Ana Sayfa Yaşam Dünyanın En Büyük Uçakları ve Öne Çıkan Özellikleri

Dünyanın En Büyük Uçakları ve Öne Çıkan Özellikleri

0
Dünyanın En Büyük Uçakları ve Öne Çıkan Özellikleri

Ülkemizde sık bulunmasa bile, dünya genelinde farklı dizaynları ile dikkat çeken hayli fazla uçak bulunuyor. Bu uçakların kimisi farklı dizaynlara sahip, kimisi hayli geniş iç hacime sahip ve kimisi ise çok daha farklı bir özelliği ile kendini ön plana çıkarıyor. Biz de sizler için, dünyanın en büyük uçakları ve özelliklerini bir ortaya derledik. Şayet daha evvel yurtdışı seyahati yaptıysanız, bu uçaklardan bir adedini deneyimlemiş olabilirsiniz.

Ülkemizde kullanılan uçaklar, yurtdışına giden uçaklara nazaran daha küçük hacimlere sahip. AnadoluJet, THY, Pegasus üzere tanınan havayolu firmaları, ülke içerisinde neredeyse birebir tip uçakları hizmete sokuyorlar. Ancak şayet bir yurtdışı seyahati yapmak istiyorsanız, bu durum çok daha farklı bir boyuta bürünüyor. Zira yurtdışında kullanılan uçaklar, ülkemizdeki uçaklara nazaran çok daha farklı. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, dünyanın en büyük uçakları listemize geçelim.

Dünyanın en büyük uçakları:

Airbus A380
Boeing 747-8
Boeing 777-9
Antonov An-124
Lockheed C-5 Galaxy
Airbus Beluga XL
Boeing Dreamlifter
Hughes H-4 Hercules

Döneminin en büyüğü: Airbus A380

Dünyanın En Büyük Uçakları Ve Öne Çıkan Özellikleri - Yerli Portal

Listenin birinci üyesi, gelmiş geçmiş en büyük yolcu jetlerinden biri olan Airbus A380. Bu model gerek yolcu kapasitesi, gerek hacmi, gerek ise yükü ve kanat açıklığı ile dünyada bilinen en büyük yolcu jetlerinden biridir. En uzun diyemeyiz. Zira en uzun farklı model uçaklar bulunuyor. Airbus A380, toplamda 853 yolcuya kadar hizmet sağlayabiliyor. Bu yolcu kapasitesi, ülke hudutları içerisinde kullanılan uçaklara nazaran epey fazla. 853 yolcu kapasitesine sahip olmasına karşın, havayolları ekseriyetle 400 ila 500 koltuk yerleştirerek, uçağın alabileceği yolcu kapasitesinin daha altında kullanıyorlar.

Müthiş bir mühendisliğe sahip bu uçak, limitleri olabildiğince zorlayan az modellerden bir tanesi. Zira önemli bir kanat açıklığı, yolcu kapasitesi ve tartıya sahip. Şayet Airbus A380 modelini canlı olarak görme fırsatı yakalarsanız, ona hayran kalacağınızdan katiyetle eminiz.

Daha uzun model: Boeing 747-8

Dünyanın En Büyük Uçakları Ve Öne Çıkan Özellikleri - Yerli Portal

En büyüğünden bahsettik, biraz da uzunundan bahsedelim. Sıradaki üyemiz 450 yolcu kapasitesi ile Boeing 747-8 modeli. A380’den sonra, dünyadaki en büyük yolcu uçağı unvanını Boeing 747 modeli sahipleniyordu. 1968 yılında yapılan lansmanından sonra, iki katı büyüklüğünde bir modelinin daha. yapılması hedeflenen 747, Pan American World Airways ile işbirliği yaptı. Daha büyük bir güverte ile üretilmesi beklenen uçak, güvenlik ihtiyaçlarını karşılamadığı için üretilemedi.

Bir efsane geliyor: Boeing 777-9

Dünyanın En Büyük Uçakları Ve Öne Çıkan Özellikleri - Yerli Portal

Gelelim 76 metreden daha uzun bir uzaklığa sahip Boeing 777-9 modeline. Boeing 777-9 kullanıma geçtikten sonra en uzun yolcu uçağı olacak kapasiteye sahip. Bununla birlikte, 426 yolcuya kadar takviye sağlayacak uçak, aşağı üst 747-8 ile yakın özelliklere sahip. 777X modeli, çift motora sahip. Bununla birlikte içinde barındırdığı GE9X modelleri, günümüze kadar üretilen en güçlü ve en büyük ticari motor olarak biliniyor. 777X ailesini havalarda görmek için biraz vakite gereksinimimiz var üzere görünüyor.

Yalnızca 22 adet var: Antonov An-124

Dünyanın En Büyük Uçakları Ve Öne Çıkan Özellikleri - Yerli Portal

Boeing 747-8’den evvel ticari olarak üretilen en büyük uçak olan Antonov An-124, 1982 yılında piyasaya sürüldü. Birinci tanıtıldığında, 55 adet uçak üretilmişti. Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı işgal sonrasında, An-225 modellerinden birden fazla hurdalığa çekildi. An-124 modeli, An-225’e nazaran çok daha küçük bir modeldir. Ağustos ayında yapılan araştırmalara nazaran, şu an 22 adet An-124 modeli faal durumda ve kullanılıyor. Bu uçaklardan büyük bir çoğunluğu Rus Hava Kuvvetleri’ne ilişkin. Geriye kalanlar ise Rus kargo uzmanı Volga-Dnepr’ın elinde çalıştırılıyor.

Hem nakliye, hem yakıt ikmali: Lockheed C-5 Galaxy

Dünyanın En Büyük Uçakları Ve Öne Çıkan Özellikleri - Yerli Portal

Nakliye ve yük uçaklarının önderlerinden bir tanesi olan C-5 Galaxy modeli, Lockheed tarafından üretiliyor. ABD’li dev uçak firması, 1970 yılında C-5 Galaxy modelini tanıttı. Bu uçak, 75 metre uzunluğa sahip. Bu uzunluk ile A380 ve An-124 modellerinden daha uzun bir dizayna sahip oluyor. Azamî 127 tona kadar yük kapasitesine sahip olan bu uçak, birebir vakitte yakıt ikmali de sağlıyor. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nde misyonunu sürdürüyor.

Daha geliştirilmiş model: Airbus Beluga XL

Dünyanın En Büyük Uçakları Ve Öne Çıkan Özellikleri - Yerli Portal

Gelelim modifiyeli A330 modeline. Airbus Beluga XL, baştan yapılan bir uçak modeli değil. Bu uçak, Airbus A330 modelinin modifikasyona uğramış, daha da geliştirilmiş hali olarak biliniyor. Bu uçak o kadar büyük ki, dev uçak firması Airbus bile nakliye için kullanıyor. Airbus, uçak modüllerinin nakliyesi için Beluga XL modelini sıklıkla kullanmayı tercih ediyor. Bu model, 2000 yılının başlarında tanıtıldı ve daha büyük bir A330 modeli olarak biliniyor.

Transfer için üretildi: Boeing Dreamlifter

Dünyanın En Büyük Uçakları Ve Öne Çıkan Özellikleri - Yerli Portal

Gelelim 747-400 gövdeye sahip ve Boeing tarafından modifiye edilen Dreamlifter modeline. Bu model, birinci olarka Boeing 787 modelinin modüllerini İtalya ve Japonya’da bulunan tedarikçilerden, montaj fabrikalarına transfer etmek için üretildi. Model, 2007 yılında hizmet vermeye başladı ve Beluga XL’dan sonra en büyük gövde hacmine sahip uçak. Ancak Beluga XL’dan çok daha büyük taşıma hacmine sahip.

İkinci Dünya Savaşı’nda kullanıldı: Hughes H-4 Hercules

Dünyanın En Büyük Uçakları Ve Öne Çıkan Özellikleri - Yerli Portal

Gelelim tekrar büyüklüğüyle kendini belirli eden Hughes H-4 Hercules uçağına. Bu uçak, yapıldıktan sonra daima tek bir prototip üzerinden ilerledi ve yeni bir prototip asla üretilmedi. Uçak, İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılmak için üretilmişti ve toplamda 750 asker taşıyabiliyordu. Bununla birlikte, tam 30 ton yükünde bir M4 tankını da taşıyabilecek bir kapasiteye sahipti. İkinci Dünya Savaşı sona erdikten sonra, bu uçak 1947 yılına kadar asla kullanılmadı.

Rusya Birliklerinin İmha Ettiği Antonov An-225

Dünyanın En Büyük Uçakları Ve Öne Çıkan Özellikleri - Yerli Portal

Gelelim dünyanın en büyük ikinci kargo uçağı olan Antonov An-225′e. Sovyetler Birliği vaktinde üretilen ve Sovyetler Birliği’ne ilişkin olan bu uçak, 1988 yılında birinci uçuşunu gerçekleştirdi. Tamı tamına 84 metre uzunluğa ve 18 metre yüksekliğe sahip. Boş yükü 285 ton olan bu uçak, dünya tarihindeki en az uçaklardan bir tanesiydi. 27 Şubat 2022 tarihinde, Rus-Ukrayna savaşı sırasında ne yazık ki bahtsız bir olay ile karşı karşıya kaldı. Antonov Airlines’a ilişkin bu az uçak, maalesef savaş esnasında Rusya birlikleri tarafından imha edildi

Sizler için gelmiş geçmiş dünyanın en büyük uçakları hangileri sorusunu yanıtladık. Dünya tarihinde hala kullanılan yahut artık kullanılamayan onlarca büyük uçak modeli bulunuyor. Daha evvel de söylediğimiz üzere, bu uçakları şu an görmek çok sıkıntı bir ihtimal. Zira kimileri epey uzun seyahatlerde kullanılırken, kimileri ise sadece nakliye için kullanılıyor. Yurt içi uçuşlarınızda bu uçaklara denk gelmeniz epey güç bir ihtimal. Siz bu uçaklar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın. 

Bu devasa boyuttaki uçakların uçmasını sağlayan motorlar nasıl çalışır hiç düşündünüz mü? Bu içerikte en kolay haliyle anlattık: 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz