Ana Sayfa Yaşam #DeleteFacebook Etiketi Dünya Gündemine Girdi: Pekala Neden?

#DeleteFacebook Etiketi Dünya Gündemine Girdi: Pekala Neden?

0
#DeleteFacebook Etiketi Dünya Gündemine Girdi: Pekala Neden?

Dünyanın en büyük toplumsal medya platformlarından Facebook ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. “Facebook’u sil” manasına gelen “#DeleteFacebook” etiketi, dünya trendleri ortasına girdi. Kullanıcılar, bu etiketi kullanarak Facebook’a reaksiyon gösterdiler. Pekala ne oldu da bu türlü bir şey yaşandı. Gelin daima birlikte yaşanan olaylara yakından bakalım.

Açık konuşmak gerekirse yaşanan olaylar silsilesi oldukça karışık. Kullanıcılar, Facebook’un bir kullanıcısına ilişkin bildirileri kolluk kuvvetleriyle paylaştığına ve kürtaj yaptıran bu kullanıcın ifşa olmasına neden olduğuna inanıyorlardı. Bloomberg‘de yer alan ve yetkili makamlardan alındığı söylenen bilgilere nazaran ise olay çok daha farklıydı. ABD’nin Nebraska eyaletinde yaşayan 17 yaşındaki bir kadın, bir dizi yasadışı olaya karışmakla suçlanıyordu. Argümanlar ortasında meyyit doğmuş bir bebeğin müsaadesiz olarak gömülmesi üzere çok önemli olaylar vardı. Polis, tüm bunları araştırmak için Facebook’tan mesaj geçmişini istemiş, Facebook da vermişti.

İşin içine bir de kürtaj girdi!

#Deletefacebook Etiketi Dünya Gündemine Girdi: Pekala Neden? - Yerli Portal

İnsanların “#DeleteFacebook” etiketini gündeme taşımalarının nedeni, kürtaj sıkıntısıydı. Bu husustaki yaygın inanış, Facebook’un bir kullanıcısının kürtaj yaptırdığını gösteren bildirileri kolluk kuvvetleri ile paylaştığı yönündeydi. Lakin Facebook tarafından yapılan açıklamalarda, kendilerine gönderen buyrukta kürtajdan bahsedilmediği tabir edildi. Facebook’a nazaran 17 yaşındaki genç kıza ilişkin bildirilerin istenmesinin nedeni, bir bebeğin izinsiz gömülmüş olmasıydı. Üstelik bu bebek, gömülmeden evvel yakılmıştı.

Nebraska, kürtajın yasal olmadığı ABD eyaletlerinden bir tanesi. Hal bu türlü olunca 17 yaşındaki kız, bir suça daha karışmış oldu. Üstelik bu kızın kimliği de ifşa edildi (Webtekno olarak ismini paylaşmadık.). Facebook, genç kıza ilişkin iletilerin yasalar çerçevesinde paylaşıldığını söylüyor. Kürtaj savunucuları ise her ne olursa olsun bu türlü bir şeyin yapılmaması gerektiği düşüncesini savunuyor. #DeleteFacebook etiketinin Facebook’a dönüşünün nasıl olacağı ise bilinmiyor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz