Ana Sayfa Oyun Disco Elysium, En Sonunda Türkçe Lisan Dayanağına Kavuştu!

Disco Elysium, En Sonunda Türkçe Lisan Dayanağına Kavuştu!

0
Disco Elysium, En Sonunda Türkçe Lisan Dayanağına Kavuştu!

2019’da çıkış yapan ve kendine has tarzıyla oyun dünyasına ismini kazımayı başaran Disco Elysium’dan en sonunda beklenen haber geldi. Barındırdığı edebi lisanla pek çok Türk oyuncuyu İngilizce oynamakta zorlayan oyunun Türkçe lisan dayanağı bugün yayınlandı.

Disco Elysium, aylar süren çalışmanın akabinde artık büsbütün Türkçe olarak oynanabilir oldu. Oyunu Türkçe’ye çeviren Locpick grubu, paylaştığı duyuruda Türkçe lisan seçeneğinin bugünden itibaren tüm platformlarda kullanılabilir olduğunu açıkladı.

Oyunun Türkçe çevirisini üstlenen Locpick takımının açıklaması:

Peki çeviri için neden bu kadar uzun müddet bekledik?

Bugüne kadar League of Legends, Valorant, Fortnite, Dying Light ve PUG: New State üzere pek çok dev oyunu Türkçe lisan takviyesine kavuşturan Locpick grubu, aslında bu sorunun yanıtını net bir biçimde paylaşmıştı. Grup, Disco Elysium’un öbür oyunlardan farklı olduğunu, oyunun 1,2 milyon söze sahip olduğunu tabir etmişti.

Disco Elysium, varlıklı içeriği hasebiyle tam 9 ay süren bir yerelleştirme çalışmasına konut sahipliği yapmış oldu. Alışılmış yerelleştirmek, yalnızca metinlerin çevrilmesini değil, bu metinlerin Türkçe olarak en anlaşılabilir ve misal seviyede edebilikle aktarılması, ilişkilerin ve göndermelerin korunarak sağlanmasını içeriyordu. Locpick takımının çeviri süreci boyunca paylaştığı açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz