını duyurdu.

Deepfake içeriklerini oluşturanlar, mahpus cezasıyla karşı karşıya kalacak:

Deepfake Ile Oluşturulan Görüntüler Birinci Kere Hata Sayılacak! - Yerli Portal

Yeni kanunla birlikte bir kişinin isteği olmadan oluşturulan müstehcen manzaralar ve manipüle edilmiş videolar, birinci kere bir cürüm sayılacaklar. Bu görüntüleri oluşturan şahıslar, mahpus cezasıyla karşılaşacaklar.

Aslında bu yeni yasa, Birleşik Krallık’ın aylardır üzerinde çalıştığı ‘Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nın bir kesimi olacak. Yasa kapsamında Deepfake’in yanı sıra birinin isteği olmadan imgelerini çekmek yahut kaydetmek için bilinmeyen kameralar üzere ekipmanların kurulumuna emsal davranışları da cezalandırılacak.

Yeni yasa tasarısının Aralık ayında parlamentoya sunmayı planlanıyor.

Peki, Deepfake içerikler ülkemizde bir cürüm mu?

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda Deepfake’i özel olarak cürüm ilan eden bir düzenleme şimdi yapılmadı. Fakat Deepfake içerikleri, hakaret hatası, özel hayatın saklılığının ihlali, müstehcenlik, şahsî bilgilerin kaydı, iftira, hata uydurma ve şantaj kabahati üzere hatalarda dolaylı olarak kişinin cezalandırılmasına yol açabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz